W sobotę wieczorem odbędzie się długo oczekiwany finał EMA FREŠ. Młodzi i początkujący artyści ze Słowenii już w listopadzie rozpoczęli rywalizację o możliwość wystąpienia w krajowych preselekcjach wyłaniających reprezentanta kraju na Eurowizji 2020. Teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, kto z nich dostąpi tego zaszczytu.
Słoweński nadawca krajowy (RTVSLO) organizuje EMA FREŠ po raz pierwszy. Ostatni etap formatu rozpocznie się 18 stycznia 2020 r. o godz. 20 i będzie transmitowany przez pierwszy program RTVSLO. Dziesięcioro wykonawców, którzy nie ukończyli 26 lat oraz nie wydali oficjalnie więcej niż trzy utwory, zawalczy o dwa miejsca w finale narodowych eliminacji. Uczestnicy musieli wcześniej przejść przez zawiły system kwalifikacyjny, o którym pisaliśmy w październikowym artykule.
Finaliści EMA FREŠ
Wykonawcy zaprezentują się w następującej kolejności:
- Stella – Ne vem, če sem v redu (muzyka: Špela Jezovšek; słowa: Špela Jezovšek)
- Younite – The Cure (muzyka: Jakob Zlatinšek; słowa: Pija Lucija Kralj)
- Alfirev – Črno bela lika (muzyka: Patrik Šimenc, Žan Vončina; słowa: Tia Alfirev)
- Klarity – Diham (muzyka: Klara Klasinc Brglez, Primož Jurendić, Niki Kozoderc; słowa: Klara Klasinc Brglez)
- Marmoris – Mój pristan (muzyka: Matic Skok, Blaž Horvat; słowa: Matic Skok, Andraž Kos)
- Saška – Še kar lovim tvoj nasmeh (muzyka: Jure Skaza, Matic Mlakar; słowa: Jure Skaza, Matic Mlakar)
- Pia Nina – Tukaj in zdaj (muzyka: Pia Nina Stružnik Štefe, Jernej Kržič; słowa: Pia Nina Stružnik Štefe)
- Lana Hrvatin – Dream (muzyka: Lana Hrvatin; słowa: Enej Žagar)
- Parvani Violet – Cupid (muzyka: Veronika Steiner, Anže Zaveršnik, Aljaž Šumej, Florjan Ajdnik, Jaka Jeršič, Anže Lečnik; słowa: Veronika Steiner)
- Astrid in Avantgarden – Sing to Me (muzyka: Astrid Ana Kljun, Janez Hace, Martin Štibernik; słowa: Astrid Ana Kljun)
W jaki sposób zostaną wybrani zwycięzcy?
Spośród dziesięciu wykonawców widzowie będą mogli wybrać jednego, który powalczy w finale EMA o możliwość reprezentowania Słowenii na Eurowizji w Rotterdamie. Drugiego finalistę wybierze trzyosobowy panel jurorski. RTVSLO nie podała jednak, kto w nim zasiądzie.
Prowadzący i goście specjalni
Finał EMA FREŠ poprowadzą Maja Pinterič oraz Bojan Cvjetićanin, którzy wcześniej zajmowali się komentowaniem konkursu na filmach publikowanych przez oficjalny kanał słoweńskich preselekcji w serwisie YouTube.
Gośćmi specjalnymi sobotniego wieczoru będą zeszłoroczni uczestnicy finału EMA, a mianowicie: Lumberjack (założony w 2012 r. zespół wykonujący muzykę rock), Fed Horses (alternatywny zespół country) oraz bardzo dobrze znana fanom Eurowizji Raiven, która starała się o bilet na największe muzyczne widowisko na świecie również w 2016 i 2017 r., a w 2018 r. była jedną ze współprowadzących finał EMA.
W jaki sposób zostanie wybrany tegoroczny reprezentant?
RTVSLO zdecydowało się po raz pierwszy na rozbudowanie procesu selekcyjnego w postaci EMA FREŠ. Osiemnaścioro uczestników zostało początkowo podzielonych na dziewięć pojedynków. Zwycięzcy każdego z nich w następnym etapie rywalizowali w trzech grupach. Z każdej grupy jednego wykonawcę wybierali widzowie, a drugiego jurorzy. W ten sposób wyłoniono sześciu finalistów EMA FREŠ. Wszyscy przegrani dostali natomiast ponowną szansę na zajęcie czterech brakujących miejsc. Znów zostali oni podzieleni na pojedynki, a sześciu zwycięzców rywalizowało tym razem w dwóch grupach. Tak jak wcześniej decydujący głos mieli zarówno widzowie, jak i jurorzy. W ten sposób poznaliśmy wszystkich dzisiejszych finalistów.
Zwycięzcy otrzymają prawo startu w finale EMA. Dołączą w ten sposób do wybranej wcześniej dziesiątki artystów. 22 lutego trzyosobowe jury wybierze dwoje uczestników, którzy tego samego dnia powalczą już tylko o głosy widzów. Laureat otrzyma prawo reprezentowania Słowenii na Eurowizji w Holandii. Transmisję można śledzić na kanałach RTVSLO.
SŁOWENIA: ZNAMY UCZESTNIKÓW EMA 2020
Historia Słowenii na Eurowizji
Słowenia zadebiutowała w konkursie jako niepodległe państwo w 1993 r. Od początku reprezentanci wybierani byli poprzez preselekcje o nazwie Evrovizijska Melodija (EMA). Tylko raz RTVSLO zdecydowało się na wybór wewnętrzny (2013 r.), jednak po tym jak Hannah Mancini zajęła ostatnie miejsce w półfinale, zdecydowano powrócić do sprawdzonego sposobu. Najlepszy rezultat kraju to siódme miejsce w 1995 (Darja Švajger – Prisluhni mi) i 2001 r. (Nuša Derenda – Energy). W zeszłym roku reprezentantami byli Zala Kralj i Gašper Šantl z utworem Sebi. Po weryfikacji wyników duet ostatecznie zajął 15. miejsce.
Źródła: eurovoix.com, rtvslo.si