Wczoraj w godzinach wieczornych producent wykonawczy Mart Normet ogłosił listę 20 uczestników estońskich selekcji – Eesti Laul 2017.
Przypomnijmy, że do przyszłorocznych preselekcji zgłosiła się rekordowa liczba 242 chętnych wykonawców. Jednocześnie część pojawiających się doniesień potwierdziła się wraz z opublikowaną listą. Sprawdź wcześniejsze spekulacje TUTAJ.
O składzie Eesti Laul 2017 zdecydowali: Andres Puusepp, Erik Morna, Harri Hakanen (producent wykonawczy fińskich selekcji UMK), Ingrid Kohtla, Kaidi Klein, Kristel Aaslaid (Eesti Laul 2015), Olavi Paide, Owe Petersell, Piret Järvis (Szwajcaria ESC 2005), Siim Nestor i Toomas Puna.
Oto pełna lista uczestników:
- Lenna Kuurmaa – Slingshot (Lenna Kuurmaa, Nicolas Rebscher, Michelle Leonard)
- Rasmus Rändvee – This Love (Bert Prikenfeld, Stewart James Brock, Ewert Sundja, Rasmus Rändvee)
- Angeelia – We Ride With Our Flow (Angeelia Maasik, Andres Kõpper)
- Elina Born – In or Out (Stig Rästa, Vallo Kikas, Fred Krieger)
- Leemet Onno – Hurricane (Leemet Onno, Ed Struijlaart)
- Laura Prits – Hey Kiddo (Tara Nabi, Laura Prits, Andres Kõpper)
- Daniel Levi – All I Need (Ago Teppand, Daniel Levi Viinalass)
- Antsud – Vihm (Aile Alveus-Krautmann)
- Ariadne – Feel Me Now (Margus Piik, Tomi Rahula, Anni Rahula)
- Koit Toome i Laura – Verona (Sven Lõhmus)
- Kerli – Spirit Animal (Kerli Kõiv, Brian Ziff)
- Uku Suviste – Supernatural (Oliver Mazurtšak, Uku Suviste)
- Janno Reim & Kosmos – Valan pisaraid (Janno Reim)
- Close To Infinity feat. Ian Karell – Sounds Like Home (Ian Robert Karell, Johannes Kanter, Sander Ulp, Tanel Kordemets)
- Liis Lemsalu – Keep Running (Liis Lemsalu, Mihkel Mattisen, Gustaf Svenungsson, Magnus Wallin)
- Alvistar Funk Association – Make Love, Not War (Inga Kaare, Margus Alviste, Jürgen Urbanik)
- Almost Natural – Electric (Amiran Gorgazjan, Anis Arumets, Noah McNamara, Willie Weeks)
- Carl-Philip – Everything But You (Carl-Philip Madis, Carola Madis, Arno Krabman, Jaap Reesema, Leon Paul Palmen)
- Karl-Kristjan & Whogaux feat. Maian – Have You Now (Karl-Kristjan Kingi, Hugo Martin Maasikas, Maian Lomp)
- Ivo Linna – Suur loterii (Rainer Michelson, Urmas Jaarman)
W najbliższym czasie przyjrzymy się dokładniej uczestnikom estońskich selekcji. Obecnie warto zauważyć kilka tendencji występujących w składzie Eesti Laul 2017. Lista wzbudziła sporo reakcji ze względu na pojawiające się nazwiska w stawce. W pierwszej kolejności warto zauważyć artystów, którzy mieli okazję pojawić się na Eurowizji. Ivo Linna to estońska legenda. Reprezentował Estonię w 1996 roku razem z Maarja-Liis Ilus. Razem zdobyli 6. miejsce z utworem Kaelekee hääl.
Koit Toome pojawił się na Eurowizji dwa lata później z Mere lapsed. Lenna Kuurmaa jako wokalistka Vanilla Ninja reprezentowała Szwajcarię w 2005 roku z utworem Cool Vibes. Jest to czwarte podejście Lenny jako solistki (wcześniej 2010,2012,2014). W tym samy roku co Kuurmaa na Eurowizji pojawiła się Laura jako członkini reprezentującej Estonię grupy Suntribe. Za każdym razem kończyła w pierwszej czwórce finału. Elina Born reprezentowała Estonię razem ze Stigem Rästą w Wiedniu (2015) z piosenką Goodbye to Yesterday.
Połowę stawki stanowią powroty. Najwięcej uwagi przyciąga udział Kerli, która próbowała swoich sił w estońskich selekcjach 12 lat temu z propozycją Beautiful Inside. Rok wcześniej (2003), piosenkarka pojawiła się w szwedzkim Melodifestivalen. Po przygodach z eurowizyjnymi selekcjami, wokalistka próbowała swoich sił w Stanach Zjednoczonych. Jej utwory znalazły się na listach Billboardu. Kerli podjęła próbę powrotu do estońskich preselekcji rok temu jako autorka piosenki Immortality w wykonaniu grupy Cartoon i Kristel Aaslaid.
Warto podkreślić, że trzy utwory pojawiające się w stawce zostały napisane podczas specjalnych warsztatów Eesti Laul Akadeemia. Chodzi o propozycje: Rasmusa Rändvee, Laury Prits oraz Liis Lemsalu. Pokazuje to często chwaloną kompatybilność selekcji i procesu produkcji z całym estońskim przemysłem muzycznym. Więcej na ten temat TUTAJ i TUTAJ.
Z drugiej strony wiele osób krytykuje, że selekcje stają się co raz bardziej mainstreamowe i pojawiają się często te same nazwiska. Kolejnym mankamentem jest ilość piosenek po estońsku. W tym roku usłyszymy ten język wyłącznie w przypadku 3 lub 4 piosenek.
Źródło: ERR; Foto: Publik.ee