Telewizja estońska ERR przygotowała dzisiaj istny maraton. Przez cały dzień są publikowane piosenki uczestniczące w 1. półfinałe Eesti Laul 2017. Czas się przyjrzeć stawce oraz ich piosenkom! Zapraszamy do lektury!

 

  • Lenna Kuurmaa – Slingshot (Lenna Kuurmaa, Nicolas Rebscher, Michelle Leonard) [POSŁUCHAJ]

Lenna to weteranka preselekcji estońskich. Do 2008 roku liderka grupy Vanilla Ninja, która reprezentowała Szwajcarię z utworem Cool Vibes. Grupa próbowała swoich sił w estońskim Eurolaul dwukrotnie – 2003 i 2007. Po rozpadzie zespołu, wokalistka podjęła karierę solową w 2010 roku z albumem, do którego piosenki napisał popularny Vaiko Eplik (ESC 2003). Od tego momentu wydała 3 albumy. W międzyczasie uczstniczyła w Eesti Laul trzykrotnie: Rapunzel (2010), Mina Jään (2012) oraz Supernoova (2014). Oprócz kariery muzycznej Lenna ma na koncie role filmowe, w tym udział w fińskim filmie – Vuosaari. Czy czwarte solowe podejście okaże się szczęśliwe?

  • Elina Born – In or Out (Stig Rästa, Vallo Kikas, Fred Krieger)  [POSŁUCHAJ]

Elina zdobyła popularność dzięki 2. miejscu w jednym z sezonów estońskiego Idola. Od razu rozpoczęła współpracę ze Stigiem Rästą i Fredem Krigerem, którzy przygotowali jej pierwszą preselekcyjną propozycję Enough (2013). Dwa lata później jej duet z Rästą szturmem wygrał estońskie selekcje i reprezentował Estonię w Wiedniu z utworem Goodbye to Yesterday. W tym samym roku wydała swój solowy album. Jej kolejną propozycje na Eurowizję – In or Out przygotował ten sam zespół autorów, który odpowiadał za tegoroczną estońską piosenkę – Play.

  • Carl-Philip – Everything But You (Carl-Philip Madis, Carola Madis, Arno Krabman, Jaap Reesema, Leon Paul Palmen) [POSŁUCHAJ]

To jeden z tegorocznych debiutantów. Carl-Philip Madis tak jak Elina brał udział w estońskim Idolu. Do tej pory wydał kilka singli. Piosenka, którą wykona w Eesti Laul 2017 opowiada o przewanej relacji. Utwór powstał przy współpracy z holenderskim wykonawcą Jaapem Reesemą.

  • Ivo Linna – Suur loterii (Rainer Michelson, Urmas Jaarman) [POSŁUCHAJ]

Ivo Linna to estońska legenda. Rozpoczął karierę w 1966 roku. Od tamtego czasu występował jako solista w wielu estońskich zespołach. Linna był także członkiem grup muzycznych w trakcie swojej służby w Armii Czerwonej. Reprezentował Estonię w 1996 roku razem z Maarja-Liis Ilus. Razem zdobyli 6. miejsce z utworem Kaelekee häälDo tej pory wydał 10 solowych albumów.

  • Ariadne – Feel Me Now (Margus Piik, Tomi Rahula, Anni Rahula) [POSŁUCHAJ]

18-letnia Ariadne to kolejna uczestniczka, która brała udział w estońskim Idolu. Jednak młoda wokalistka została szybko wyeliminowana z programu. Prawdziwym kluczem do rozpoczęcia kariery okazał się Youtube. Właśnie tam odkryli ją autorzy Feel Me Now. Ze szczególną uznaniem spotkało się jej wideo z coverami piosenek grupy Cartoon (Eesti Laul 2016): TUTAJ.

  • Uku Suviste – Supernatural (Oliver Mazurtšak, Uku Suviste) [POSŁUCHAJ]

Uku to popularny estoński wykonawca mający za sobą między innymi edukację w bostońskim Berklee College of Music. Jego kariera rozpoczęła się na dobre w 2005 roku dzięki udziałowi w talent show. Od tamtego momentu nagrał 12 singli. Zdobył 3. miejsce na festiwalu New Wave w Jurmali. Współpracował m.in. z Birgit Õigemeel (ESC 2013) czy Angelicą Argubash (Białoruś ESC 2005). Suviste ma na koncie także udział w lokalnej wersji programu Twoja twarz brzmi znajomo. Wokalista zyskał także popularność dzięki wielu rolom musicalowym.

  • Laura Prits – Hey Kiddo (Tara Nabi, Laura Prits, Andres Kõpper) [POSŁUCHAJ]

Laura jest przede wszystkim wokalistką rockowego i oldschoolowego zespołu Ziggy Wild. Zespół dał się poznać estońskiej publice dzięki surowym gitarowym riffom. Jej solowy utwór Hey Kiddo jest utrzymany w zupełnie innym klimacie. Za brzmienie tej propozycji odpowiada Andres Kõpper, który znany jest też pod pseudonimem NOËP. Kõpper był liderem grupy Tenfold Rabbit, która dwukrotnie brała udział w Eesti Laul: 2012 i 2013. Warto wspomnieć, że piosenka Hey Kiddo powstała podczas wrześniowych warsztatów Eesti Laul Akadeemia.

  • Karl-Kristjan & Whogaux feat. Maian – Have You Now (Karl-Kristjan Kingi, Hugo Martin Maasikas, Maian Lomp) [POSŁUCHAJ]

Karl-Kristjan Kingi to były wokalista grupy Bedwetters, która zyskała uznanie w czasach swojej działalności (2004-2013). W 2007 ta pop-punkowa grupa wygrała nagrodę MTV European Music Awards w kategorii New Sound of Europe. Ichp piosenka Hayley trafiła również do polskich rozgłośni radiowych. Wokalista ma za sobą też działaność w grupie Stiga Rästy – Outloudz (Eesti Laul 2012). Kingi towarzyszy Whogaux (Hugo Martin Maasikas), który jest 1/3 popularnej grupy Cartoon, która w tym roku zajęła 3. miejsce w Eesti Laul z utworem Immortality. Żeńskie partie wokalne należą do młodej Maian Lomp.

  • Janno Reim & Kosmos – Valan pisaraid (Janno Reim) [POSŁUCHAJ]

Janno Reim to wokalista psychodelicznej pop-rockowej grupy Suoper Hot Cosmos Blues Band, która zajeła 2. miejsce w Eesti Laul 2014 z piosenką Maybe Maybe. To był przełomowy moment dla tej grupy. Od ostatniego uczestnictwa w estońskich selekcjach wydali jeszcze 4 single. Reim nagrał też singiel Alcohol z finalistami tegorocznego Eesti Laul – grupą Go Away Bird.

  • Leemet Onno – Hurricane (Leemet Onno, Ed Struijlaart) [POSŁUCHAJ]

Onno to finalista estońskiego Idola z 2011.  Wokalista śpiewał też w grupie The Filler. Po uczestnictwie w talent show wydał 3 single. Konkursowa piosenka powstała przy współpracy z holenderskim wykonawcą Edem Struijlaartem, który współpracował m.in. z Lisą Lois.

Źródło: ERR, wikipedia, własne ; Foto: ERR

 

2 KOMENTARZE