Elhaida Dani została zmuszona do zmiany utworu na Eurowizję 2015. Zamiast „Diell” wykona „I’m Alive” kosowskiego duetu producentów.
Reprezentantka Albanii na ESC 2015, Elhaida Dani, poinformowała na swoim Facebooku, że z powodów prywatnych z udziału w projekcie wycofał się kompozytor utworu „Diell” („Słońce”), z którym wokalistka wygrała Festivali i Kenges, czyli festiwal, podczas którego od 2004 roku wybiera się zarówno reprezentanta jak i utwór na Eurowizję. Jak poinformowała Dani, od decyzji kompozytora nie ma już odwrotu, ale na mocy regulaminu FiK i uzgodnień z telewizją FiK, piosenkarka i zwyciężczyni włoskiego „The Voice” pozostaje na stanowisku reprezentanta swojego kraju, jednak w Wiedniu zaśpiewa inny utwór. Wielu fanów dobrze przyjęło wiadomość o zmianie piosenki, ponieważ „Diell” nie cieszyło się zbyt dużą popularnością wśród miłośników konkursu. Czy nowy utwór będzie lepszy i spełni ich oczekiwania?
Wiadomo, że kompozycja, która zastąpi „Diell” nazywać się będzie „I’m Alive”, a jej twórcami jest kosowski duet Zzap & Chris czyli Arber Elshani i Chriss Lekaj. Szczegółów póki co nie znamy – nie wiemy, czy nowa piosenka będzie podobna do wycofanej propozycji oraz kiedy nastąpi jej oficjalna premiera. Pewne jest, że Elhaida zaśpiewa ją po angielsku, zresztą już wcześniej zapowiadała, że właśnie w tym języku chciałaby się zaprezentować na scenie w Wiedniu. Niestety, nie doczekamy się już angielskiej wersji utworu „Diell”.
Zgodnie z regulaminem Eurowizji takiego typu zmiany są możliwe, gdyż dopiero w połowie marca mija termin nadsyłania piosenek konkursowych do Europejskiej Unii Nadawców. W rzeczywistości, utwory dostarczane są przez szefów delegacji podczas spotkania zamykającego sezon preselekcyjny. Wtedy wszystkie utwory są oficjalnie zatwierdzane przez specjalistów i dostają miano „eurowizyjnych” propozycji. Albania po raz pierwszy w historii nie będzie reprezentowana przez utwór, który wygrał Festivali i Kenges, ale istnieje w Europie kilka państw, które często zmieniały swoje propozycje po preselekcjach – idealnym przykładem jest np. Białoruś.
Źródło: Eurovision.tv, inf. własne; fot.: Orsola Mema