Zwycięzca otrzyma szansę reprezentowania Włoch na Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie! Już dziś wieczorem zapraszamy do śledzenia pierwszej seraty i prezentujemy jej program.

Festiwal w Sanremo to istna mieszanka wybuchowa. W tym roku również w dosłownym znacznego tego słowa. Kilka dni temu miał miejsce poważny incydent, w którym nieznacznie ucierpiał jeden z prowadzących, Gabriel Garko. W wybuchu gazu w kamienicy, w której się zatrzymał, zniszczony został jego apartament, a śmierć poniosła jedna osoba.

Żadna edycja festiwalu nie uchroniła się jednak jeszcze przed niespodziewanymi wydarzeniami i skandalami. Sanremo to od zawsze mieszanka typowo włoskiego chaosu, muzyki, elegancji, niespodziewanych zwrotów akcji, politycznych żartów i pięknych prowadzących. Jakiego zwycięzcę uda się wyłonić z takiej mikstury?

Dzisiejszego wieczoru zaprezentuje się pierwsza dziesiątka artystów głównej kategorii. Na scenie wystąpią kolejno:

  1. Arisa –  Guardando il cielo
  2. Dear Jack – Mezzo respiro
  3. Stadio -Un giorno mi dirai
  4. Morgan e Bluvertigo – Semplicemente
  5. Deborah Iurato  e Giovanni Caccamo – Via da qui
  6. Noemi – La borsa di una donna
  7. Rocco Hunt – Wake Up
  8. Irene Fornaciari – Blu
  9. Lorenzo Fragola – Infinite volte
  10. Enrico Ruggeri – Il primo amore non si scorda mai

Już na otwarcie, jedna z gorących faworytek, była zwyciężczyni i prowadząca, Arisa, która od zawsze podkreślała chęć wyjazdu na Eurowizję. Zakulisowe plotki, potwierdzone w żartach przez samą Arisę, mówiły nawet o specjalnym pakcie jaki zawarła w tym celu z innymi faworytami, zespołem Elio e le storie tese. W razie wygranej mieliby oni zrzec się wyjazdu na rzecz Arisy.  Jak donosi jednak dziennik Il Fatto Quotidiano ostatnio piosenkarka zmieniła zdanie i zdecydowała się przekierować swoje siły na inne muzyczne projekty oraz życie osobiste. Gdzie leży prawda?

Być może w niewielkich szansach na realną wygraną Arisy? W ostatnich dniach, a zwłaszcza po oficjalnej prezentacji utworów na zamkniętym spotkaniu dla dziennikarzy, bardzo wzrosły notowania duetu Iurato i Caccamo. W tej chwili są oni na pierwszym miejscu u bukmacherów, wyprzedzając zarówno Elio e le storie tese, jak i Annalisę oraz Noemi.

Na wynik złożą się jednak nie tylko dziennikarze, ale również publiczność oraz profesjonalne jury. W tym roku nie zabraknie również eliminacji oraz wyławiania eliminowanych, co ma wprowadzić odrobinę dramaturgii oraz podnieść poziom i emocje sobotniego Super Finału.

Na dokładkę, festiwal swoją obecnością uświetnią również wielkie nazwiska gości specjalnych. Jutrzejszym będzie nie kto inny, jak sam Elton John.

Zapraszamy do śledzenia transmisji z festiwalu już od godziny 20.30 za pośrednictwem strony internetowej rai.tv oraz na platformach cyfrowych (Rai1 – kanał 238. na platformie nc+).

 źródło: tvblog.it (fot. RAI)