Telewizja słoweńska transmitować dziś będzie półfinał preselekcji narodowych EMA 2018! W stawce dwie byłe reprezentantki, popularny duet oraz…Polka! Zapraszamy do posłuchania fragmentów utworów!

Anabel, Tanja Ribič, KiNG FOO, Ina Shai, Indigo, ManuElla, Mila (Emilia Dębska), Orter, Lara Kadis, BQL, Proper, Nika Zorjan, Marina Martensson, Nuška Drašček, Gregor Ravnik i Lea Sirk będą dziś walczyć o osiem miejsc w finale preselekcji słoweńskich EMA 2018. O wynikach półfinału zdecydują widzowie i siedmioosobowe jury. Konkurs transmitowany będzie przez stację RTV SLO od godziny 20:00 wprost ze studia 1 telewizji słoweńskiej w stolicy kraju. Transmisja internetowa tego wydarzenia dostępna będzie pod TYM linkiem.

Lista startowa prezentuje się następująco:

 1. Anabel (Ana Teržan) Pozitivna
 2. Tanja Ribič Ljudje
 3. KiNG FOO Žive sanje
 4. Ina Shai (Martina Šraj) V nebo
 5. Indigo Vesna
 6. ManuElla (Manuela Brečko) Glas
 7. MILA (Emilia Dębska) Svoboda
 8. Klemen Orter Kraljica
 9. Lara Kadis Zdaj sem tu
 10. BQL (Anej i Rok Piletič) Ptica
 11. Proper Ukraden cvet
 12. Nika Zorjan Uspavanka – Lullaby
 13. Martina Martensson Blizu
 14. Nuška Drašček Ne zapusti me zdaj
 15. Gregor Ravnik Zdaj je čas
 16. Lea Sirk Hvala, ne!

Wszystkie utwory w całości usłyszymy po raz pierwszy w trakcie półfinału. Do tej pory radio Val 202 opublikowało jedynie fragmenty piosenek. Znajdziecie je poniżej:

Wśród półfinalistów znajdują się dwie byłe reprezentantki Słowenii. ManuElla śpiewała dla swojego kraju w 2016 roku, ale jej piosenka Blue and Red zajęła 14. miejsce w półfinale. Wokalistce tak bardzo spodobała się Szwecja, że postanowiła się tam przeprowadzić, stąd jej tegoroczny utwór Glas podpisują już twórcy szwedzcy.  Tanja Ribič reprezentowała Słowenię w 1997 roku z balladą Zbudi se. Podczas Eurowizji zdobyła 60 punktów, co dało jej 10. miejsce, jeden z lepszych rezultatów tego kraju. Dwa punkty przekazało jej jury z Polski.

Wśród faworytów wymienia się młodych kandydatów współpracujących z duetem Maraaya (znanym z Eurowizji 2015) – chodzi o braci z BQL oraz wokalistkę Nikę Zorjan. Anej i Rok rok temu zaprezentowali podczas preselekcji słoweńskich utwór Heart of Gold i wygrali televoting, jednak to jurorzy przeszkodzili im w wygranej. Nika Zorjan walczyła o Eurowizję już w 2012 roku, a pierwszy raz stanęła na konkursowej scenie dwa lata później w Kopenhadze, jako chórzystka Tinkary Kovač. Rok później ponownie pełniła tę rolę, tym razem u boku duetu Maraaya w Wiedniu.

Warto zwrócić uwagę także na dwie wokalistki, które nie urodziły się w Słowenii, ale chcą ten kraj reprezentować. Mowa o pochodzącej ze Szwecji Marinie Martensson oraz Polce Emilii Dębskiej, którą znamy m.in. z wykonania utworu Euphoria podczas jednej z edycji The Voice of Poland. Do Słowenii przeprowadziłam się 10 lat temu, niedługo po moim debiucie na deskach Teatru Studio Buffo. W ostatnich dwóch latach dużo podróżowałam miedzy Ljubljaną a Warszawą, ponieważ nagrywałam swój autorski materiał na płytę oraz odświeżyłam na dwa lata kontrakt z teatrem Buffo. Języka słoweńskiego nauczyłam się dość szybko, mniej więcej po roku mówiłam już płynnie. Praca w tutejszej telewizji była silnym bodźcem do tego aby szlifować wymowę i akcent – mówiła w wywiadzie dla Dziennika Eurowizyjnego. Czy wokalistka chciałaby kiedyś reprezentować Polskę podczas Eurowizji?  Jeśli chodzi o moja karierę muzyczna, nie postrzegam jej przez pryzmat granic, krajów itd. Piosenki z mojej nadchodzącej płyty są napisane w języku angielskim, nagrywałam większość utworów we współpracy z warszawskim studiem produkcyjno-nagraniowym, wiec nie ograniczam swoich planów rozwoju muzycznego geograficznie – przyznała. Trzymamy kciuki za Emilię!

Półfinał preselekcji poprowadzi Vid Valič, a widzowie będą mogli głosować poprzez głosowanie audiotele i sms. Ośmiu wybranych dziś finalistów zmierzy się w przyszłym tygodniu w ostatecznej rundzie, podczas której wybrany zostanie nowy reprezentant Słowenii. Podobnie jak Polska, Słowenia będzie startować w II półfinale Eurowizji 2018.

https://www.facebook.com/EMAEvrovizija/videos/10155079589011927/

[UPDATE] Za tydzień o bilet do Lizbony powalczą: Proper, Lara Kadis, BQL, Lea Sirk, Indigo, INA SHAI, Marina Martensson oraz Nuška Drašček.

Źródło: RTV SLO, Facebook, inf. własne, Dziennik-Eurowizyjny.pl, fot. Facebook