fot. ERR

Nadawca Eesti Rahvusringhääling (ERR) właśnie przedstawił pierwszą część uczestników, którzy wezmą udział w Eesti Laul 2020. Sprawdź kto powalczy o bilet do Rotterdamu.

Estonia a Eurowizja: uczestnicy Eesti Laul 2020

Zgodnie wcześniejszymi zapowiedziami dzisiaj i jutro poznamy stawkę estońskich selekcji. Piosenki zostały wybrane na podstawie 178 nadesłanych zgłoszeń, z czego 76 było po estońsku.

Śladami preselekcji: tradycja śpiewania i nowoczesne dylematy Eesti Laul

W stawce zobaczymy:

 • STEFAN – By my side (Karl-Ander Reismann, Stefan Airapetjan)
 • Kruuv – Leelo (Allan Kasuk)
 • SHIRA – Out in space (SHIRA, Karl-Ander Reismann)
 • Jaagup Tuisk – Beautiful Lie (Jaagup Tuisk)
 • Little Mess – Without a reason (Ebbe Ravn, Timo Vendt, Mihkel Mattisen and Tanja Mikhailova-Saar)
 • Ziggy Wild – Lean on me (Laura Prits, Valdur Viiklepp, Sander Nõmmistu, Henri-Hannes Sell)
 • Uku Suviste – What love i (Uku Suviste, Sharon Vaugh)
 • Traffic – One more time (Victor Crone, Fred Krieger, Vallo Kikas, Stig Rästa)
 • Rasmus Rändvee – Young (Karl-Ander Reismann, Rasmus Rändvee)
 • Laura – Break me (Janne Hyöty, Jessica Hyöty, Laura Põldvere)
 • Mariliis Jõgeva – In dreams (Mariliis Jõgeva, Oliver Mazurtshak)
 • Renate – Video game  (Renate Saluste)

 

 Estonia a Eurowizja: uczestnicy 1. półfinału Eesti Laul 2020

Jednym z zaskoczeń jest powrót dwukrotnej reprezentantki Estonii – Laura Põldvere (2005 & 2017). Wokalistka tym razem ma zaprezentować piosenkę w stylu disco. W stawce 1. półfinału zobaczymy między innymi Uku Suviste, który zajął 2. miejsce w Eesti Laul 2019. Ponownie zobaczymy też Stefana Airapetjana, który debiutował w 2018 roku w ramach projektu Vaje. W 2019 roku jego piosenka Without You zajęła 3. miejsce w finale Eesti Laul.

W estońskich selekcjach nie zabraknie grupy Traffic. Formacja, z której wywodzi się popularny Stig Rästa wraca do stawki po 6 latach. Weterani selekcji ostatni raz brali udział w 2014 z utworem Für Elise. Współautorem ich piosenki jest estoński reprezentant z Tel Awiwiu – Victor Crone.

Grupa Kruuv uczestniczyła w Eesti Laul 2015. W estońskich selekcjach zobaczymy także Laurę Prits, która wraca do stawki po trzech latach. W 2017 roku wykonała utwór Hey Kiddo. Tym razem pojawi się ze swoim zespołem Ziggy Wild. Do preselekcji powraca inny uczestnik z 2017 roku – Rasmus Rändvee. Wtedy wokalista zajął 3. miejsce z piosenką This Love.

Estonia a Eurowizja 2020: co wiemy?

W selekcjach weźmie udział 24 wykonawców. Półfinały Eesti Laul rozegrają się 13 i 15 lutego w Tartu. Natomiast finał będzie miał miejsce 29 lutego. Areną finałowych zmagań będzie ponownie hala Saku w Tallinnie. Bilety na finał można zakupić TUTAJ.

Dodatkową zmianą będzie oddanie części głosowania w ręce internautów (w tym zagranicznych widzów). Telewizja estońska wstępnie planuje przetestowanie tego rozwiązania na poziomie półfinałów.

W 2019 roku Estonię reprezentował Victor Crone z piosenką Storm. Wokalista ostatecznie zajął 20. miejsce podczas finału w Tel Awiwie.