Eliot Vassamillet zaprezentował teledysk do piosenki Wake Up, z którą będzie reprezentował Belgię w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji 2019. Czy z tą propozycją młody piosenkarz powalczy o zwycięstwo w Tel Awiwie?

Jak tłumaczą twórcy, Wake Up to kompozycja z gatunku elektro-pop mająca stanowić manifest skierowany do młodego pokolenia, aby obudzić się i podjąć działania mające na celu ratowanie świata przed klęską ekologiczną. Belgijska piosenka nawiązuje tym samym do rosnącego w siłę ruchu młodych aktywistów ekologów, którzy pragną uchronić Ziemię przed zniszczeniami wyrządzonymi przez człowieka.

Eliot w takich słowach skomentował przesłanie piosenki Wake Up:

Świat śpi, ale należy się obudzić. Zegar tyka a my nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dlatego należy się obudzić i wspólnie walczyć o dobro planety. Tylko razem możemy ten cel osiągnąć, bo jako młode pokolenie mamy siłę, aby przynieść zmianę.

Autorem piosenki jest Pierre Dumoulin, który odpowiadał za inną eurowizyjną propozycję Belgii, czyli utwór City Lights Blanche. Numer zajął wysokie, czwarte miejsce w finale Eurowizji 2017 w Kijowie. Kompozytor opisał piosenkę jako „nowoczesną kompozycję z wykorzystaniem elementów elektronicznych i syntezatorów, ale jednak z zaakcentowaniem tego, co typowe w belgijskiej muzyce mainstremowej”.

Choć utwór ukazał się oficjalnie w czwartek, już dzień wcześniej wyciekł do sieci i zaczął krążyć wśród zniecierpliwionych premierą fanów Eurowizji.

Jak wyjaśniono na stronie nadawcy, jest to bardziej tzw. klip estetyczny, niż opowiadający jakąś historię i ma głównie za zadanie „nadać przesłaniu utworu charakter wizualny”. Główną rolę odgrywa w teledysku światło.

Wiadomo już, że za sceniczną prezentację utworu w Izraelu będzie odpowiedzialny Jean-Jacques Marotte. Ten sam reżyser, który odpowiadał m.in. za występ Blanche w Kijowie. Można zatem spodziewać się, że Belgia będzie miała w tym roku ciekawą oprawę graficzną.

Eurowizja 2019 – kim jest Eliot Vassamillet z Belgii?

Eliot Vassamillet urodził się 29 grudnia 2000 roku. Profesjonalną karierę muzyczną zaczął w 2018 roku, biorąc udział w programie The Voice of Belgium. W 2019 roku został ogłoszony reprezentantem Belgii w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Zdaniem nadawcy Eliot ze swoim talentem i świeżością należy do grona młodych belgijskich artystów takich jak Roberto Bellarosa (ESC 2013), Loïc Nottet (ESC 2015) i Blanche natomiast wskazanie go jako reprezentanta na Eurowizji ma za zadanie wzmocnić misję nadawcy w podkreślaniu tzw. belgitute, czyli belgijskiej tożsamości narodowej, skierowanej do młodych widzów.

Zdaniem swojego trenera z programu The Voice Belgique Eliot potrafi przekonywać do siebie swoją wrażliwością i autentycznością zaś sam autor piosenki Pierre Dumoulin mówił już podczas ogłoszenia 18 – latka reprezentantem Belgii, że:

Kiedy zobaczyłem Eliota po raz pierwszy w czasie etapu przesłuchań w ciemno czułem, że ma on w sobie to coś ekstra, czego szukałem w artyście. Wrażliwość, ale także iskrę aby przekazać emocje co w przypadku tak młodego artysty jest zaskakujące.

Eliot zaczął wcześnie interesować się muzyką. Początkowo inspiracje stanowiły dla niego utwory z pogranicza pop-rocka oraz angielskie ballady, natomiast obecnie pozostaje otwarty na wszystkie style muzyczne i pragnie rozszerzać swoje spektrum oraz rozwijać muzycznie podczas trwania swojej kariery. Eliot stara się łączyć swoją muzyczną drogę ze szkołą i kończy aktualnie edukację w Saint-Stanislas College w mieście Bergen.

Widzowie będą mieli możliwość obejrzeć występ Eliota podczas drugiej połowy pierwszego półfinału, jaki odbędzie we wtorek 14 – go maja. Tym samym Belgia będzie walczyć razem z Polską o awans do sobotniego finału 18 – go maja. W ubiegłym roku reprezentującej swój kraj z ramienia flamandzkiego nadawcy VRT wokalistce SENNEK i jej utworowi A Metter of Time nie udało dostać się do finału.

Jak sądzicie, czy z utworem Wake up uda się Eliotowi na tyle obudzić Europę, aby oddała na Belgię swoje głosy?

źródło: youtube.com; rtbf.be; vrt.be; songfestival.be;eurovision.tv
foto: youtube.com

Poprzedni artykułUkraina rezygnuje z udziału w Eurowizji!
Następny artykułBilety na Eurowizję 2019 w sprzedaży
Karol Bołotin
W Stowarzyszeniu OGAE Polska od 2008 roku. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji obejrzałem w telewizji w 2003 roku, kiedy miastem gospodarzem była Ryga. Każdy członek rodziny miał wówczas swój ulubiony kraj na jaki głosował. Tradycyjnie tylko mojej mamie udało się wytypować zwycięzcę. Sertab była jej faworytką od samego początku. Natomiast wśród wszystkich artystów którzy sięgnęli po eurowizyjne trofeum, do grona moich osobistych ulubieńców zaliczam Conchitę, Carolę oraz Dane International. Jeżeli chodzi o państwa które lubię najbardziej, to zdecydowanie muszę wymienić Szwecję (co raczej nie powinno dziwić), jak również Hiszpanię, Francję i Holandię. Tą ostatnią opiekuję się również w swojej pracy dla eurowizja.org. Królestwo Niderlandów jest zdecydowanie najbliższe mojemu sercu ponieważ to tutaj mieszkam i pracuję na co dzień.