Przed nami finał estońskich selekcji Eesti Laul 2017. Kto wygra i będzie reprezentować kraj w Kijowie?

Za nami dwa półfinały estońskich selekcji, z których do finału zakwalifikowało się  10 uczestników. Oto lista finalistów:

  • Liis Lemsalu – Keep Running (Liis Lemsalu, Mihkel Mattisen, Gustaf Svenungsson, Magnus Wallin) [posłuchaj]

  Liis Lemsalu to zwyciężczyni estońskiego Idola z 2011 roku. Od tamtego momentu wydała 1 album (2011). W zeszłym roku ukazała się jej EPka zatytułowana: RULES. Do tej pory uczestniczyła w Eesti Laul dwukrotnie: 2012 (Make Up My Mind) i 2013 (Uhhuu). W 2016 roku zanotowała swój największy hit – Sinu Ees. Warto podkreślić, że jej propozycja na Eesti Laul 2017 została napisana podczas specjalnych warsztatów Eesti Laul Akadeemia.

  • Koit Toome i Laura – Verona (Sven Lõhmus) [posłuchaj]

  Czas na prawdziwych weteranów. Koit Toome reprezentował Estonię w 1998 roku z Merelapsed. Karierę rozpoczął 4 lata wcześniej w grupie Code One. Na koncie ma 6 albumów. Zdobył też popularność dzięki wielu rolom musicalowym (Taniec Wampirów, Miss Saigon, Hair). Jako solista próbował swoich sił w estońskich selekcjach w 2003 (Know What I Feel) i 2007 (Veidi Veel) roku.

  • Karl-Kristjan & Whogaux feat. Maian – Have You Now (Karl-Kristjan Kingi, Hugo Martin Maasikas, Maian Lomp) [POSŁUCHAJ]

  Karl-Kristjan Kingi to były wokalista grupy Bedwetters, która zyskała uznanie w czasach swojej działalności (2004-2013). W 2007 ta pop-punkowa grupa wygrała nagrodę MTV European Music Awards w kategorii New Sound of Europe. Ichp piosenka Hayley trafiła również do polskich rozgłośni radiowych. Wokalista ma za sobą też działaność w grupie Stiga Rästy – Outloudz (Eesti Laul 2012). Kingi towarzyszy Whogaux (Hugo Martin Maasikas), który jest 1/3 popularnej grupy Cartoon, która w tym roku zajęła 3. miejsce w Eesti Laul z utworem Immortality. Żeńskie partie wokalne należą do młodej Maian Lomp.

  • Lenna Kuurmaa – Slingshot (Lenna Kuurmaa, Nicolas Rebscher, Michelle Leonard) [POSŁUCHAJ]

  Lenna to weteranka preselekcji estońskich. Do 2008 roku liderka grupy Vanilla Ninja, która reprezentowała Szwajcarię z utworem Cool Vibes. Grupa próbowała swoich sił w estońskim Eurolaul dwukrotnie – 2003 i 2007. Po rozpadzie zespołu, wokalistka podjęła karierę solową w 2010 roku z albumem, do którego piosenki napisał popularny Vaiko Eplik (ESC 2003). Od tego momentu wydała 3 albumy. W międzyczasie uczstniczyła w Eesti Laul trzykrotnie: Rapunzel (2010), Mina Jään (2012) oraz Supernoova (2014). Oprócz kariery muzycznej Lenna ma na koncie role filmowe, w tym udział w fińskim filmie – Vuosaari. Czy czwarte solowe podejście okaże się szczęśliwe?

  • Daniel Levi – All I Need (Ago Teppand, Daniel Levi Viinalass) [posłuchaj]

  Daniel Levi debiutował w Eesti Laul dwa lata temu z utworem Burning Lights zajmując 2. miejsce. Propozycja do Eesti Laul 2017 opowiada historię związku jego brata. Piosenka powstała razem z Ago Teppand, który jest członkiem grupy Cartoon (Eesti Laul 2016). Wykonawcy mają już za sobą udaną współpracę nad jedną z kompozycji formacji – On and on, która osiągnęła wynik ponad 40 milionów odtworzeń na Youtube (jest to najczęściej odtwarzana piosenka, w historii estońskiego rynku muzycznego).

  • Elina Born – In or Out (Stig Rästa, Vallo Kikas, Fred Krieger)  [POSŁUCHAJ]

  Elina zdobyła popularność dzięki 2. miejscu w jednym z sezonów estońskiego Idola. Od razu rozpoczęła współpracę ze Stigiem Rästą i Fredem Krigerem, którzy przygotowali jej pierwszą preselekcyjną propozycję Enough (2013). Dwa lata później jej duet z Rästą szturmem wygrał estońskie selekcje i reprezentował Estonię w Wiedniu z utworem Goodbye to Yesterday. W tym samym roku wydała swój solowy album. Jej kolejną propozycje na Eurowizję – In or Out przygotował ten sam zespół autorów, który odpowiadał za tegoroczną estońską piosenkę – Play.

  • Ivo Linna – Suur loterii (Rainer Michelson, Urmas Jaarman) [POSŁUCHAJ]

  Ivo Linna to estońska legenda. Rozpoczął karierę w 1966 roku. Od tamtego czasu występował jako solista w wielu estońskich zespołach. Linna był także członkiem grup muzycznych w trakcie swojej służby w Armii Czerwonej. Reprezentował Estonię w 1996 roku razem z Maarja-Liis Ilus. Razem zdobyli 6. miejsce z utworem Kaelekee häälDo tej pory wydał 10 solowych albumów.

  • Rasmus Rändvee – This Love (Bert Prikenfeld, Stewart James Brock, Ewert Sundja, Rasmus Rändvee) [posłuchaj]

  Rasmus to kolejny zwycięzca Idola (2012) biorący udział w estońskich selekcjach. Rasmus jest też wokalistą zespołu Facelift Deer, z którym wydał album w 2013 roku. W tym samym roku uczestniczyli w Eesti Laul z piosenką Dance. Jego propozycja na Eesti Laul została  napisana podczas specjalnych warsztatów Eesti Laul Akadeemia. Współautorem tegorocznej propozycji jest Ewert Sundja z popularnej grupy Ewert and Two Dragons (One Man Down).

  • Ariadne – Feel Me Now (Margus Piik, Tomi Rahula, Anni Rahula) [POSŁUCHAJ]

  18-letnia Ariadne to kolejna uczestniczka, która brała udział w estońskim Idolu. Jednak młoda wokalistka została szybko wyeliminowana z programu. Prawdziwym kluczem do rozpoczęcia kariery okazał się Youtube. Właśnie tam odkryli ją autorzy Feel Me Now. Ze szczególną uznaniem spotkało się jej wideo z coverami piosenek grupy Cartoon (Eesti Laul 2016): TUTAJ.

  • Kerli – Spirit Animal (Kerli Kõiv, Brian Ziff) [posłuchaj]

  Kerli była wielokrotnie wskazywana jako wymarzona reprezentantka Estonii. Wokalistka próbowała swoich sił w estońskich selekcjach 12 lat temu z propozycją Beautiful InsideRok wcześniej (2003), piosenkarka pojawiła się w szwedzkim Melodifestivalen (Let’s Go). Po przygodach z eurowizyjnymi selekcjami, wokalistka próbowała swoich sił w Stanach Zjednoczonych. Jej utwory znalazły się na listach Billboardu. Kerli podjęła próbę powrotu do estońskich preselekcji rok temu jako autorka piosenki Immortality w wykonaniu grupy Cartoon i Kristel Aaslaid.Wokalistka ma na koncie 2 albumy oraz serie singli. W 2010 roku jej piosenka Tea Party była piosenką promującą film Alicja w Krainie Czarów. Jej najpopularniejsze single to Walking in the AirArmy of LoveZero Gravity. W tym roku wydała 3 single promujące jej nadchodzący krążek, w tym Diamond Hard.

O tym kto może wygrać Eesti Laul 2017 można przeczytać TUTAJ.

O zwycięstwie zdecydują dwie rundy głosowania. W pierwszej rundzie o decydować będą w równym stopniu telewidzowie oraz profesjonalne jury (w tym międzynarodowe). W drugim etapie spośród trzech wyselekcjonowanych propozycji o zwycięzcy zdecydują wyłącznie telewidzowie.

Jako gości finału będziemy mogli zobaczyć zeszłorocznego reprezentanta Jüriego Pootsmanna, zwycięzcę Eurowizji 2015 – Månsa Zelmerlöwa oraz nowy ewenement  estońskiej  Beyond Beyond. Tak jak w zeszłym roku finał poprowadzi dwóch komików: Märt Avandi i Ott Sepp.

Finał Eesti Laul 2017 odbędzie się w sobotę. Transmisja rozpocznie się o 18:30 prosto z Saku Suurhall. Będzie ją można śledzić TUTAJ lub TUTAJ lub TUTAJ (z rosyjskim komentarzem).

Źródło: ERR, własne; Foto: Delfi/Rauno Volmar