Eden Alene, fot. mako.co.il

Kolejna edycja HaKokhav HaBa L’Eurovizion dobiegła końca. Jej zwieńczeniem zostanie wybór kompozycji dla tegorocznej zwyciężczyni – Eden Alene. Znamy już cztery finałowe piosenki wybrane specjalnie na Konkurs Eurowizji. Czy trafny wybór jednej z nich może zapewnić Eden zwycięstwo w Rotterdamie?

Piosenki wybrane dla Eden Alene:

Tytuły kompozycji zostały ogłoszone już w połowie lutego. Nagrania natomiast upubliczniono 27 lutego. Są to cztery utwory, których teksty zostały napisane w języku angielskim, hebrajskim, arabskim i amharskim:

  • Roots (autorzy: Nathan Goshen i Stav Beger)

  • Feker libi (autorzy: Doron Medalie i Idan Raichel)

  • Savior in the Sound (autorzy: Oren Emanuel, Talia Londoner i Uri Avni)

  • Rakata (autorzy: Gal Joe Cohen, Eyal Ishay, Zili Kalifi i Eran Kashi)

Przeczytaj o twórcach izraelskich utworów!

Izraelskie show o światowym rozgłosie

HaKokhav HaBa od 2013 roku wyłoniło już kilka eurowizyjnych talentów, w tym takie sceniczne osobowości jak Netta Barzilai, która wygrała w Lizbonie w 2018 roku czy też Nadav Guedj, którego piosenka mieściła się w Top 10 ogólnej klasyfikacji w 2015 roku.

Cechą charakterystyczną konkursu HaKokhav HaBa jest głosowanie publiczności przy użyciu aplikacji mobilnych w trakcie występów uczestników. Głosy przekładają się na procenty, które decydują o dalszych losach zawodników. Co ciekawe, pomysłowość twórców programu okazała się sukcesem nie tylko w Izraelu, ale również w innych państwach, które nie biorą udziału w Eurowizji. Show, znane jako The Rising Star (Wschodząca Gwiazda), doczekało się zagranicznych edycji wzorowanych na izraelskim oryginale. Prawo do nadawania nabyły takie kraje jak USA, Niemcy, Brazylia, Grecja, Indonezja, Rosja czy też Turcja. Aktualna, izraelska edycja rozpoczęła się w listopadzie 2019 roku i była emitowana na kanale Keshet 12 oraz w sieci na stronie mako.co.il. Po wielu tygodniach zmagań w końcu ogłoszono zwycięzcę.

Eden Alene: droga na eurowizyjną scenę

Eden Alene urodziła się w 2000 roku w Jerozolimie jako córka Felaszy, którzy wyemigrowali z Etiopii. Jej kariera nabrała tempa w 2017 roku, gdy udało jej się zwyciężyć w izraelskiej edycji programu X Factor. Niewątpliwie młodziutka artystka osiągnęła już bardzo wiele. Jak sama przyznała w jednym z wywiadów, zwycięstwo w HaKokhav HaBa pozwoliło jej na realizację marzeń i umożliwiło zdobycie doświadczenia jako piosenkarka. Szczególnie zachwyciła publiczność wykonując utwór Halo Beyoncé. Eden to artystka, która dobrze czuje się przede wszystkim w aranżacjach popowych, soulowych oraz R&B. Ma na swoim koncie już dwa single – Better oraz When it comes to you. W 2019 roku, w związku z organizacją Eurowizji w Tel Awiwie, wydała cover znanego przeboju Save Your Kisses For Me, dzięki któremu Wielka Brytania wygrała Konkurs w 1976 roku.

Z pewnością występ w Rotterdamie jest dla Eden kolejną szansą na rozwój wymarzonej kariery. O tym, którą piosenkę zaprezentuje europejskiej publiczności, zadecydują izraelscy widzowie oraz jury już 3 marca.

Źródło: eurovisionworld.com, eurovision.tv, eurovoix.com, mako.co.il, frogi.co.il

1 KOMENTARZ