Estoński nadawca – Eesti Rahvusringhääling (ERR) zakończył przyjmowanie zgłoszeń do Eesti Laul 2019. Tym samym poznaliśmy więcej szczegółów odnowionego formatu selekcji.
Jak informowaliśmy kilka tygodni wcześniej (TUTAJ), w tym roku zostało wprowadzonych wiele zmian regulaminowych w Eesti Laul. Istniały obawy, że dwie z nich, możliwość zgłaszania wyłącznie premierowych piosenek oraz wyższe opłaty rekrutacyjne za utwory po angielsku, zdecydowanie ograniczą liczbę zgłoszeń.
Jeszcze tydzień temu estoński nadawca otrzymał jedynie 24 zgłoszenia. Warto zaznaczyć, że rok temu w analogicznym okresie tych zgłoszeń było aż 3. Ostatecznie do Eesti Laul 2018 nadesłano 258 propozycji. Tegoroczna liczba nie została podana jeszcze do wiadomości publicznej, jednak producent selekcji Tomi Rahula potwierdza, że w ostatnim momencie nadesłano zdecydowaną większość zgłoszeń oraz określa poziom propozycji jako wysoki:
Mogę powiedzieć, że zacząłem zapoznawać się ze zgłoszonymi propozycjami i poziom będzie wysoki. Pojawiają się propozycje w różnych językach, w tym po rosyjsku, hiszpańsku i niemiecku. Decyzja o wyborze stawki nie będzie łatwa
Nazwiska uczestników i ich piosenki poznamy 15 listopada, a same utwory zostaną opublikowane 1 grudnia.
Po raz pierwszy wprowadzono opłaty rekrutacyjne. Za utwory estońskojęzyczne należało zapłacić 25 euro, a utwory w obcych językach 80 euro. Ostatecznie zebrano 8100 euro. lLiczba zgłoszeń pozostaje jednak tajemnicą, co wiąże się z konkursem, który zostanie przeprowadzonych w mediach społecznościowych selekcji (TUTAJ). Można wygrać dwa bilety na finał Eesti Laul. Konkurs trwa cały dzisiejszy dzień.
Rahula dodał, że wśród zgłoszonych wykonawców jest wielu byłych reprezentantów i zwycięzców estońskiego Idola (który wciąż jest popularnym programem w kraju). Zdaniem producenta, wśród zgłoszonych propozycji jest również sporo ciekawych, zagranicznych autorów.
Najważniejszą informacją, na którą wszyscy czekali była informacja o gospodarzu półfinałów. W tym roku, po raz pierwszy w estońskiej historii, półfinały przenoszą się poza stolicę. Ostatecznie zdecydowano, że oba półfinały (31 stycznia i 2 lutego) odbędą się w drugim największym mieście Estonii – Tartu. Zmagania będą gościć obiekty sportowe Uniwersytetu w Tartu (Tartu Ülikooli Spordihoone).
Obecnie 100-tysięczne Tartu miasto wchodziło w skład Rzeczpospolitej, w okresie 1582-1625. Jest to miasto o charakterze wybitnie uniwersyteckim (uniwersytet został założony w XVII wieku przez szwedzkiego króla Gustawa II Adolfa).
Nie jest to pierwszy raz kiedy kraj bałtycki przenosi część swoich zmagań poza stolicę. W 2018 finał litewski odbył się w Kownie (wracając tam po 13 latach), a rok wcześniej w Kłajpedzie. Natomiast, łotewskie selekcje przez wiele lat kończyły się w nadmorskim Ventspils. Również nadbałtycka Finlandia organizowała wielokrotnie finały swoich selekcji poza Helsinkami. Jeśli nie licząc Espoo, które od kilku lat gości finał Uuden Musiikin Kilpailu, to ostatni raz finał fiński miał miejsce poza obszarem stołecznym w 2011 roku. Wtedy Euroviisut gościło Turku.
Przypomnijmy, że półfinały Eesti Laul odbędą się 31 stycznia i 2 lutego w Tartu, a finał selekcji będzie miał miejsce w Tallinnie 16 lutego. Bilety będą w sprzedaży od 8 listopada (TUTAJ).
Źródło: ERR, własne