Rozpoczynają się dwudniowe preselekcje mołdawskie „O melodie pentru Europa”. Dziś półfinał z udziałem 14 wykonawców. Gdzie oglądać? Kto wystąpi? Kto jest faworytem?

Telewizja mołdawska otrzymała w tym roku 40 zgłoszeń do preselekcji przed Konkursem Piosenki Eurowizji 2017 w Kijowie. Spośród kandydatów wybrano czternastu najlepszych, którzy dziś zmierzą się w półfinale i powalczą o osiem miejsc w jutrzejszym finale narodowym. Co ciekawe, aż trzech uczestników zrezygnowało ze startu w półfinale, chociaż pomyślnie przeszli etap castingu.

[UPDATE] Propozycje zaznaczone na czerwono awansowały dzięki decyzji widzów, a propozycje zaznaczone na niebiesko dzięki decyzji jury.

Aktualna lista kandydatów (zgodna z kolejnością startową) wygląda następująco:

 1. Vozniuc feat. Vio Grecu „Don’t Lie”
 2. Emilia Russu “If Only You”
 3. Sandy C „A Beautiful World”
 4. Valeria Pașa „Freedom”
 5. Valentina Nejel & Sergiu Pungă „Ne-a fost iubirea un joc”
 6. Ethno Republic & Surorile Osoianu „Discover Moldova”
 7. Marks & Stefanet „Join Us in the Rain”
 8. Aurel Chirtoacă „Dor de mamă”
 9. Big Flash Sound „Logic”
 10. SunStroke Project „Hey Mamma”
 11. Diana Brescan „Breath”
 12. Nadia Moșneagu „Never Give Up on Us”
 13. Samir Loghin „Glow”
 14. THE ONE „Dance”

Wśród półfinalistów fani Eurowizji na pewno kojarzyć mogą formację SunStroke Project ze słynnym Epic Sax Guy, która reprezentowała Mołdawię w konkursie z 2010 u boku Olii Tiry. Ich utwór „Run Away” awansował do finału gdzie zajął 22. miejsce. Startuje też weteranka selekcji mołdawskich – Valeria, z kolei utwór dla duetu Marks & Stefanet napisał doświadczony eurowizyjny kompozytor – Ralph Siegel. Fani zwracają też uwagę na grupę Ethno Republic, która jest mołdawską odpowiedzią na rosyjskie Babushki.

O tym, kto awansuje do finału preselekcji zdecydują jurorzy oraz widzowie w stosunku głosów 50/50. W jutrzejszym finale usłyszymy osiem najlepszych piosenek. Transmisja internetowa półfinału dostępna będzie TUTAJ od godziny 18:35 czasu polskiego.

Źródło: TRM, inf. własne, fot.: YouTube

1 KOMENTARZ

 1. Hmmm… To „Discover Moldova” fajnie się zaczyna, a potem wychodzi kukurydziana mołdawska wieś z „li, li, li” i nie da się tego dalej słuchać… wielka szkoda. Minuta naprawdę świetnej muzy, a potem wyłazi słoma i „koko koko euro spoko”. Wolę już żeby pojechało coś innego, nawet i Epic Sax Guy. Russu ma fajny głos, ale biedną piosenkę, Sandy C za to odwrotnie…