Estonia: poznaj uczestników Eesti Laul 2019 cz. 1

34
SHARES
845
WYŚWIETLENIA

Już 31 stycznia i 2 lutego odbędą się półfinały estońskiego Eesti Laul. W tym roku estońskie selekcje po raz pierwszy przenoszą się poza stolicę. Półfinały Eesti Laul odbędą się w Tartu (WIĘCEJ). Czas przyjrzeć się uczestnikom, którzy powalczą w pierwszym z dwóch półfinałów.

  • The Swingers, Tanja & Birgit – High Heels In The Neighbourhood (Tanja Mihhailova, Timo Vendt, Mihkel Mattisen)

Za formacją The Swingers stoją dwie reprezentantki Estonii z Konkursu Piosenki Eurowizji: Tanja Mihhailova (2014) oraz Birgit Õigemeel (2013). Jak grupa wykonują jazzowe standardy oraz swingowe wersje znanych przebojów. Autorami ich propozycji obok samej Tanji są autorzy dwóch estońskich piosenek z Eurowizji: „Et Uus Saaks Alguse” oraz zeszłorocznej propozycji Eliny Nechayevy – „La Forza”.

  • Ranele – Supernova (Marek Rosenberg, Lauri Lembinen, Marco Margna, Anne Loho)

Ranele to jedna z tegorocznych debiutantek. Wokalistka na codzień śpiewa w pop-rockowej grupie IZ-58, która podobno jest bardzo popularna na weselach. 29-letnia artystka ma również na koncie serię solowych propozycji. Poza muzyką, Ranele zdobywa ciągle doświadczenie w polityce.

  • SOFIA RUBINA (ft. JANIKA TENN) – Deep Water (Sofia Rubina-Hunter, Janika Tenn, Oljana Kallson)

Sofia Rubina bierze udział w estońskich selekcjach po raz piąty. W 2004 roku zaprezentowała piosenkę „Whenever Blue” razem z Hatuną Narsavidgą. Dwa lata później pojawiła się z Mikkiem Tago wykonując utwór „Open Your Heart”.  W 2011 roku startowała z propozycją „My melody”, a trzy lata później z  „City Lights”. Niestety w obu przypadkach bez sukcesu.  Urodzona w Tartu wokalistka ukończyła m.in. konserwatorium muzyczne w niemieckim Chociebużu oraz rosyjskim Soczi. W 2004, 2006, 2007 Rubina uczestniczyła w festiwalu New Wave, który odbywa się w łotewskiej Jurmali.

  • xtra Basic & Emily J – Hold Me Close (Andrei Zevakin, Igor Volhonski)

Xtra basic to formacja, którą założyli Andrei Zevakin oraz Igor Volhonski. Do współpracy zaprosili 16-letnią wokalistkę Emily Jürgens, która zdobyła popularność, dzięki coverom, które umieszczała na platformie Youtube. Osiągnięciem młodej wokalistki jest udział w trasie koncertowej Stiga Rästy (ESC 2015) oraz współpraca z duetem WATEVA (Eesti Laul 2018) nad ich singlem „My Love 2 U”.

  • Johanna Eendra – Miks sa teed nii?(Johanna Eendra, Joosep Eendra)

17-letnia Johanna Eendra to stosunkowo nieznana wokalistka w estońskiej branży muzycznej. Jest kolejnym przykładem na to, że nagrywanie coverów może przełożyć się na późniejszą karierę. Wokalistka ma na koncie współpracę z takimi nazwiskami jak Tanel Padar (ESC 2001). Tegoroczny utwór został wyprodukowany przez Stiga Rästę oraz Vallo Kikasa. Eendera wyznała, że w momencie, gdy otrzymała informację, że dostała się do selekcji z wrażenia dostała gorączki.

  • Victor Crone – Storm (Stig Rästa, Vallo Kikas, Victor Crone, Fred Krieger)

Victor Crone dał się poznać eurowizyjnej public dzięki udziałowi w szwedzkich selekcjach – Melodifestivalen w 2015 roku. Razem z raperem Behrangiem Mihri dotarli do etapu drugiej szans z piosenką „Det Rår Vi Inte För”. Szwedzki wokalista wydał do tej pory 6 singli. Z czego „Burning man” zyskał umiarkowaną popularność w jego ojczyźnie. Crone współpracował również ze szwedzko-norweskim duetem djów – Tungevaag & Raaban. Autorami „Storm” są weterani estońskich selekcji, którzy mają na koncie takie piosenki jak „Play” (ESC 2016), „Goodbye To Yesterday” (ESC 2015) czy „In or Out” (Eesti Laul 2017).

  • STEFAN – Without You (Stefan Airapetjan, Karl-Ander Reismann)

Stefana Airapetjan uczestniczył w zeszłym roku w ramach projektu Vaje. Ich piosenka „Laura (Walk With Me)” ostatecznie zajęła 3. miejsce w Eesti Laul 2018. Wokalista o ormiańskich korzeniach zasłynął wcześniej z udział w takich programach rozrywkowych jak „Tallinn, I’m Famous” czy „Laulukarusell”.

  • Jennifer Cohen – Little Baby El (Chris Hierro, Jennifer Marisse Cohen, Luisa Lõhmus)

Jennifer Cohen to uczestniczka ostatniej edycji estońskiego Idola, w którym zajęła 7. miejsce. Oprócz muzyki, Jennifer zajmuje się profesjonalnie tańcem. Współautorami jej piosenki są Chris Hierro i Luisa Lõhmus.

  • Sandra Nurmsalu – Soovide puu (Priit Pajusaar, Sandra Nurmsalu, Aapo Ilves)

Sandra to dobrze znana postać fanom Eurowizji. Wokalistka rozpoczęła karierę w programie  „2 takti ette”, w którym odkrył ją Sven Lõhmus stojący za projektem Urban Symphony. W 2009 roku grupa, której Nurmsalu była liderką reprezentowała Estonię w Konkursie Piosenki Eurowizji w Moskwie. Ich propozycja „Rändajad” zajęła 6. miejsce.  W 2014 roku, Nurmsalu powróciła do selekcji z utworem  „Kui tuuled Pöörduvad”. Wokalistka dzieli swój czas między życiem rodzinnym oraz śpiewaniem tradycyjnej muzyki estońskiej. Do tej pory wokalistka wydała raptem 6 singli. Dotychczas Nurmsalu współpracowała głównie z Lõhmusem. Tym razem jej selekcyjną piosenkę napisali Priit Pajusaar and Aapo Ilves. Ta pierwsza stoi za takimi utworami jak „Kaelakee hääl” (1996), „Diamond Of Night” (1999),  „Tii” (2004), czy „Leto Svet” (2008). Natomiast Aapo jest m.in. autorem tekstu do piosenki  „Kuula” (2012).

  • ÖED – Öhuloss (Tuuli Rand, Kristel Aaslaid, Bert Prikenfeld, Egert Milder)

ÖED po estońsku znaczy siostry. W skład duetu wchodzą: Kristel Aaslaid i Tuuli Rand. Obie mają za sobą doświadczenia w Eesti Laul. Kristle prowadziła półfinały w 2018 roku oraz uczestniczyła dwa lata wcześniej razem z grupą Cartoon. Ich propozycja „Immortality” zajęła 3. miejsce. Natomiast Tuuli Rand uczestniczyła dwukrotnie w selekcjach. W 2013 razem z Teele Viirą zaprezentowała utwór „Ring The Alarm”. Trzy lata później pojawiła się z grupą Windy Beach. Jako duet ÖED wylansowały przebój „Rulli Rulli Rulli”, który był bardzo popularny w rozgłośniach, w okresie letnim. Za piosenką oprócz tych pań stoją Bert Prikenfeld (producent utworu „This Love”) oraz Egert Milder.

  • Marko Kaar – Smile (Marko Kaar, Egert Kanep)

Marko Kaar to kolejny debiutant w selekcjach. Dotychczas był liderem pop-rockowej grupy Empiree. Formacja ma za sobą kilka wydanych singli. Współtwórcą utworu „Smile” jest Egert Kanep, który stał za remixem piosenki „Külm”, która uczestniczyła w Eesti Laul 2018.

  • INGER – Coming Home (Inger Fridolin, Karl-Ander Reismann)

Inger to 19-letnia wokalistka oraz zawodniczka i trener piłki nożnej. W Estonii jest najbardziej znana ze swoich coverów umieszczanych na Youtube oraz uczestnictwie w finale konkursu  „Noortebänd 2017”, który jest dedykowany dla młodych zespołów. Karl-Ander Reismann jest również współautorem piosenki Stefana oraz Sissi, który również uczestniczą w tegorocznych estońskich selekcjach.

 

 

Źródło: ERR, escxtra, wikipedia, własne

 

Powiązane wpisy

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.