Po miesiącach spekulacji i niedomówień poznaliśmy nazwisko kolejnego reprezentanta Hiszpanii. Edurne – jedna z najpopularniejszych wokalistek w Hiszpanii, będzie reprezentowała swój kraj w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji. 

Telewizja TVE, jak co roku, w najmniej oczekiwanym momencie podaje wiadomości dotyczące hiszpańskiego reprezentanta. Nadawca publiczny wytrwale milczał i nie chciał zdradzić żadnych szczegółów odnośnie wewnętrznego wyboru nowego reprezentanta lub chociażby zorganizowania narodowych preselekcji. W ostatnich dniach zarówno w prasie, jak i w mediach pojawiało się coraz więcej plotek oraz spekulacji. Na giełdzie nazwisk pojawiły się wyłącznie 3 osobistości, które na przemian traktowano jako murowanych faworytów do wyjazdu do Wiednia. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniano Pabla AlboránaMartę Sánchez oraz Edurne.

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której przedstawiciele TVE z dumą ogłosili, że zastępczynią Ruth Lorenzo na stanowisku reprezentanta Hiszpanii została Edurne. Rozmowy z wokalistką trwały niespełna miesiąc i obecnie wszystko dopinane jest na ostatni guzik. Wiadomo, że artystka nagrała już eurowizyjny utwór zatytułowany Amanecer (tłum. Świt). Kompozycja zostanie wykonana w Wiedniu w całości w języku hiszpańskim. Oficjalna premiera utworu nastąpi w przeciągu kilku miesięcy – nadawca publiczny, jak zwykle, zaskoczy nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Kim jest Edurne?

Kariera muzyczna nowej reprezentantki Hiszpanii rozpoczęła się na dobre 10 lat temu – wówczas brała udział w popularnym programie Operación Triunfo, w którym zaszła do finału. Płynąć na fali sukcesu i popularności wokalistka podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Sony BMG Spain. W 2006 roku artystka wydała debiutancki album, który pokrył się złotem. Do 2008 roku Edurne wydała trzy albumy, które cieszyły się sporą popularnością. W 2007 roku wokalistka otrzymała angaż w teatrze i przez 6 lat wcielała się w postać Sandy w musicalu Grease. W latach 2010 i 2013 wydała dwa albumy, które udowodniły, że Edurne jest w światowej formie.

W 2013 roku wzięła udział w programie Tu Cara Me Suena ( Twoja Twarz Brzmi Znajomo ), w którym z odcinka na odcinek pokazała zupełnie inną stronę swoich muzycznych i aktorskich możliwości. Ostatecznie wokalistka wygrała edycję programu zdobywając ponad 60% głosów telewidzów.

Przypominamy, ze w zeszłym roku Hiszpanię reprezentowała Ruth Lorenzo, która w Kopenhadze wykonała utwór Dancing in the Rain. Wokalistka zajęła ostatecznie 10. miejsce – Po porażce w 2013 roku, Hiszpania powróciła do top 10. Jak będzie w tym roku? Z niecierpliwością czekamy na eurowizyjny utwór Edurne – kto wie, może 61. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w Madrycie lub Barcelonie?

Źródło: rtve.es, tve.es, ogaespain.es, eurovision.tv, youtube.com

Zdjęcie: rtve.es

1 KOMENTARZ