Zala Kralj i Gašper Šantl podczas Eurowizji w Tel Awiwie, fot. EBU / Andres Putting

Zmiany w Słowenii. Krajowy nadawca RTVSLO daje szansę młodym twarzom i stawia na bardziej rozbudowany sposób selekcji. 4 listopada rusza format EMA FREŠ, który wyłoni pierwszych dwóch uczestników EMA 2020. 

Po umiarkowanym sukcesie zespołu Zalagasper, który tworzy duet utalentowanych artystów młodego pokolenia Zala Kralj i Gašper Šantl (15. pozycja w finale Eurowizji 2019), RTVSLO zmienia dotychczasowy format selekcji, premiując tym samym początkujących wokalistów na krajowym rynku muzycznym. Już 4 listopada rozpocznie się EMA FREŠ, czyli pięciotygodniowe muzyczne zmagania, podczas których widzowie i jurorzy wybiorą swoich faworytów. Ci zajmą pierwsze dwa miejsca w finale EMA 2020.

EMA 2020: 18 artystów na starcie preselekcji

W nowym słoweńskim formacie EMA FREŠ wystąpi 18 młodych artystów wybranych przez nadawcę na podstawie wersji demo utworów przesłanych do RTVSLO. Na ten moment stacja nie publikuje tych materiałów, lecz pełne wersje kompozycji mamy poznać w najbliższych dniach. W stawce dominują solowe wokalistki – jest ich łącznie jedenaście, zaś piosenkarzy występujących w pojedynkę jest tylko troje. Na starcie preselekcji zobaczymy dwa duety – jeden mieszany, drugi męski; jeden męski kwartet oraz sześcioosobową formację mieszaną. Najprawdopodobniej prawie wszystkie piosenki poza trzema zostaną wykonane w języku narodowym. Reszta zostanie zaśpiewana w części lub w całości w języku angielskim.

Uczestnicy EMA FREŠ i ich utwory:

 • Alfirev – Črno Bela Lika
 • Astrid in Avantgarden – Sing To Me
 • Klarity – Dihan
 • Lana Hrvatin – Dream
 • Ljudmila Frelih – Vztrajaj, Ker Je Vredno
 • Marko Škof – Hočem Da Je Vse Kot Prej
 • Marmoris – Moj Pristan
 • Martina – Pleši
 • Nuša Pliberšek – Življenje Je Čarovnija
 • Parvani Violet – Cupid
 • Petra Ceglar – Srce Naglas
 • Pia Nina – Tukaj In Zdaj
 • Sara Petešič – Sanjaj (Dream)
 • Saška – Še Kar Lovim Tvoj Nasmeh
 • Soulution – Bim Bom s Teboj
 • Stella – Ne Vem Če Sem w Redu
 • Tilen Lotrič – Jaz In Ti
 • Younite – The Cure

EMA FREŠ: kto wystąpi w EMA 2020?

Rywalizacja w ramach formatu EMA FREŠ potrwa od 4 listopada. Każdego tygodnia widzowie usłyszą sześć nowych utworów. Artyści powalczą w bitwach, rozgrywanych każdego poniedziałku, wtorku i każdej środy. Zwycięzca każdej z par awansuje do kolejnego etapu, który odbędzie się w każdy piątek. Spośród trójki najlepszych piosenek jeden ulubiony utwór wybierze publiczność, a kolejny jurorzy. Tym sposobem po trzech tygodniach zmagań do finałowej rundy awansuje sześć z osiemnastu kompozycji biorących udział w EMA FREŠ.

To jednak nie koniec rywalizacji. Dwanaście utworów, które odpadnie w pierwszym lub drugim etapie, dostanie ponownie szansę ubiegania się o wyjazd na Eurowizję do Rotterdamu. Szczęśliwi przegrani zostaną rozdzieleni na dwie szóstki. Z każdej z nich, wzorem formuły stosowanej w poprzednich tygodniach, widzowie i jurorzy wyłonią kolejnych czworo finalistów EMA FREŠ. W ten sposób w finałowej rundzie znajdzie się dziesięciu artystów, którzy powalczą w ostatecznym starciu o uznanie publiczności i jury. Tylko dwójka faworytów wywalczy miejsca w EMA 2020.

Sposób wyborów zwycięzców formatu EMA FREŠ prezentuje niniejsza grafika:

EMA 2020: zasady przeprowadzania preselekcji EMA FREŠ, fot. MMC RTV SLO.

Czy bardziej rozbudowany format słoweńskich selekcji sprawi, że wybór reprezentanta kraju na Eurowizję przyciągnie więcej widzów przed telewizory? Czy młodym, aspirującym wykonawcom uda się przebić w zestawieniu z uznanymi artystami na rynku? Tego dowiemy się w najbliższych tygodniach. Pewne jest, że doświadczeni piosenkarze już teraz mogą ubiegać się o start w EMA 2020. Nadawca na zgłoszenia czeka do 18 listopada. Nie wiemy jednak, ile z nich otrzyma prawo udziału w finale selekcji.

Do tej pory najlepszym rezultatem Słowenii w Konkursie Piosenki Eurowizji jest siódma lokata zajęta przez reprezentantów tego kraju dwukrotnie. W 1995 roku wywalczyła ją Darja Švajger z utworem Prisluhni mi, a w 2001 roku Nuša Derenda z piosenką Energy.

Źródła: eurovoix.com, rtvslo.si

3 KOMENTARZE

 1. […] W sobotę wieczorem odbędzie się długo oczekiwany finał EMA FREŠ. Młodzi i początkujący artyści ze Słowenii już w listopadzie rozpoczęli rywalizację o możliwość wystąpienia w krajowych preselekcjach wyłaniających reprezentanta kraju na Eurowizji 2020. Teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, kto z nich dostąpi tego zaszczytu.Słoweński nadawca krajowy (RTVSLO) organizuje EMA FREŠ po raz pierwszy. Ostatni etap formatu rozpocznie się 18 stycznia 2020 r. o godz. 20 i będzie transmitowany przez pierwszy program RTVSLO. Dziesięcioro wykonawców, którzy nie ukończyli 26 lat oraz nie wydali oficjalnie więcej niż trzy utwory, zawalczy o dwa miejsca w finale narodowych eliminacji. Uczestnicy musieli wcześniej przejść przez zawiły system kwalifikacyjny, o którym pisaliśmy w październikowym artykule. […]