Eesti Laul 2017: Poznaj uczestników i piosenki 2. półfinału!

Za nami druga część maratonu zapewnionego przez estońskiego nadawcę – Eesti Rahvusringhääling (ERR). Czas zapoznać się z piosenkami i uczestnikami 2. półfinału Eesti Laul 2017. Zapraszamy do lektury!

W zeszłym tygodniu poznaliśmy piosenki uczestników 1. półfinału Eesti Laul 2017. Można o tym przeczytać TUTAJ.

W tym tygodniu przyglądamy się stawce 2. pófinału. Czas zacząć!

Liis Lemsalu to zwyciężczyni estońskiego Idola z 2011 roku. Od tamtego momentu wydała 1 album (2011). W zeszłym roku ukazała się jej EPka zatytułowana: RULES. Do tej pory uczestniczyła w Eesti Laul dwukrotnie: 2012 (Make Up My Mind) i 2013 (Uhhuu). W 2016 roku zanotowała swój największy hit – Sinu Ees. Warto podkreślić, że jej propozycja na Eesti Laul 2017 została napisana podczas specjalnych warsztatów Eesti Laul Akadeemia.

Czas na prawdziwych weteranów. Koit Toome reprezentował Estonię w 1998 roku z Mere lapsed. Karierę rozpoczął 4 lata wcześniej w grupie Code One. Na koncie ma 6 albumów. Zdobył też popularność dzięki wielu rolom musicalowym (Taniec Wampirów, Miss Saigon, Hair). Jako solista próbował swoich sił w estońskich selekcjach w 2003 (Know What I Feel) i 2007 (Veidi Veel) roku.

Laura Põldvere rozpoczeła swoją karierę dzięki udziałowi w estońskich selekcjach i to z dwoma utworami! W 2005 roku zajęła odpowiedni 1. i 2. miejsce w Eurolaul. Tym samym jako członkini grupy Suntribe (Let’s Get Loud) reprezentowała Estonię w Kijowie. Jednak to ta druga piosenka – Moonwalk zdefiniowała jej styl i otworzyła drzwi do solowej kariery. Kolejne podjeścia w estońskich selekcjach zaliczyła w 2007 (Sunflowers), 2009 (Destiny) i 2016 (Supersonic) roku. W między czasie zdecydowała się podjąć studia w bostońskim Berklee College of Music oraz wziąć udział w jazzowym projekcie Carrot Lights. Laura wydała dotychczas 3 albumy. Wokalistka przeważnie pracuje z Svenem Lõhmusem, który jest właśnie autorem tegorocznej propozycji Koita i Laury. Lõhmus jest autorem 3 eurowizyjnych propozycji z Estonii (2005,2009,2011).

Rasmus to kolejny zwycięzca Idola (2012) biorący udział w estońskich selekcjach. Rasmus jest też wokalistą zespołu Facelift Deer, z którym wydał album w 2013 roku. W tym samym roku uczestniczyli w Eesti Laul z piosenką Dance. Jego propozycja na Eesti Laul została  napisana podczas specjalnych warsztatów Eesti Laul Akadeemia. Współautorem tegorocznej propozycji jest Ewert Sundja z popularnej grupy Ewert and Two Dragons (One Man Down).

Kerli była wielokrotnie wskazywana jako wymarzona reprezentantka Estonii. Wokalistka próbowała swoich sił w estońskich selekcjach 12 lat temu z propozycją Beautiful InsideRok wcześniej (2003), piosenkarka pojawiła się w szwedzkim Melodifestivalen (Let’s Go). Po przygodach z eurowizyjnymi selekcjami, wokalistka próbowała swoich sił w Stanach Zjednoczonych. Jej utwory znalazły się na listach Billboardu. Kerli podjęła próbę powrotu do estońskich preselekcji rok temu jako autorka piosenki Immortality w wykonaniu grupy Cartoon i Kristel Aaslaid.Wokalistka ma na koncie 2 albumy oraz serie singli. W 2010 roku jej piosenka Tea Party była piosenką promującą film Alicja w Krainie Czarów. Jej najpopularniejsze single to Walking in the Air, Army of Love, Zero Gravity. W tym roku wydała 3 single promujące jej nadchodzący krążek, w tym Diamond Hard.

Daniel Levi debiutował w Eesti Laul dwa lata temu z utworem Burning Lights zajmując 2. miejsce. Propozycja do Eesti Laul 2017 opowiada historię związku jego brata. Piosenka powstała razem z Ago Teppand, który jest członkiem grupy Cartoon (Eesti Laul 2016). Wykonawcy mają już za sobą udaną współpracę nad jedną z kompozycji formacji – On and on, która osiągnęła wynik ponad 40 milionów odtworzeń na Youtube (jest to najczęściej odtwarzana piosenka, w historii estońskiego rynku muzycznego).

Zespół powstał z inicjatywy Amirana Gorgazjana oraz Anisa Arumetsa w 2014 roku. Podstawowym założeniem było połączenie brzmień rockowych i elektronicznych i przedstawienie na scenie bardziej sytetycznego brzmienia. Ich największymi inspiracjami są Muse oraz Depeche Mode. Zespół wydał do tej pory trzy single w tym All That We Could Have Been.

Ian Karell to amerykanin pochodzenia estońskiego, który ma już za sobą doświadczenie w Eesti Laul jako kompozytor. W tym roku piosenka jego autorstwa – Lonely Boy dostarła do finału selekcji. Tym razem następuje zmiana roli. Karell pojawi się jako wokalista w projekcie grupy Close To Infinity. Close To Infinity powstało prawie 10 lat temu jako projekt uniwersytecki. Formacja gra głównie alternatywnego rocka z elementami post, art i space rocka.

Projekt powstał w 1982 i do 2014 przewinęło się ponad 30 muzyków z całego świata. Ich muzyka to jazz z lat 70. Jak mówi jeden z frontmentów grupy – Margus Alviste, nawet zwierzęta i natura są już zmęczone ludzkimi konfliktami i z tego powodu nawołują do zmiany nastawienia.

W 2014 roku muzycy z doświadczeniem  postanowili stworzyć formację, która będzie najrzetelniej odzwierciedlać estoński folklor. Zespół składa się z osób, które wykonują różne zawody m.in. znajudje się w nim prawnik, inżynier czy trenerka pilates. Pierwotnie miał to być tylko eksperyment. Ostatecznie formacja wydała swoją debiutancką płytę Öö ja päeva vahel w lutym 2016 roku.

Angeelia jest związana z muzyką całe życie, jednak dopiero teraz odważyła się pokazać światu. Prywatnie jest związana z Mickiem Pedają, który znalazł się w finale Eesti Laul 2016 z utworem Seis. Za brzmienie tej propozycji odpowiada Andres Kõpper, który znany jest też pod pseudonimem NOËP. Kõpper był liderem grupy Tenfold Rabbit, która dwukrotnie brała udział w Eesti Laul: 2012 i 2013.

Źródło: ERR, Delfi, wikipedia; Foto: ERR

Exit mobile version