Mimo, że Estonia ma ugruntowaną markę swoich preselekcji, to Eesti Laul przestało się cieszyć taką popularnością jak jeszcze kilka lat temu. Estoński nadawca – ERR ogłosił zasady naboru i format selekcji. Co wiemy o przyszłorocznej edycji?
Estonia a Eurowizja 2022: więcej etapów, więcej piosenek
Pierwszą istotną zmianą w Eesti Laul jest wprowadzenie etapu ćwierćfinałowego. W ostatnich latach wielu obserwatorów wskazywało, że konkursowa komisja ignoruje wiele nietuzinkowych propozycji. Wychodząc na przeciw fanom i widzom, do pierwszego etapu nadawca zakwalifikuje 40 piosenek, które w formie wideo będą walczyć w czterech ćwierćfinałach o 20 miejsce w etapie półfinałowym, który rozegra się na żywo. Ćwierćfinały będą emitowane w każdą sobotę od 20 listopada do 11 grudnia. Półfinały odbędą się 3 i 5 lutego a finał rozegra się 12 lutego. O tym, które piosenki przejdą do kolejnych etapów zadecydują zarówno widzowie i jury.
Śladami preselekcji: tradycja śpiewania i nowoczesne dylematy Eesti Laul
Estonia a Eurowizja 2022: zasady naboru
Propozycje do udziału w Eesti Laul należy nadsyłać do 20 października. Zgodnie z zasadami przyszłorocznych selekcji, w stawce zobaczymy równą liczbę piosenek w języku estońskim oraz pozostałych językach. Estoński nadawca ogłosi piosenki, które zakwalifikują się do ćwierćfinału już 27 października. Zmieniły się również ceny opłat za udział w procesie selekcyjnym. Opłata za udział z piosenką w języku estońskim wynosi 50 euro, a w w pozostałych dwa razy więcej. Jednak wysyłając swoje propozycje w trzech ostatnich dniach, ochotnicy muszą wnieść opłaty dwukrotnie wyższe niż podstawowe stawki. Tym samym estoński nadawca chce nie tylko zachęcić do udziału piosenki w języku narodowym, ale też zachęcić do pojedynczych utworów. Z drugiej strony opłaty mogą być problematyczne dla niezależnych artystów.
Historia Estonii na Eurowizji
Estonia zadebiutowała na Eurowizji w 1994. Do tej pory wygrała tylko raz, w 2001 z piosenką „Everybody”. Format Eesti Laul został wprowadzony w 2009 roku. Ostatnim reprezentantem Estonii był Uku Suviste z piosenką „The Lucky One”. Niestety nie awansował do wielkiego finału w Rotterdamie. Tym samym ostatnią piosenką z Estonii, która miała okazję znaleźć się w finale był utwór „Storm”.
Eurowizja 2022: co wiemy?
Na ten moment Eurowizja 2022 odbyłaby się z udziałem 26 państw. W tym gronie jest Polska – prezes Telewizji Polskiej potwierdził już zainteresowanie udziałem w konkursie i obiecał, że prace nad wyborem reprezentanta rozpoczną się już jesienią. Póki co w konkursowej stawce w stosunku do ostatniej edycji nie ma ani powrotów, ani rezygnacji. Wiele krajów decyduje się jednak na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, na Łotwie czy w San Marino. Póki co wciąż nie wiadomo, w którym mieście odbędzie się Eurowizja 2022. W grę wchodzi pięć lokalizacji – Bolonia, Mediolan, Pesaro, Rimini i Turyn.