Piętnasta edycja Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy odbędzie się 16 grudnia w stolicy Czech – Pradze. Takie informacje już wcześniej przekazywała Telewizja Polska, teraz zostały one potwierdzone przez Europejską Unię Nadawców. 

Tegoroczna Eurowizja dla profesjonalnych tancerzy w wieku 16-21 lat miała odbyć się w połowie roku na Malcie, jednak nadawca PBS zrezygnował z prawa do organizacji, zostawiając EBU ze sporym kłopotem. Ostatecznie konkurs uratowały Czechy, które już drugi raz z rzędu będą gospodarzem tej imprezy. W 2015 roku Eurowizja dla Młodych Tancerzy odbyła się w Pilźnie, a zwyciężczynią została Viktoria Nowak z Polski. Teraz konkurs zorganizowany zostanie w Pradze, na terenie Forum Hall Praskiego Centrum Kongresowego (Kongresové centrum Praha, w skrócie KCP). Prowadzącym ponownie będzie Libor Bouček, 36-letni prezenter, którego widzowie telewizji czeskiej kojarzą zapewne z roli prezentera np. w programach Bar, WIPEOUT, Československá Superstar czy Hlas ČeskoSlovenska. Głównym choreografem konkursu będzie Petr Zuska, a zwycięzcę Eurowizji dla Młodych Tancerzy wybierze profesjonalne jury.

Na ten moment osiem państw jest chętnych do udziału w konkursie. Są to:

  • Czechy
  • Niemcy
  • Malta
  • Norwegia
  • Polska (Paulina Bidzińska)
  • Portugalia
  • Słowenia (Patricija Crnkovič)
  • Szwecja

Europejska Unia Nadawców zachęca pozostałe telewizje publiczne do udziału – zgłoszenia zbierane będą do 15 lipca, więc lista uczestników może się jeszcze wydłużyć. Słowacja i Holandia, które uczestniczyły w poprzedniej edycji konkursu, nie znalazły się na liście startujących w 2017 roku. Powraca natomiast Portugalia, która ostatni raz swojego tancerza wystawiła w 2011 roku.

Polska od czasu swojego debiutu nieprzerwanie uczestniczy w Eurowizji dla Młodych Tancerzy, więc Paulina Bidzińska (zwyciężczyni Młodego Tancerza Roku w TVP Kultura) będzie już naszą jedenastą reprezentantką. Do tej pory polscy tancerze dwukrotnie wygrywali – w 2001 (David i Marcin Kupińscy) oraz w 2015 roku (Viktoria Nowak). Telewizja Polska trzykrotnie organizowała konkurs (w 1997 w Gdyni, w 2005 w Warszawie i w 2013 w Gdańsku). Telewizją odpowiedzialną za konkurs jest TVP Kultura.

https://www.youtube.com/watch?v=60lk581-LFY

Źródło: EBU, fot. EBU