Dzisiaj w specjalnym programie Ringvaade producent estońskich selekcji eurowizyjnych, Tomi Rahula, przedstawił zmiany w regulaminie Eesti Laul. Tym samym rozpoczął się nabór piosenek do przyszłorocznej edycji eliminacji do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Jak pisaliśmy w czerwcu, konkurs estońskiego nadawcy ERR na nowego producenta wykonawczego Eesti Laul wygrał Tomi Rahula, muzyk związany z przygotowaniem wielu programów rozrywkowych na krajowej scenie. Rahula zapowiedział, że selekcje ulegną stopniowym zmianom w najbliższych latach (WIĘCEJ).

Faktycznie, w Eesti Laul 2019 pojawi się wiele modyfikacji, które zmienią ich dynamikę. Pierwszą z nich jest zwiększenie liczby przyjętych wykonawców z 20 do 24. Tym samym w finale znajdzie się 12 kompozycji.

Dużą zmianą jest umożliwienie uczestnictwa w preselekcjach obcokrajowcom. Jak podkreśla Rahula, o tej decyzji zaważył fakt, że zgłosiło się do niego kilku znanych producentów spoza Estonii. Ostatni raz zagraniczni artyści mieli prawo udziału w estońskich selekcjach w 2006 roku. W tamtym okresie aż dwukrotnie Estonię reprezentowały szwedzkie wokalistki: Sahlene (2002) oraz Sandra Oxenryd (2006).

Z drugiej strony, koniecznością było wprowadzenie opłaty rekrutacyjnej zależnej od języka zgłoszonej piosenki. Dla estońskojęzycznych utworów opłata wynosi 25 euro, a dla obcojęzycznych propozycji ta kwota jest dwa razy wyższa. Według Rahuli, celem tego zabiegu jest zwiększenie liczby piosenek o wartościowych tekstach w ojczystym języku. Dodatkowo, opłaty rekrutacyjne będą przekazywane na rzecz przygotowań do Konkursu Piosenki Eurowizji. Przypomnijmy, że koszty kreacji Eliny Nechayevy sprawiły wiele problemów estońskiemu nadawcy przed wyjazdem do Lizbony (WIĘCEJ).

Tomi Rahula zaplanował również radykalną zmianę, jeśli chodzi o półfinały. Oba koncerty odbędą się poza Tallinnem oraz będą transmitowane na żywo. Do tej pory wyłącznie finał selekcji był transmitowany w czasie rzeczywistym. Według producenta, takie rozwiązanie ma sprawić, że Eesti Laul będzie bliżej ludzi. Dokładna lokalizacja półfinałów wciąż podlega negocjacjom.

Rahula podkreśla, że pracował nad nowymi zasadami Eesti Laul w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i prezentował różne rozwiązania najbardziej uznanym estońskim producentom. Zmiany regulaminowe to niejedyne modyfikacje, które czekają Eesti Laul 2019.

Kiedy wprowadzałem te nowości rozmawiałem z różnymi osobami z branży, aby uzyskać ich reakcje. Wszyscy okazali poparcie dla planowanych rozwiązań.

Piosenki należy zgłaszać do 6 listopada (WIĘCEJ). Nazwiska wykonawców poznamy 11 dni później. Piosenki biorące udział w selekcjach poznamy nie później niż 4 grudnia.

Półfinały Eesti Laul 2019 odbędą się 26 stycznia i 2 lutego, a finał będzie mieć miejsce 16 lutego.

Źródło: ERR; Foto: Postimees/Madis Sinivee

 

2 KOMENTARZE

  1. […] Kto wejdzie do finału Eesti Laul? Kto zwycięży w konkursie? O tym przekonamy się już w lutym. Przypomnijmy, że półfinały estońskich eliminacji odbędą się 31 stycznia i 2 lutego w Tartu, a finał selekcji zostanie rozegrany 16 lutego w Tallinnie. Bilety będą w sprzedaży od 8 listopada, można kupić je TUTAJ. Więcej informacji o eliminacjach znajdziecie TUTAJ. […]