Eurowizja:kKto będzie reprezentował Estonię - Jaagup Tuisk czy Uku Suviste? (fot. Delfi)

Już w sobotę rozpocznie się finał estońskich selekcji Eesti Laul. Po dwóch półfinałach przenosimy się do Saku Saruhall w Tallinnie, gdzie o wyjazd do Rotterdamu będzie walczyć 12 uczestników.

Estonia a Eurowizja: Eesti Laul 2020 – gdzie i kiedy?

Eesti Laul zobaczymy w sobotę, 29 lutego, o godz. 18:30 na antenach ETV lub ETV+. Koncert finałowy będzie składał się z dwóch części.

Widowisko będzie można oglądać TUTAJ (naciśnij otse)

Estonia a Eurowizja: Eesti Laul 2020 – co nas czeka?

Finał estońskich selekcji  poprowadzą wokalista Karl-Erik Taukar oraz aktor Tõnis Niinemets (więcej TUTAJ). Natomiast gośćmi specjalnymi wieczoru będą Anne Veski oraz elektroniczny duet Púr Múdd (Eesti Laul 2016).

Głosowanie będzie się składać z dwóch etapów. W pierwszym jurorzy i widzowie zdecydują o ścisłej trójce finału. W drugiej rundzie zwycięzcę wybiorą wyłącznie widzowie.

Śladami preselekcji: tradycja śpiewania i nowoczesne dylematy Eesti Laul

Estonia a Eurowizja: kim są finaliści? 

 • Synne Valtri feat. Väliharf – Majakad (Synne Valtri, Jaanus Viskar, Toomas Laur, Gert Gregor Källo, Aapo Ilves)

Wokalistka urodziła się w 1982 roku. Do tej pory była głównie częścią takich jazzowych kolektywów jak Horre Zeigeri Big Bandczy Patune Pool. Z tym drugim ma na koncie estońskojęzyczne covery piosenek Wierki Serdiuczki (ESC 2007). W 2019 roku dotarła do finału selekcji z piosenką I’ll Do It My Way

 • Uku Suviste – What love is (Uku Suviste, Sharon Vaugh)

Uku to popularny estoński wykonawca mający za sobą między innymi edukację w bostońskim Berklee College of Music. Jego kariera rozpoczęła się na dobre w 2005 roku dzięki udziałowi w talent show. Od tamtego momentu nagrał 12 singli. Zdobył 3. miejsce na festiwalu New Wave w Jurmali. Współpracował m.in. z Birgit Õigemeel (ESC 2013) czy Angelicą Argubash (Białoruś ESC 2005). Suviste ma na koncie także udział w lokalnej wersji programu Twoja twarz brzmi znajomo. Wokalista zyskał także popularność dzięki wielu rolom musicalowym. W 2017 roku Suviste wziął udział w Eesti Laul z piosenką Supernatural. Rok później wziął udział w rosyjskiej wersji programu The Voice, gdzie dotarł do etapu występów na żywo. Wokalista znalazł się w drużynie Ani Lorak (Ukraina ESC 2008). Owocem tej współpracy jest fakt, że Ani Lorak razem z Filipem Kirkorowem (Rosja ESC 1995) odpowiadają za produkcje nowej wersji zeszłorocznej preselekcyjnej propozycji – Pretty Little Liar.

 • STEFAN – By my side (Karl-Ander Reismann, Stefan Airapetjan)

Stefana Airapetjan uczestniczył w zeszłym roku w ramach projektu Vaje. Ich piosenka Laura (Walk With Me) ostatecznie zajęła 3. miejsce w Eesti Laul 2018. Wokalista o ormiańskich korzeniach zasłynął wcześniej z udział w takich programach rozrywkowych jak Tallinn, I’m Famous czy Laulukarusell. Jego zeszłoroczn propozycja – Without you znalazła się w ścisłej trójce finału Eesti Laul.

 • Jaagup Tuisk – Beautiful Lie (Jaagup Tuisk)

19-letni Jaagup to wokalista i aktor, który w 2018 roku dotarł do finału estońskiej edycji programu Idol. Oprócz swojej autorskiej propozycji selekcyjnej, ma na koncie jeszcze 2 inne utwory. Tuisk występował też w musicalu Billy Elliot. Wokalista ma na koncie współpracę m.in. z Uku Suviste

 • INGER – Only Dream (Inger Fridolin, Karl-Ander Reismann)

Inger to 20-letnia wokalistka oraz zawodniczka i trener piłki nożnej. W Estonii jest najbardziej znana ze swoich coverów umieszczanych na Youtube oraz uczestnictwie w finale konkursu  Noortebänd 2017, który jest dedykowany dla młodych zespołów. Jej zeszłoroczna piosenka Coming home dotarła do finału selekcji

 • Laura – Break me (Janne Hyöty, Jessica Hyöty, Laura Põldvere)

Laura Põldvere rozpoczeła swoją karierę dzięki udziałowi w estońskich selekcjach i to z dwoma utworami! W 2005 roku zajęła odpowiedni 1. i 2. miejsce w Eurolaul. Tym samym jako członkini grupy Suntribe (Let’s Get Loud) reprezentowała Estonię w Kijowie. Jednak to ta druga piosenka – Moonwalk zdefiniowała jej styl i otworzyła drzwi do solowej kariery. Kolejne podjeścia w estońskich selekcjach zaliczyła w 2007 (Sunflowers), 2009 (Destiny) i 2016 (Supersonic) roku. W między czasie zdecydowała się podjąć studia w bostońskim Berklee College of Music oraz wziąć udział w jazzowym projekcie Carrot Lights. Laura wydała dotychczas 3 albumy. Wokalistka przeważnie pracuje z Svenem Lõhmusem, który był też autorem eurowizyjnej propozycji Koita Toome i Laury – Verona.

 • Rasmus Rändvee – Young (Karl-Ander Reismann, Rasmus Rändvee)

Rasmus to kolejny zwycięzca Idola (2012) biorący udział w estońskich selekcjach. Rasmus jest też wokalistą zespołu Facelift Deer, z którym wydał album w 2013 roku. W tym samym roku uczestniczyli w Eesti Laul z piosenką Dance. W 2017 roku zajął 3. miejsce z utworem This Love, którego współautorem jest Ewert Sundja z popularnej grupy Ewert and Two Dragons (One Man Down).

 • Egert Milder – Georgia (On My Mind) (Kaspar Kalluste, Matteo Capreoli, Egert Milder)

Egert Milder to wykonawca muzyki indie, który swoje inspiracje czerpie z podróży do wielu zakątków świata tj. Gruzja, Filipiny czy Nikaragua. W 2018 roku zadebiutował singlem Live + Love + Grow. W zeszłym roku próbówał swoich sił jako kompoztor. Midler jest współautorem piosenki Cold Love w wykonaniu Kerli Kivilaan.

 • Traffic – Üks kord veel (Victor Crone, Fred Krieger, Vallo Kikas, Stig Rästa)

Dla grupy Traffic będzie to czwarte podejście w selekcjch. Formacja, z której wywodzi się popularny Stig Rästa wraca do stawki po 6 latach. Weterani selekcji ostatni raz brali udział w 2014 z utworem Für Elise. Współautorem ich piosenki jest estoński reprezentant z Tel Awiwiu – Victor Crone. Zespół ma na koncie 3 płyty i niezliczoną liczbę singli.

 • Uudo Sepp – I’m Sorry. I Messed Up (Andrei Zevakin)

Urodzony w 1997 roku Uudo wygrał dwa lata temu estońską edycję programu Idol. Od tamtego czasu wydał dwa single. Jego preselekcyjna propozycja zwiastuje jego nadchodzącą płytę.

 • SHIRA – Out in space (SHIRA, Karl-Ander Reismann)

Shira czyli Marika Rodionova pochodzi z Tallinna. Do tej pory nie miała okazji zaprezentować się szerzej publiczności. Jednak udzielała swojego wokalu w wielu produkcjach muzycznych. Współpracowała m.in. z zeszłorocznym uczestnikiem Eesti Laul – grupą Around the Sun.

 • Anett x Fredi – Write About Me (Frederik Küüts, Anett Kulbin)

Anett Kulbin nie jest debiutanką w selekcjach. W 2016 roku próbowała swoich sił z utworem Strong. Wcześniej dwuktornie uczestniczyła z grupą Wilhelm. W tym roku wspierać ją będzie Frederik Küüts – kompozytor i wokalista. W 2015 dołączył do boysbandu Beyond Beyond.

Estonia a Eurowizja: kto wygra Eesti Laul 2020?

Wszystko wskazuje, że główny pojedynek rozegra się pomiędzy Uku Suviste oraz Jaagupem Tuiskiem. Według bukmacherów ten drugi ma aż 42% na zwycięstwo. Natomiast za Uku stoi prasa oraz przedstawiciele branży muzycznej. W głosowaniu panelu organizowanego przez portal Delfi, Uku Suviste wygrał z 94 punktami. Za nim znaleźli się Stefan (87 punktów) oraz Jaagup Tuisk (82 punkty). Podczas gdy Suviste i Tuisk mają podobną liczbę wyświetleń swoich teledysków na platformie YouTube, to dwukrotnie więcej widzów zapoznało się z półfinałową prezentacją piosenki Beautiful Lie. 

Źródło: ERR, Delf