Uku Suviste będzie reprezentować Estonię na Eurowizji w Rotterdamie (fot. Aurelia Minev / ERR)

Poznaliśmy właśnie reprezentanta Estonii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Uku Suviste zaprezentuje  utwór What Love Is w Rotterdamie. 

Estonia a Eurowizja 2020: przebieg finału Eesti Laul

W finale selekcji Eesti Laul wzięło udział 12 wykonawców. Przedkonkursowymi faworytami byli Jaagup Tuisk i Uku Suviste. W pierwszej rundzie głosowania o wyniku decydowali widzowie oraz międzynarodowe jury. W pierwszej trójce głosownia jury znaleźli się Anett x Fredi, Jaagup Tuisk oraz SHIRA. W drugiej rundzie ostatecznie zmierzyło się trzech wykonawców:  Jaagup Tuisk, Uku Suviste oraz Anett x Fredi. Ostatecznym zwycięzcą okazał się Uku Suviste z piosenką What Love Is.

Estonia a Eurowizja 2020: kim jest zwycięzca?

Uku to popularny estoński wykonawca mający za sobą między innymi edukację w bostońskim Berklee College of Music. Jego kariera rozpoczęła się na dobre w 2005 roku dzięki udziałowi w talent show. Od tamtego momentu nagrał 12 singli. Zdobył 3. miejsce na festiwalu New Wave w Jurmali. Współpracował m.in. z Birgit Õigemeel (ESC 2013) czy Angelicą Argubash (Białoruś ESC 2005). Suviste ma na koncie także udział w lokalnej wersji programu Twoja twarz brzmi znajomo. Wokalista zyskał także popularność dzięki wielu rolom musicalowym.

W 2017 roku Suviste wziął udział w Eesti Laul z piosenką Supernatural. Rok później wziął udział w rosyjskiej wersji programu The Voice, gdzie dotarł do etapu występów na żywo. Wokalista znalazł się w drużynie Ani Lorak (Ukraina ESC 2008). Owocem tej współpracy jest fakt, że Ani Lorak razem z Filipem Kirkorowem (Rosja ESC 1995) odpowiadają za produkcje nowej wersji zeszłorocznej preselekcyjnej propozycji – Pretty Little Liar. Uku jest autorem swojej eurowizyjnej piosenki razem z Sharon Vaugh.

 

Estonia a Eurowizja 2020: historia

Śladami preselekcji: tradycja śpiewania i nowoczesne dylematy Eesti Laul

W 2019 roku Estonię na Eurowizji reprezentował Victor Crone z piosenką Storm, która zajęła 20. miejsce w finale konkursu. kontynuując trwającą od 2017 roku złą passę kraju w konkursie. Od wprowadzenia formatu Eesti Laul w 2009 roku najlepszy wynik dla Estonii osiągnęli Urban Symphony z propozycją Rändajad w 2009 roku oraz Ott Lepland z utworem Kuula w 2012 roku.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

1 KOMENTARZ