Edyta Górniak nagrała niedawno piosenkę Tylko ty, która znalazła się w ścieżce dźwiękowej do filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa. To kolejny raz, kiedy reprezentantka Polski na Eurowizji 1994 zdecydowała się uświetnić swoim głosem kinową produkcję. Kto jeszcze śpiewał w polskich filmach?

Po premierze filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa w sieci pojawiło się wiele komentarzy na temat piosenki, którą na potrzeby produkcji nagrała Edyta Górniak. W sieci pojawił się również oficjalny teledysk do piosenki Tylko ty, będącej jej interpretacją hitu Bei mir bistu shein rozsławionego lata temu przez The Andrews Sisters. Zdobywczyni drugiego miejsca w finale 39. Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie po raz kolejny zaangażowała się w nagrania na potrzeby produkcji kinowej.

Wcześniej głos Edyty Górniak kilkukrotnie mogliśmy usłyszeć w filmach. Jeszcze przed udziałem w Eurowizji piosenkarka zrealizowała nagrania dwóch piosenek do filmu Pajęczarki z 1993 roku. Dwa lata później polscy widzowie usłyszeli m.in. przebój Color of the Wind z bajki Pocahontas (w polskiej wersji – Kolorowy wiatr). Numer Lustro nagrała za to do innej disneyowskiej produkcji animowanej – Mulan. Do historii przeszła również romantyczna piosenka Dumka na dwa serca z filmu Ogniem i mieczem, którą Edyta Górniak nagrała z Mietkiem Szcześniakiem, reprezentantem Polski na Eurowizji 1999. Na swoim koncie wykonawczyni eurowizyjnego hitu To nie ja! ma jeszcze mało znany, tytułowy kawałek z filmu Smocze wzgórze (2007) oraz piosenkę Oj… kotku z produkcji Pokaż kotku, co masz w środku (2011). W tym roku, oprócz utworu Tylko ty, telewidzowie usłyszeli ją w serialu Leśniczówka, na którego potrzeby nagrała numer Dom dobrych drzew.

Edyta Górniak nie jest jedyną eurowizyjną reprezentantką Polski, która nagrała piosenki na potrzeby filmów czy seriali. Justyna Steczkowska, która w 1995 roku z piosenką Sama nie zdołała powtórzyć sukcesu swojej poprzedniczki, ma na koncie m.in. ścieżkę dźwiękową do filmu Na koniec świata z 1999 roku, w którym zagrała główną rolę. Oprócz tego zaśpiewała w filmach: Egzekutor, Na koniec świata, Prawo ojca, Szop, szop, szop, szopę… (wszystkie z 1999 roku), Evening i Jutro idziemy do kina (2007), oraz Senność (2008) i Królowa Śniegu (2009).

Podobnie jak Justyna Steczkowska, także Kasia Kowalska ma za sobą epizody w filmach. W 1997 roku piosenkarka, która wystąpiła na Eurowizji 1996, wystąpiła w filmie Nocne graffiti, w którym usłyszeliśmy jej piosenkę Straciłam swój rozsądek. Jeszcze przed występem na Eurowizji nagrała utwr Zagubiony dom z filmu Awantura o Basię, a dziesięć lat po eurowizyjnym występie nagrała przebój Dlaczego nie!, który promował film o tym samym tytule.

Annę Marię Jopek, która broniła polskich barw na Eurowizji 1997, można było usłyszeć w 1998 roku w filmie animowanym o Kubusiu Puchatku, na którego potrzeby nagrała piosenkę Gdzie jesteś w duecie z Grzegorzem Markowskim z zespołu Perfect. Zaśpiewała też piosenkę Uciekaj, uciekaj, którą wykorzystano w filmie Spona z 1998 roku, a także Mama Afryka z ekranizacji powieści W pustyni i w puszczy, mającej kinową premierę w 2001 roku.

Andrzej Piaseczny, który w 2001 roku wystąpił w barwach Polski na Eurowizji z piosenką 2 Long, po latach wylansował przebój Śniadanie do łóżka pochodzący ze ścieżki dźwiękowej do filmu o tym samym tytule (2010). Jeszcze przed występem na eurowizyjnej scenie nagrał ze swoim ówczesnym zespołem Mafia utwór Wolność w nas, który usłyszeć możemy w kultowej Sarze z 1997 roku. Rok po swoim udziale w Eurowizji, nagrał wraz z Zbigniewem Wodeckim, Marylą Rodowicz i Patrycją Markowską piosenkę Oj Kot na potrzeby filmu Zemsta. Widzowie doskonale znają również jego piosenkę Pogodniej, która przez lata pojawiała się jako motyw muzyczny w serialu TVP Złotopolscy. W tamtym okresie nagrał też hit Mocniej, po latach wykorzystany w filmie Ja wam pokażę!.

Fani filmu Nigdy w życiu! z Danutą Stenką z pewnością lubią fragment, w którym można usłyszeć m.in. hit Blue Cafe You May Be in Love, z którym gra startowała w krajowych eliminacjach do Eurowizji 2003. Zespołowi dopiero rok później, z numerem Love Song, udało się wygrać bilet na konkurs.

Kasia Moś, eurowizyjna reprezentantka z Kijowa, nagrała za to piosenkę Spirala, któryla znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu Obce Ciało.

fot: oficjalny teledysk do piosenki „Tylko ty” Edyty Górniak