Estoński nadawca Eesti Rahvusringhääling (ERR) opublikował drugą część utworów, które zawalczą o reprezentowanie kraju w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji. Czas zapoznać się z piosenkami i uczestnikami drugiego półfinału Eesti Laul 2018. Zapraszamy do lektury!

Ze wszystkimi piosenkami można zapoznać się TUTAJ.

  • Eliis Pärna & Gerli Padar – Sky (Imre Sooäär)

Gerli Padar jest siostrą laureata Eurowizji 2001 Tanela Padara. Swoją karierę rozpoczęła jako dziecko. Ma na koncie występy w wielu musicalach. W 2007 roku reprezentowała Estonię w Eurowizji 2007 z piosenka Partners in crime. Eliis Pärna jest znana z różnych ról w estońskiej Operze Narodowej, próbowała również swoich sił w lokalnej edycji Idola.

  • EvestusWelcome to my world (Ott Evestus)

Ott Evestus produkuje alternatywną muzykę elektroniczną od 2006 roku. Do tej pory wydał dwa albumy studyjne oraz jedną EP-kę. Ma na koncie koncerty w Rosji, Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Obecnie pracuje nad kolejnym albumem pod kątem brytyjskiego producenta Ade’a Fentona.

  • Frankie Animal(Can Not Keep Calling) Misty (Marie Vaigla, Jonas Kaarnamets, Jan-Christopher Soovik)

Frankie Animal to czteroosobowy zespół indie z Tallinna. W ciągu pięciu lat działalności wydali dwie EP-ki oraz trzy single. Zaliczyli udział w festiwalu „Positivius” oraz prestiżowym przeglądzie muzycznym „Eurosonic Noorderslag”. W 2015 roku towarzyszyli grupie Ewert and the Two Dragons w ich niemieckiej trasie koncertowej.

  • Indrek Ventmann Tempel (Allan Kasuk, Siim Koppel, Indrek Ventmann)

Wokalista, z wykształcenia będący farmaceutą, występował w musicalach, takich jak Evita, Grease czy Mamma Mia. Uczestniczył w konkursie Eesti Laul 2016 z piosenką Hispaania tüdruk.

  • Karl Killing & Karl-Kristjan  (ft. Wateva) – Young (Kris Evan Säde, Hugo Martin Maasikas, Karl Killing, Karl-Kristjan King)

Karl-Kristjan Kingi to były wokalista grupy Bedwetters, która zyskała uznanie w czasach swojej działalności (2004-2013). W 2007 pop-punkowy zespół, który wygrał Europejską Nagrodę Muzyczną MTV w kategorii New Sound of Europe. Sam piosenkarz ma za sobą działalność w grupie Stiga Rästy o nazwie Outloudz (Eesti Laul 2012). Współautorem piosenki Young jest Hugo Martin Maasikas, który jest częścią popularnej grupy Cartoon, która w tym roku zajęła trzecie miejsce w Eesti Laul z utworem Immortality. Obaj mają na koncie uczestnictwo w Eesti Laul 2017 z piosenką Have you now.

Karl Killing to członek popularnego estońskiego boybandu Beyond Beyond.

Marju Länik – Täna otsuseid ei tee (Liina Saar, Herman Gardarfve, Axel Ehnström, Marju Länik)

Znana jest estońskiej publiczności od wczesnych lat 70. Była solistką estońskiej Filharmonii Narodowej. Z Tallińską Starą Orkiestrą Symfoniczną koncertowała w Moskwie, Kijowie, Rydze i Petersburgu (wtedy Leningradzie). W następnej dekadzie była członkinią wielu grup, dzięki którym stała się znana w całym Związku Radzieckim. Jej utwór Karikakar został wybrany najlepszą estońską piosenką stulecia. Współautorem piosenki Täna otsuseid ei tee jest Axel Ehnström, znany jako Paradise Oscar, który reprezentował Finlandię w finale Eurowizji 2011.

Metsakutsu – Koplifornia (Meelis Meri, Rainer Olbri)

Metsakutsu, czyli Rainer Olbri, rozpoczął swoją przygodę z rapem w 1997 roku. Siedem lat później ukazał się, nagrany z Genką, album pt. Legendaarne. Krążek jest uznawany za jeden z najlepszych w historii estońskiego hip-hopu. Do tej pory raper wydał trzy albumy solowe, ma też na koncie wiele nagród estońskiego przemysłu muzycznego. Jest jednym z współtwórców kreatywnej grupy Hooligan Hamlet i magazynu lifestyle’owego o tej samej nazwie.

Nika – Knock Knock (Nika Prokopjeva)

Nika Prokopjeva ma 22 lata i występowała na scenach w wielu krajach. Ma na koncie kilka znaczących nagród muzycznych, jednak w samej Estonii nie jest znana szerszej publiczności. W 2017 roku dotarła do czołowej „dwudziestki” ukraińskiego X Factora.

Girls In Pearls Spellbound (Vivi Maar, Viveli Maar, Rasmus Flower, Rasmus Lill)

W skład duetu wchodzą siostry Vivi i Viveli Maar. Za projektem stoi producent Rasmus Lill (m.in. Zebra Island).

Rolf Roosalu – Show A Little Love (Rolf Roosalu, Priit Uustulnd, Maian-Anna Kärmas)

Piosenkarz już siedmiokrotnie brał udział w estońskich eliminacjach eurowizyjnych. W 2017 roku wsparł wokalnie Laurę i Koita Toome’a podczas ich występu na Eurowizji w Kijowie. Od wielu lat występuje również w estońskich teatrach muzycznych.

2. półfinał Eesti Laul 2018 odbędzie się 17 lutego. 5 wykonawców awansuje do finału głosami widzów i jury. 

Źródło: ERR, wikipedia; Foto: Delfi/Taavi Sepp