"Empires" wysoko ocenione przez zagranicznych fanów konkursu, fot. Eurowizja TVP

Empires to tegoroczna propozycja, która będzie reprezentować Polskę podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. W Rotterdamie zaśpiewa go Alicja Szemplińska, zwyciężczyni programu Szansa na Sukces. Jak fani z całej Europy i świata zareagowali na utwór 17-latki z Ciechanowa?

23 lutego poznaliśmy artystę oraz utwór, który będzie reprezentował Polskę na Eurowizji 2020. Zgodną decyzją widzów i jurorów będzie to kompozycja Empires w wykonaniu Alicji Szemplińskiej. Piosenkę wspólnie napisali: Patryk Kumór, Dominic Buczkowski-Wojtaszek oraz Laurell Barker. Dwaj pierwsi to autorzy m.in. hitu Superhero, z którym Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019. Trzecia twórczyni odpowiada m.in. za zeszłoroczne propozycje eurowizyjne ze Szwajcarii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

https://www.youtube.com/watch?v=om91-RjTr8k

Empires: dobre recenzje fanów z całej Europy

Komentarze fanów Eurowizji, dodane pod występem Alicji Szemplińskiej zamieszczonym na oficjalnym kanale konkursu, pokazują, że widzowie z całej Europy serdecznie przyjęli propozycje Empires. Jedną z najbardziej popularnych opinii jest ta, że to najlepsza kompozycja Polski na Eurowizji od lat. Jej autor wierzy w sukces naszego kraju na scenie w Rotterdamie, choć obawia się o przychylność jurorów. Wielu komentujących zwraca uwagę na młody wiek Alicji Szemplińskiej, nie dowierzając, że tak wyjątkowy, mocny wokal może prezentować zaledwie 17-latka. Nie brakuje zdań, że Empires to oryginalna piosenka, łącząca w sobie elementy znane nam z utworów do serii filmów o przygodach agenta Jamesa Bonda. Fani widzą podobieństwo także do zwycięskiej kompozycji Conchity Wurst, Rise Like a Phoenix, czy zeszłorocznej Proud w wykonaniu Tamary Todewskiej.

Pomysły na staging i różne wersje utworu Empires

Fani konkursu zastanawiają się nad tym, jaka powinna być prezentacja sceniczna Alicji Szemplińskiej w Rotterdamie. Nie brakuje komentarzy, że artystka powinna postawić na sukienkę imitującą ogień, co oddawałoby klimat piosenki. Sympatycy Eurowizji podkreślają także, że wersja Empires z orkiestrą na żywo idealnie pasuje do charakteru utworu i żałują, że takie wykonanie nie będzie możliwe w Holandii. Oficjalny singiel różni się nieco od tego, co usłyszeliśmy podczas finału programu Szansa na Sukces. To opcja spokojniejsza, łagodniejsza, bez mocnej końcówki prezentującej skalę i możliwości wokalne Alicji. Nie wiemy, na który wariant zdecyduje się ostatecznie polska delegacja. Pewne jest to, że rozważane są różne możliwości interpretacji utworu. Ostateczną wersję poznamy wraz z prezentacją oficjalnego teledysku, co ma nastąpić za kilka dni.

Łyżka dziegciu w beczce miodu

O ile komentarze zagranicznych fanów Eurowizji są w przeważającej większości pozytywne, o tyle w kraju nie milkną echa dotyczące wyników Szansy na Sukces. Znaczna część komentujących zarówno na profilach Eurovision.tv, jak i eurowizja.org nie przebiera w słowach negatywnie oceniając utwór Empires. Sieć podzieliła się na osoby niezgadzające się z taki wyborem przez jury i widzów, jak i tych, którzy oskarżają o brak wsparcia naszego reprezentanta.

Polskie media o „Empires”: na Eurowizji ma szansę się sprawdzić

Publikacji Empires nie sprzyjają wyniki zakładów bukmacherskich. Przed zakończeniem zmagań w Szansie na Sukces Polska zajmowała dziesiąte miejsce w zestawieniu. Po ogłoszeniu wyników zaczęliśmy drastycznie spadać w rankingu, aktualnie plasując się na 21. pozycji. Na ten moment szanse na wygraną naszego kraju oceniane są na 2%. Nie ma jednak powodów do obaw. Większość krajów znajdujących się na wyższych lokatach, nie wybrało jeszcze swoich utworów lub reprezentantów do Rotterdamu. To oznacza, że w kolejnych dniach nastąpią znaczne ruchy w tabeli bukmacherów, prawdopodobnie na korzyść Polski. Sytuację zweryfikują także występy podczas eurowizyjnych koncertów oraz prób do półfinałów. Część sympatyków porównuje tę sytuację do wyniku sprzed czterech lat. Wtedy Color of Your Life Michała Szpaka notowało podobny rezultat w zestawieniach bukmacherów, ostatecznie zajmując ósmą pozycję podczas finału konkursu.

https://www.youtube.com/watch?v=RWja22dgTgE