Węgrzy rozpoczynają dziś swój coroczny maraton preselekcyjny. Od 20:30 będziemy mogli obejrzeć pierwszy odcinek eliminacyjny, a prowadzącymi całej serii A Dal 2018 będą Freddie (ESC 2016) i Kriszta Ratonyi (na zdjęciu). Kogo zobaczymy i usłyszymy w tej odsłonie?
UPDATE: Do półfinału awansowali Leander Kills, Zsolt Süle, Viktor Király, Ceasefire X, Gabi Knoll oraz decyzją widzów Tamás Vastag.
Na wstępie warto wspomnieć, że po ogłoszeniu całej stawki uczestników doszło w niej do 2 zmian – zespoły Nemzenekar i The Matter zastąpią zespół Patikadomb oraz znana z poprzednich dwóch edycji piosenkarka Viki Singh.
Skład I ćwierćfinału:
Ceasefire X – Satellites
Pod owym pseudonimem kryje się Andras Bence Vavra, urodzony w Szegedzie, a obecnie student ekonomii w Budapeszcie. Odebrał ponadto staranne wykształcenie muzyczne, grając m.in. na pianinie przez 11 lat. Może być znany miłośnikom selekcji, ponieważ należał do tria By The Way, które dotarło do półfinału w 2016 r. z utworem „Free to Fly”. Kilka miesięcy temu zespół zakończył działalność, więc start z utworem „Satellites” będzie dla Andrasa pierwszym solowym zmaganiem w A Dal.
Fourtissimo feat. Markanera – Kisnyuszi a kalapban
Jest to rodzinny zespół założony w dzieciństwie przez muzykujących braci, istniejący już prawie 25 lat. Kluczowym rozpoznawalnym znakiem ich twórczości są dźwięki m.in. trąbki i waltorni wymieszane z nowoczesnymi brzmieniami, co ogólnie można zaliczyć do gatunku „genre jazz”. Grupa ma na swoim koncie kilka wygranych festiwali jazzowych, mnóstwo koncertów w kraju i w Europie, a także epizod w A Dal 2015, gdzie dotarli do półfinału wspierając Eliasa Gyulę. Tym razem za wokal do piosenki „o małym człowieczku w kapeluszu” będzie odpowiedzialna piosenkarka, Markanera.
Viktor Király – Budapest Girl
Viktor (ur. 29.03.1984 w Nowym Jorku) jest znany ogromnej większości fanów, jako jeden z najpopularniejszych węgierskich piosenkarzy pop. Wychował się za oceanem, a muzykę odziedziczył w genach, podobnie jak całe jego rodzeństwo. W 2008 roku wygrał czwarty sezon programu „Megasztar” (odpowiednika Idola i Fabryki Gwiazd), a w 2015 roku próbował swoich sił w amerykańskiej odsłonie „The Voice” docierając do odcinków na żywo i plasując się w Top24. Jego utwór „Fire” długo królował w 2013 roku na wszystkich węgierskich listach przebojów. Wraz z siostrą Lindą i bratem Benem zajęli 4 miejsce za piosenkę „Untried” w finale A Dal 2012, a dwa lata później solo z „Running Out of Time” ponownie znalazł się poza czołową dwójką, pomimo bycia silnym faworytem. Jak będzie w tym roku z „Budapest Girl”? Szanse może i są duże, ale wśród fanów przeważają skrajne opinie: od uważania za największego kandydata do wygranej po mocno niezadowalającą jakość utworu względem poprzednich.
Gabi Knoll – Nobody to Die For
Aktywna na rynku muzycznym od 2012 roku, jest jedną z najbardziej obiecujących młodych wokalistek na Węgrzech. W 2014 roku znalazła się w stawce preselekcji z utworem „Sweet Memories”, odpadając jednak już w ćwierćfinale.
Leander Kills – Nem szól harang
Leander Kills to bardzo znaczący węgierski rockowo-metalowy zespół, w którego skład wchodzą: Leander Köteles, Máté Bodor, Miklós Czifra i Valentin Jankai. Köteles był jedym z kompozytorów piosenki dla Ildiko Keresztes, która dotarła do finału preselekcji w 2013 r. Następnie jako lider zespołu Lenader Rising z „Lőjetek Fel” osiągnął półfinał w 2015 r., a w 2017 aż finał z utworem „Élet”.
Living Room – Kirakat élet
Głównym głosem tego zespołu jest Benjamin Pal, który będąc faworytem wielu odpadł już na starcie w zeszłorocznej edycji A Dal z piosenką „Father’s Eyes”. Benjamin zaczął w wieku 9 lat grać na skrzypcach, by porzucić je później dla gitary, która miała mu pomóc samodzielnie rozwinąć wokal. Patrick Prommer jest głównie basistą w Living Room, ale ponadto sam śpiewa, komponuje i pisze teksty zarówno dla swoich zespołów jak i dla innych węgierskich wokalistów.
Noémo – Levegőt!
Grupa ta została założona w 2013 roku, a jej skład to: Noémi Takács, Ferenc Dániel Szabó, István Tóth i Arturo Bálint Szeifert. Wszyscy jej członkowie za największy atut ich muzyki uważają melodie i słowa płynące tylko i wyłącznie prosto z ich przeżyć, odczuć i problemów, które spotykają na co dzień. Zespół wydał mini-album składający się z 5 piosenek w 2015 roku, a obecnie często daje koncerty na kameralnych festiwalach, a także reprezentuje nurt „street performance”. Noemi ponadto występowała już w A Dal 2014 z zespołem BülBüls.
Patikadomb – Jó szelet!
Tamás Kátai, Gábor Dobos i Gyula Ujvári połączyli swe siły w 2013 roku, tworząc miks alternatywnego rocku, popu i elektroniki. Piszą teksty wyłącznie w języku narodowym, ponieważ ich zdaniem tak można najefektowniej nieść swój przekaz. Od momentu wydania pierwszego albumu „Nefelejcsutca”, ich kawałki nie schodzą z notowań rodzimych list przebojów, a muzycy ponadto mieli możliwość wystąpienia na różnych popularnych festiwalach zagranicznych tj. Belmondo czy Zaporozec.
Zsolt Süle – Zöld a május
Piosenkarz urodził się w Veszprem, położonym nieopodal Balatonu. Wzorem ojca już od najmłodszych lat przejawiał zamiłowanie do muzyki, uważając m.in. Stinga za jedno ze źródeł swoich inspiracji. Jest również znakomitym aktorem teatralnym i kompozytorem, współpracował z wieloma węgierskimi zespołami. Nic więc dziwnego, że jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych styli muzycznych jest poezja śpiewana.
Tamás Vastag – Ne hagyj reményt
Tamas (ur. 28.06.1991 w Veszprem) zdobył popularność dzięki udziale i zajęciu 5. miejsca w I edycji węgierskiego XFactora w 2010 roku, wygranej przez jego brata, Csabę. Jest również aktorem i zdobywcą wielu nagród fonograficznych. Możemy uznać go za kolejnego weterana selekcji w stawce, jako że w 2013 roku dotarł do ich finału z „Holnaptól”, a rok później do półfinału z „Állj meg világ”.
W odcinku tym jedynie 3 kompozycje zostaną wykonane w języku angielskim, a aż 7 w języku narodowym. Etap ten obfituje również w większości w powracających artystów, jako że jedynie Patikadomb i Zsolt Süle nie brali wcześniej udziału w węgierskich preselekcjach.
Start transmisji rusza w sobotę, 20 stycznia 2018 od godz. 20:30 na kanale Duna i Duna World – kliknij tutaj. Można też oglądać TUTAJ.
Selekcje te bez wątpienia wzbudzają duże zainteresowanie z uwagi na fakt, że… możesz zostać ich jurorem, nie znajdując się na terenie Węgier! Wystarczy pobrać na swoje urządzenie aplikację „A Dal” z app store (na iOS lub Android) i po zainstalowaniu zarejestrować się przez Facebooka lub Google, klikając w odpowiednią czarną ikonkę z ich znakiem w dolnej części. Na żywo podczas każdego występu można danemu wykonawcy przyznać od 1 do 10 punktów. Następnie wyciągana jest średnia ocen wszystkich głosujących użytkowników i przeliczana na zaokrągloną ilość punktów. W ten sposób użytkownicy aplikacji stanowią piąty człon jurorski obok czteroosobowej komisji (w której skład wchodzą: Karoly Frenreisz, Misi Mezo, Judit Schell i Miklos Both), która również przyznaje swoje noty we wspomnianej skali.
Do półfinału przechodzi 5 wykonawców z najwyższą ilością zebranych punktów (punkty jury + punkty z aplikacji). Na sam koniec odcinka uruchamiane jest ponowne głosowanie widzów, mające na celu wskazanie szóstego półfinalisty. I w tym momencie również można uruchomić aplikację by wesprzeć jednym głosem swojego faworyta.
Poziom tego odcinka jest dość wyrównany, a generalnie rzecz biorąc na jakość wszystkich biorących udział utworów w całości preselekcji nie można narzekać. Większość fanów obstawia na awans do półfinału Gabi Knoll, Tamása Vastaga, Patikadomb i Ceasefire X. Na pewno w walce liczyć też będą się Leander Kills i być może Viktor Király.
Miłych muzycznych wrażeń podczas dzisiejszego oglądania!
Źródło: escbubble.com, adal.hu, instagram: @ratonyikriszta (fot.)