Telewizja estońska ERR przygotowała dzisiaj istny maraton. Przez cały dzień były publikowane piosenki uczestniczące w 1. półfinale Eesti Laul 2018. Czas się przyjrzeć stawce oraz ich piosenkom! Zapraszamy do lektury!

Ze wszystkimi piosenkami można zapoznać się na oficjalnej stronie Eesti Laul: TUTAJ.

  • Aden RayEverybody’s Dressed (Nikita Bogdanov)

Aden Ray to piosenkarz i producent, który określa swoją muzykę jako eklektyczną. Swoje pierwsze wystąpienie miał w wieku 9 lat, w lokalnym kościele. Jego inspiracje to współcześni twórcy muzyki elektronicznej i pop, ale również muzyka jazzowa i ta z lat 50. i 60. Ray wydał to tej pory 3 albumy.

  • DesireeOn my mind (Amiran Gorgazjan)

Desiree jest debiutantką na estońskiej scenie muzycznej. Profesjonalnie nagrywa utwory od trzech lat pod opieką duńskiej wytwórni zajmującej się różnymi wydarzeniami rozrywkowymi. Jednym z jej największych marzeń związanych z udziałem w selekcjach jest dotarcie ze swoją muzyką poza granice kraju. Autorem utworu jest Amiran Gorgazjan, który w zeszłej edycji współtworzył grupę Almost Natural. Formacja wystartowała z Eesti Laul 2017 z utworem Electric.

  • Elina Nechayeva La Forza (Mihkel Mattisen, Timo Vendt, Ksenia Kuchukova, Elina Nechayeva)

Elina ma wykształcenie związane z muzyką klasyczną. W 2014 roku Nechayeva uczestniczyła w estońskiej edycji Idola. Wokalistka wielokrotnie reprezentowała swój kraj w wielu konkursach dla wokalistów muzyki klasycznej m.in. Neue Stimmen (2017). W 2017 roku była współprowadzącą półfinałów Eesti Laul.

  • EtnopatsyKülm (Aile Alveus-Krautmann)

Etnopatsy jest nowym projektem etnicznym. Elis Loik uczestniczyła w Eesti Laul 2017 razem z grupą Antsud (zobacz). Alveus-Krautmann, który jest autorem Külm jest również autorem grupy Antsud.

  • Iiris & Agoh Drop that boogie (Ago Teppand , Iiris Vesik)

Iiris Vesik to jedna z najpopularniejszych wokalistek estońskich. Jej kariera rozpoczęła się w 2007 roku kiedy zasłynęła udziałem w jednym z estońskich programów muzycznych. W 2008 roku zaliczyła swój pierwszy udział w preselekcjach z piosenką Ice-cold story (2. miejsce). Dwa lata później powróciła z utworem Astronaut. W tym samym roku uczestnictwo w Tallinn Music Week było przepustką dla młodej wokalistki do rozwoju kariery. W 2012 roku, Vesik wydała swój pierwszy album The magic gift box (prod. Ago Teppand). Do tej pory wydała także 2 EPki. Jej najnowszy utwór Stranger był jedną z najczęściej granych propozycji w Estonii, w 2017 roku. Stranger został również zauważony na polskich platformach streamingowych.

Agoh, czyli Ago Teppand to część tria Cartoon dobrze znanego fanom Eurowizji z udziału w estońskich selekcjach z piosenką Immortality (której współautorką była również Iiris).

  • MiljardidPseudoprobleem (Miljardid,Marten Kuningas)

Miljardid to indie-rockowy kwartet w skład, którego wchodzą Marten Kuningas, Raul Ojamaa, Peedu Kass oraz Kristjan Kallas. Ich debiutancki album Kunagi läänes został wydany w listopadzie br. Marten Kuningas to wokalista grupy, który jest bardzo szanowanym przez krytyków artystą. Kuningas w 2009 roku dotarł do finałowej trójki estońskiego Idola. Rok później uczestniczył w Eesti Laul z utworem Oota mind veelWokalista ma na koncie dwa albumy.

  • Sibyl Vane Thousand words (Sibyl Vane, Helena Randlaht)

Sibyl Vane to rockowa formacja założona w 2010 roku. Grupa ma na koncie ponad 200 koncertów w różnych krajach europejskich oraz udział w wielu festiwalach (Estonia, Finlandia, Szwecja, Ukraina, Litwa, Polska). Punktem zwrotnym w karierze było wydanie albumu Love, Holy Water and TV. Krytycy określają styl grupy jako alternatywny rock z lat 90 – pełen melancholii i ekspresji (sprawdź).

  • Stig Rästa Home (Stig Rästa, Fred Krieger)

Rästa to dobrze znany fanom Eurowizji reprezentant Estonii z 2015 roku (Goodbye to yesterday). Muzyk uczestniczył wcześniej w estońskich selekcjach m.in. z grupą Traffic (2009, 2012, 2014) oraz Outloudz (2011). Razem z Fredem Kriegerem odpowiada za eurowizyjny utwór Estonii z 2016 roku – Play. Tym razem próbuje swoich sił w estońskich selekcjach jako solista.

  • Tiiu x Okym x Semy  Näita oma energiat (Kaido Luht, Sergei Morgun, Tiiu Kaarlõp, Meiko Umal)

Tiiu to raperka, która ma na koncie doświadczenie na dużych scenach (POSITIVUS, Tallinn Music Week, Estonian Hip Hop Festival, Saaremaa Coast Festival). Jej ostatni utwór Bang bang wyświetlono ponad 100 000 razy. Okym to jeden z najpopularniejszych raperów w kraju, którego twórczość charakteryzuje paranoja oraz duchowy instynkt. Okym ma również doświadczenie aktorskie za sobą. Trzecim elementem składowym jest Semy, który był członkiem formacji 2XL wspierającej Tanela Padara i Dave’a Bentona w ich zwycięskim występie podczas Konkursu Eurowizji 2001 (zobacz). W 2007 roku próbował swoich sił w preselekcjach z utworem My place.

  • Vajé  Laura (Walk with me) (Karl-Ander Reismann)

Vajé to nowy projekt elektroniczny złożony z wykonawcy Stefana Airapetjana i producenta Hansa. Noormetsa. Stefan ma na koncie nagrody w konkursach wokalnych. Noormets znalazł się w zeszłym roku na liście 100 najbardziej wpływowych estońskich DJów (13. miejsce). Obaj pochodzą z Viljandi, w południowej części kraju.

1. półfinał Eesti Laul 2018 odbędzie się 10 lutego. 5 wykonawców awansuje do finału głosami widzów i jury. 

Źródło: ERR, wikipedia; Foto: Delfi/Rauno Volmar