Zwyciężczyni „The Voice of Italy” wygrała Festivali i Kenges i wystąpi pod flagą albańską na scenie eurowizyjnej w Wiedniu. 

Zakończony przed chwilą finał preselekcji albańskich wygrała faworytka – Elhaida Dani – wokalistka, która sławę zdobyła dzięki zwycięstwu w „The Voice of Italy”. Jej utwór „Diell” („Słońce”) zdobył najwięcej punktów w głosowaniu jurorów i pokonał 17 konkurentów. Drugie miejsce zajął Bojken Lako, trzecia była faworytka wielu fanów ESC – Lindita Halimi. Elhaida była typowana do zwycięstwa niemal od samego początku. Ta 21-letnia wokalistka swoim wspaniałym głosem zdobyła serca widzów „The Voice of Italy” wygrywając program w 2013. Mówi się, że Włosi właśnie ją chcieli widzieć jako swojego nowego reprezentanta na Eurowizji, ale piosenkarka wybrała Festivali i Kenges, tym samym odrzucając m.in. możliwość występu podczas Sanremo. Elhaida już raz startowała podczas albańskiego festiwalu, zakwalifikowała się do finału, jednak zajęła w nim ostatnie miejsce, nie zdobywając ani jednego punktu. W grudniu ubiegłego roku pojawiła się tam juz jako gość specjalny i bohaterka narodowa. Wykonała „Adaggio” i zdobyła długie owacje na stojąco.

Utwór „Diell” przygotowali dla niej Viola Trebicka, Sokol Marsi i Aldo Shllaku. Jak wiadomo, utwory prezentowane podczas Festivali i Kenges nie muszą spełniać wymogów stawianych przez EBU, w związku z tym kompozycja, która wygrała będzie musiała przejść pewne modyfikacje, by zdobyć akceptację organizatorów Konkursu Piosenki Eurowizji. „Diell” będzie więc skrócone do regulaminowych trzech minut i prawdopodobnie nieco przearanżowane. Na razie nie wiadomo w jakim języku Elhaida wykona ten utwór w Wiedniu. Ciekawe, czy będzie go promować we Włoszech…

W trakcie finału festiwalu przyznano również nagrody specjalne. Rona Nishliu wręczyła wyróżnienie za najlepszą interpetację wykonawcy piosenki „Himn” – Gjergjowi Leka. Z kolei formacja Offchestra, która nie awansowała do finału, otrzymała specjalną nagrodę jurorów w kategorii „Pop”.

Poniżej wyniki głosowania jurorów:

 1. 1. Elhaida Dani – 82 punkty
 2. 2. Bojken Lako – 62 punkty
 3. 3. Lindita Halimi – 45 punktów
 4. 4. Besiana i Shkodran – 31 punktów
 5. 5. Marsela Cibukaj – 28 punktów
 6. 6. Gjergj Leka – 24 punkty
 7. 7. Rezarta Smaja – 23 punkty
 8. 8. Mjellma Berisha – 22 punkty
 9. 9. Venera Lumani – 20 punktów
 10. 10. Emi Bogdo – 18 punktów
 11. 11. Erga Halilaj – 15 punktów
 12. 12. Enver Petrovci – 12 punktów
 13. 12. Jozefina Simoni – 12 punktów
 14. 14. Altin Goci – 9 punktów
 15. 15. Saimir Braho – 3 punkty
 16. 16. Klajdi Musabelliu – 0 punktów
 17. 16. Estela Brahimllari – 0 punktów
 18. 18. Agim Poshka – 0 puinktów

Zapraszamy do wysłuchania zwycięskiego utworu, który wcześniej prezentowany był pod tytułem „Te kerkoj”.

2 KOMENTARZE

 1. Nudny, chaotyczny, bardzo przeciętny i słabo zapamiętywalny utwór. Zwłaszcza zwrotki. W refrenie jest być może jakiś tam potencjał, ale też nie jakiś bardzo wspaniały. No cóż, wygląda mi to na utwór stworzony na siłę. No ale ok, zobaczymy, jak to będzie brzmiało po zwyczajowych, albańskich zmianach. Na razie nie sądzę, aby ta piosenka weszła do finału…