Preselekcje A Dal wchodzą w decydującą fazę. Przez trzy tygodnie mieliśmy okazję zapoznać się ze wszystkimi propozycjami, a czteroosobowe jury i widzowie decydowali kto ma szansę by zaprezentować się ponownie. Którzy artyści zostaną szczęśliwcami i zagwarantują sobie dziś udział w finale selekcji – 24 lutego?
[UPDATE] Do finału awansowali głosami jury Gergely Dánielfy (47 punktów), Zsolt Süle (45 punktów) i Gábor Heincz Biga (43 punkty). Natomiast głosami widzów awansowała formacja Leander Kills (41 punktów w głosowaniu jury).
Transmisja pierwszego półfinału A Dal 2018 rozpocznie się 10 lutego 2018 o godz. 20:30 na kanałach Duna i Duna World – (link tutaj lub tutaj).
Zasady głosowania pozostają takie same – czteroosobowe jury (Karoly Frenreisz, Misi Mezo, Judit Schell i Miklos Both) przydzielą każdemu uczestnikowi od 1 do 10 punktów. Dodatkowa, piąta punktacja spłynie z głosowania SMS-owego (dostępnego w całej Europie). Natomiast tym razem tylko trzech uczestników z najwyższą liczbą punktów otrzyma bezpośredni awans do finału A Dal, a czwarty zostanie wskazany wyłącznie poprzez SMS-y widzów.
Poniżej przypomninamy sylwetki wszystkich dzisiejszych uczestników, dodatkowo w nawiasie podamy ich rezultat uzyskany w ćwierćfinale. Jednakże w etapie półfinałowym wszystkie punkty zebrane wcześniej są wyzerowane i każdy z artystów stara się o dobrą punktację od nowa.
- Gergely Dánielfy – Azt montdad (1. miejsce w II ćwierćfinale – 45 pkt, w tym po 10 od Judith i Misiego)
Urodził się w Debreczynie, i nic nie zapowiadało kariery muzycznej, ponieważ przez całe dzieciństwo jego pasją była koszykówka, a nagrody spływały za międzynarodowe turnieje, gdzie Gergely był kapitanem swojej drużyny juniorów. Dopiero z czasem przyszły występy w konkursach muzycznych, gra na gitarze, fortepianie, czy klarnecie. Od 2017 r. należy do Akademii Sztuk w Kaposvár, gdzie chce skupić się również na aktorstwie.
Występ Gergely’ego przysporzył sobie wielu fanów, i jest on stawiany na pozycji „czarnego konia” tegorocznych preselekcji.
- Roland Gulyás – H Y P N O T I Z E D (6. miejsce w III ćwierćfinale – 35 pkt, uratowany dzięki głosowaniu widzów)
Roland (ur. 20 marca 1997 r. w Sátoraljaújhely) od dziecka uparcie wierzył w swój talent. W zeszłym roku zajął trzecie miejsce w siódmej serii węgierskiego X-Factora. Należał wtedy do drużyny Gigi Radics, którą fani na pewno dobrze znają m.in. z finału A Dal 2013 czy 2017. Równocześnie z muzyczną duszą Rolanda współistnieje dusza sportowa – wspinaczka czy zapasy to jego ulubione hobby. Jest również miłośnikiem zwierząt, a za jego piosenką stoi ByeAlex, reprezentant Węgier na Eurowizji 2013, na której zdobył 10. miejsce.
Roland był uważany za jednego z faworytów selekcji, jednak jego występ został dość surowo oceniony. Jeśli chce liczyć na awans musi z pewnością poprawić występ, choć nie ulega wątpliwości, że otrzyma duże wsparcie w głosowaniu widzów.
- Ham ko Ham – Bármerre jársz (3. miejsce w III ćwierćfinale, 38 pkt)
Jest to kwartet przyjaciół – Marka, Salomona, Levente i Csaby. Jako grupa muzyczna istnieją od wielu lat, lecz rozgłos uzyskali w 2016 r. poprzez jedno z talent-show, a rok później wystąpili m.in. na Campus Festival, a ich teledyski zaczęły osiągać ponad kilka milionów wyświetleń na YouTube. Ham ko Ham prezentują typowy romski folk, z pełną gamą charakterystycznych dla niego brzmień.
- Gábor Heincz Biga – Good Vibez (3. miejsce w II ćwierćfinale, 43 pkt)
Gabor urodził się w Budapeszcie, autorem jego wielu kompozycji jest jego tata, będący gitarzystą. BIGA ma na swoim koncie eurowizyjną przygodę, gdyż w 2009 r. w Moskwie występował w chórku Zoli’ego Adoka. W 2012 r. zajął 2. miejsce w „A Dal” za piosenkę „Learning to Let Go”, która stała się później wielkim hitem na Węgrzech, podobnie jak utwór „Easy Loving” z 2014 r., który został nominowany do fonograficznej nagrody „Najlepszy utwór pop-rock roku”. Jego najnowszy album z 2017 r. „Gátlás sztriptíz” został przyjęty równie entuzjastycznie.
- Gabi Knoll – Nobody to Die For (5. miejsce w I ćwierćfinale, 40 pkt)
Aktywna na rynku muzycznym od 2012 roku, jest jedną z najbardziej obiecujących młodych wokalistek na Węgrzech. W 2014 roku znalazła się w stawce preselekcji z utworem „Sweet Memories”, odpadając jednak już w ćwierćfinale.
- Leander Kills – Nem szól harang (1. miejsce w I ćwierćfinale, 44 pkt)
Leander Kills to bardzo znaczący węgierski rockowo-metalowy zespół, w którego skład wchodzą: Leander Köteles, Máté Bodor, Miklós Czifra i Valentin Jankai. Köteles był jedym z kompozytorów piosenki dla Ildiko Keresztes, która dotarła do finału preselekcji w 2013 r. Następnie jako lider zespołu Lenader Rising z „Lőjetek Fel” osiągnął półfinał w 2015 r., a w 2017 aż finał z utworem „Élet”.
Zwolennicy mocnych brzmień uważają, że to najwyższy czas by w Konkursie Eurowizji pokazać siłę węgierskiego rocka, zatem Leander Kills to mocni faworyci do awansu do finału.
- Maszkura és a tücsökraj – Nagybetűs szarak (3. miejsce w III ćwierćfinale, 38 pkt)
Wokalista Maszkura wraz ze swoim zespołem występuje od 2007 roku. Ich unikalny styl ma źródło w mieszance hip-hopu, funku i soulu oraz siedmiogrodzkich brzmień, rodzimych dla lidera grupy. Cieszą się ogromną popularnością w kraju, ich single co roku zajmują wysokie miejsca na listach przebojów, najbardziej znanym jest „Pesti-nok” wydany w 2012 r. Muzycy występowali również wspólnie z Siska Finuccsival w A Dal 2016.
- SativuS – Lusta lány (6. miejsce w II ćwierćfinale, 34 pkt, uratowani w głosowaniu widzów)
Grupa powstała już w 2002 r. jako zespół dziecięcy. Po wielu latach jej znakiem rozpoznawczym stał się hip-hop, a młodzi muzycy mają na koncie już dwa albumy – wydane w 2012 i 2016 r.
- Zsolt Süle – Zöld a május (1. miejsce w I ćwierćfinale, 44 pkt, w tym po 10 od Judith i Misi’ego)
Piosenkarz urodził się w Veszprem, położonym nad Balatonem. Wzorem ojca już od najmłodszych lat przejawiał zamiłowanie do muzyki, uważając m.in. Stinga za jedno ze źródeł swoich inspiracji. Jest również znakomitym aktorem teatralnym i kompozytorem, współpracował z wieloma węgierskimi zespołami. Nic więc dziwnego, że jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych styli muzycznych jest poezja śpiewana.
Odcinek ten poprowadzą Freddie i Kriszta Ratonyi. Największymi faworytami do awansu są Gergely Dánielfy, Leander Kills lub Roland Gulyás. Nie ulega wątpliwości że prawdopodobnie dużo głosów zdobędą również ponownie BIGA i Zsolt Süle.
Oglądajcie dziś wieczorem 1. półinał A Dal 2018!
Źródło: escbubble.com, adal.hu, fot. instagram @adalonline