The Roop zgarnia 2 statuetki ESC Radio Awards 2020, Foto: Vaidotas Valiukevičius of The Roop / D. Umbrasas/LRT

Reprezentacje Litwy, Szwajcarii oraz Bułgarii triumfują w corocznym plebiscycie ESC Radio. Tak zdecydowali fani Eurowizji i słuchacze. Głosowanie odbyło się w dniach 17-24 maja. Jak wypadła Alicja Szemplińska?

Jak co roku słuchacze eurowizyjnego radia internetowego głosowali w specjalnej ankiecie i wybierali swoich ulubionych wykonawców z tegorocznej Eurowizji. Poza kategoriami „Najlepszy wokalista”, „Najlepsza wokalistka” i „Najlepszy zespół” fani wskazywali też swoją ulubioną piosenkę. Ponieważ w tym roku nie odbyła się Eurowizja, głosujący sugerowali się jedynie wersjami piosenek, które zostały opublikowane przez EBU.

ESC Radio Awards 2020 – wyniki!

W kategorii „Najlepszy wokalista Eurowizji 2020” wygrał reprezentant Szwajcarii  – Gjon’s Tears. Zagłosowało na niego 16.75% internautów. Drugie miejsce przypadło reprezentantowi Włoch – Diodato, a trzecie Benowi Doliciowi z Niemiec. Najmniejsze poparcie zebrał Aksel z Finlandii.

ESC Radio Awards 2020, wyniki w kategorii „najlepszy wokalista”, opracowanie: ESC Radio

Najlepszą wokalistką Eurowizji 2020 została Victoria reprezentująca Bułgarię z balladą Tears Getting Sober, na którą głosowało 12.1% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się reprezentantka Malty, zwyciężczyni – Eurowizji Junior z 2015 roku – Destiny. Na najniższym miejscu podium znalazła się Efendi z Azerbejdżanu. Najgorzej w głosowaniu wypadła reprezentantka Mołdawii – Natalia Gordienko. W tej kategorii reprezentantka Polski – Alicja Szemplińska zajęła jedenaste miejsce na siedemnaście możliwych.

ESC Radio Awards 2020, wyniki w kategorii „najlepsza wokalistka”, opracowanie: ESC Radio

Litewski zespół The Roop wygrał w kategorii „Najlepszy zespół Eurowizji 2020”. Otrzymali 22,50% głosów. Na drugim miejscu znalazła się reprezentacja Islandii – Daði og Gagnamagnið. Trzecie miejsce przypadło formacji The Mamas ze Szwecji. Najsłabiej oceniono ekipę z Belgii – zespół Hooverphonic.

ESC Radio Awards 2020, wyniki w kategorii „najlepszy zespół”, opracowanie: ESC Radio

Litwini zdobyli takżę nagrodę za „Najlepszy utwór Eurowizji 2020”. Na piosenkę On fire  zagłosowało 10.29% ankietowanych. Drugie miejsce trafiło do Répondez-moi ze Szwajcarii, a trzecie do Fai rumore z Włoch. Do najlepszej dziesiątki trafiły utwory z: Islandii, Bułgarii, Malty, Niemiec, Szwecji, Rosji i Azerbejdżanu. Alicja Szemplińska i jej bondowska ballada Empires zajęła dopiero 32. miejsce. Najgorzej wypadła piosenka z Mołdawii.

ESC Radio Awards 2020, wyniki w kategorii „ulubiona piosenka”, opracowanie: ESC Radio

Źródło: escradio.com