ESC Radio Awards 2021. Głosuj na swoich faworytów!

Eurowizja 2021, The Roop, Litwa

ESC Radio Awards 2021: w ubiegłym roku zespół THE ROOP (Eurowizja 2021, Litwa) zwyciężył w kategoriach "Najlepsza piosenka" i "Najlepszy zespół". / fot. ESC Radio

ESC Radio Awards są już z nami od piętnastu lat. Każdego roku tuż po Eurowizji, najpopularniejsze radio o tematyce eurowizyjnej zachęca do głosowania w plebiscycie w czterech kategoriach. Kto ma szanse na zwycięstwo?

W ubiegłym roku plebiscyt podbił zespół The Roop, wygrywając w kategoriach Najlepsza piosenka z 10,29% głosów i Najlepsza grupa z wynikiem 22,50%. Było to pierwsze w historii zwycięstwo Litwy w ESC Radio Awards. W kategorii Najlepszy wokalista wygrał reprezentant Szwajcarii. Gjon otrzymał 16,75% głosów, a jego utwór Répondez-moi zajął również wysokie drugie miejsce w kategorii Najlepsza piosenka. Z kolei Najlepszą wokalistką została okrzyknięta Victoria z Bułgarii. Jej piosenka Tears Getting Sober zajęła piąte miejsce w rankingu Najlepsza piosenka.

ESC Radio Awards 2021: oddaj swój głos!

Cała trójka nagrodzonych ESC Radio Awards w zeszłym roku walczy o kolejne nagrody w tym roku. Z pewnością najbliżej powtórzenia sukcesu jest Gjon’s Tears, który zajął trzecie miejsce podczas Eurowizji 2021. Także zespół The Roop może liczyć się w kategorii Najlepsza grupa. Przypomnijmy, że w sumie 26 artystów wybranych z myślą o Eurowizji 2020 wzięło finalnie udział w tegorocznym konkursie.

Rafał Brzozowski ma nieco ułatwione zadanie, gdyż wśród uczestników Eurowizji 2021 było łącznie tylko 13 wokalistów. Wśród nich największe szanse mają wspomniany Gjon’s Tears, Tusse czy TIX. To jedyni soliści, którzy znaleźli się w pierwszej dwudziestce konkursu. W finale było ich jedynie siedmiu, szóstka, w tym Rafał Brzozowski, nie przeszła półfinałów. O nagrodę Najlepsza wokalistka powalczy 16 piosenkarek. Z kolei do rywalizacji o miano Najlepszej grupy stanie 10 zespołów lub duetów.

W plebiscycie ESC Radio można oddawać głosy w czterech kategoriach: Najlepsza piosenka / Najlepsza wokalistka / Najlepszy wokalista oraz Najlepszy duet/zespół. Głosowanie rozpocznie się jutro w sobotę 12 czerwca po północy na portalu awards.escradio.com i potrwa tylko do 20 czerwca.

ESC Radio Awards 2021: Weź udział w plebiscycie! / fot. ESC Radio

Historia Polski w plebiscycie ESC Radio

Pierwsza edycja plebiscytu odbyła się tuż po Eurowizji w 2006 roku. Czwarte miejsce w kategorii Najlepsza grupa zdobył zespół Ich Troje. To jeden z najlepszych wyników w historii polskich startów. Oczko niżej w tej samej kategorii uplasowała się Tulia. W kategorii Najlepsza wokalistka dobry rezultat osiągnęła Kasia Moś, zajmując szóste miejsce spośród trzynastu kandydatek. Również szóstą pozycję zdobył rok wcześniej Michał Szpak, pokonując dziesięciu innych artystów. Wokalista ma na swoim koncie także najlepszy wynik dla Polski w kategorii Najlepsza piosenka.

Dużo słabiej w plebiscycie ESC Radio Awards wypadły utwory In The Name Of Love czy Fire Of Love (Pali się), zajmując 36. lokatę. Niechlubny rekord należy do Lidii Kopani. Fani przyznali jej ostatnie, szesnaste miejsce w kategorii Najlepsza wokalistka w 2009 roku. W ubiegłym roku Alicja Szemplińska zajęła jedenaste miejsce w kategorii Najlepsza wokalistka. Utwór Empires nie spodobał się głosującym i zajął dopiero 32. pozycję.