W czwartek w Tallinie odbyła się coroczna gala rozdania Estońskich Nagród Muzycznych. Nie obyło się bez wątków eurowizyjnych – absolutną triumfatorką została reprezentantka kraju z 2015 roku – Elina Born.

Coroczne nagrody przemysłu muzycznego odbyły się w znajdującej się w centrum stolicy Estonii hali koncertowej Nordea. Ceremonię rozdania nagród transmitowała na żywo stacja telewizyjna TV3. Galę poprowadzili znani w Estonii wokaliści: Karl-Erik Taukar i Liis Lemsalu.

Elina Born zwyciężyła w kategoriach: debiutancki album roku, album pop roku (w obu kategoriach – za płytę “Elina Born”) i artystka roku. Czwartą nagrodę otrzymała wraz ze Stigiem Rästą za utwór “Goodbye to yesterday”. Piosenka reprezentująca Estonię podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu została okrzyknięta przebojem roku! Nie jest to zaskoczeniem zważywszy na to, że utwór wciąż z dużą częstotliwością grają stacje radiowe.

Przed koncertem w stacji TV3 pojawiło się wiele spotów promocyjnych, w których prowadzący rozdawali zaproszenia na rozdanie nagród, a bohaterką jednego z nich była właśnie Elina Born:

Elina zdobyła najwięcej nagród, ale tuż za nią uplasowała sie grupa Trad.Attack! Popularna estońska formacja zdobyła wszystkie 3 nagrody przyznawane dla artystów gatunku Etno/Folk.

Ważną nagrodę zgarnął również jeden z uczestników tegorocznych preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Artystą roku został Jüri Pootsmann, który podczas Eesti Laul 2016 zaprezentuje utwór “Play”. Mówi się, że wokalista jest niemal pewnym kandydatem do reprezentowania Estonii podczas tegorocznej Eurowizji. Co ciekawe – współautorem utworu „Play” jest Stig Rästa.

Podczas gali zaprezentowali się też artyści związani z Eurowizją lub preselekcjami. Poza wspomnianymi wcześniej Jürim Pootsmannem i Eliną Born na scenie pojawili się także m.in. Tanel Padar (który wraz z Davem Bentonem zwyciężył w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2001 roku) oraz grupa Cartoon w towarzystwie Kristel Aaslaid (podczas gali wykonali swój hit “Make me feel”, a w Eesti Laul 2016 pojawią się z utworem “Immortality”). Utwór “Immortality” przekroczył już milion odsłon w serwisie YouTube, a to wszystko w ciągu zaledwie 1,5 miesiąca.

Całą galę można obejrzeć klikając tutaj.

Eurowizja, a sprawa estońska

Nie ma co ukrywać – Eurowizja w Estonii jest bardzo popularna i może stanowić niebywałą trampolinę do kariery (co pokazuje chociażby ten rok w wykonaniu Eliny Born). W czasie 22 startów w konkursie, piosenka z Estonii aż 9 razy znalazła się w pierwszej dziesiątce konkursu. Najlepszym wynikiem jest oczywiście wygrana w 2001 roku. Drugi rezultat w kolejności należy do Anny Sahlene. Szwedka, która w barwach Estonii wystąpiła podczas konkursu w Tallinie w 2002 roku zajęła wówczas trzecie miejsce.

Po siódmym miejscu Eliny i Stiga podczas rywalizacji w Wiedniu estoński nadawca, ERR, postanowił, że finał narodowy zostanie zorganizowany w Saku Suurhall – tej samej hali, która gościła artystów podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002. Sprzedaż biletów rozpoczęła się w październiku, a w estońskich mediach i na ulicach Tallina pojawiły się reklamy promujące Eesti Laul. W efekcie – najtańsze bilety (sprzedawane za 19 euro) nie są już dostępne, ale nadal można nabyć wejściówki za 24 euro. Sprzedaż biletów odbywa się za pomocą systemu Piletilevi pod tym adresem.

Artystów związanych z Eurowizją można w Estonii zobaczyć niemal wszędzie – Tanja Mihailova nagrywa nowe piosenki, występuje w reklamach, jest też jurorką w lokalnej wersji programu “Twoja twarz brzmi znajomo” (sama brała udział w pierwszej edycji konkursu). Odpadnięcie w półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji nie zakończyło więc jej kariery – co więcej, stała się bardziej rozpoznawalna. We wspomnianym programie brali udział również Getter Jaani i Tanel Padar. W kolejnych edycjach pojawiali się m.in. Koit Tomme, Ott Leppland i Gerli Padar. Tanja jest również współautorką jednej z piosenek biorących udział w Eesti Laul 2016 (utwór ten to „Unikaalne” w wykonaniu tria La La Ladies). Estońskie utwory z Eurowizji pojawiają się także w stacjach radiowych i miejscach publicznych (i nie jest to wyłącznie piosenka „Goodbye to yesterday”). Reprezentanci Estonii wydają nowe single i płyty, koncertują, a czasami – zdarza im się zaśpiewać cover innej piosenki z Eurowizji podczas koncertu.

Jak widać Eurowizja nie musi wcale oznaczać utraty popularności, a wprost przeciwnie – może zwiększyć rozpoznawalność i pomóc w rozwoju kariery. Od wielu lat potwierdza to właśnie Estonia, w której co roku o bilet na Eurowizję starają się lokalne gwiazdy. Dodatkowo estońskie preselekcje kojarzone są najczęściej z nietypowymi utworami, które zdecydowanie nie wpisują się w „eurowizyjny standard”.

Finał Eesti Laul odbędzie się 5 marca 2016 roku. W lutym zorganizowane zostaną półfinały, które odbędą się odpowiednio 13 i 20 lutego.

Żródło: TV3, inf.własna
Zdjęcie: eurovision.tv

2 KOMENTARZE