20 wykonawców w 2 półfinałach będzie walczyć o awans do finału estońskich preselekcji. 21 lutego dowiemy się, kto w barwach Estonii pojedzie do Wiednia.

Zainteresowanie Konkursem Piosenki Eurowizji w Estonii wydaje się z roku na rok rosnąć. Do narodowych eliminacji Eesti Laul zgłoszono rekordową liczbę 219 utworów. Spośród nich estońska telewizja ERR wyłoniła 20 półfinalistów, którzy 7 i 14 lutego wystąpią na żywo walcząc o awans do finału. Na liście półfinalistów pojawiło się kilka znanych nazwisk, m.in. Robin Juhkenthal, który reprezentował ten kraj w 2010 wraz z formacją Malcolm Lincoln. Poniżej znajdziecie wszystkich estońskich półfinalistów oraz tytuły ich nagrań (w nawiasie autorzy kompozycji):

1. Daniel Levi Burning Lights (Daniel Levi Viinalass)
2. The Blurry Lane Exceptional (Kristina Bianca Rantala)
3. Elina Born ja Stig Rästa Goodbye to Yesterday (Stig Rästa)
4. Liis Lemsalu & Egert Milder Hold On (Liis Lemsalu, Madis Lett, Egert Milder, Henri Kuusk, Rob Montes)
5. Kali Briis Band Idiot (Alan Olonen)
6. NimmerSchmidt Kellega ma tutvusin? (Fredy Schmidt, Andero Nimmer)
7. Miina Kohvitassi lugu (Miina Rikka)
8. Mari Kolm päeva tagasi (Mariliis Jõgeva)
9. Bluestocking Kordumatu (Maria Soikonen)
10. Demie feat. Janice Kuum (Raimo Ugast, Jaanika Merelaht)
11. Wilhelm Light Up Your Mind (Anett Kulbin, Paul Neitsov, Jorven Viilik)
12. Luisa Värk Minu päike (Mikk Tammepõld, Luisa Värk )
13. Karl-Erik Taukar Päev korraga (Karl-Erik Taukar, Mark-Eric Kammiste, Fred Krieger)
14. Airi Vipulkumar Kansar Saatuse laul (Urmas Kõiv, Anneli Kõiv)
15. Elisa Kolk Superlove (Vahur Valgmaa)
16. Triin Niitoja & John4 This Is Our Choice (Jaanus Saago, Triin Niitoja)
17. Kruuv Tiiu talu tütreke (Allan Kasuk)
18. Robin Juhkental & The Big Bangers Troubles (Robin Juhkental & The Big Bangers)
19. Elephants From Neptune Unriddle Me (Jon-Arnold Mikiver, Robert Linna, Rain Joona, Markko Reinberg)
20. Maia Vahtramäe Üle vesihalli taeva (Olav Osolin)

Telewizja ERR zapowiedziała, że finał Eesti Laul będzie nieco urozmaicony. W tej edycji estońskich eliminacji wprowadzona zostanie dodatkowa runda trzech superfinalistów, spośród których widzowie stacji wybiorą ostatecznego zwycięzcę i zarazem reprezentanta Estonii na Eurowizji 2015. Jak mówią organizatorzy, liczą dzięki temu na wyzwolenie jeszcze silniejszych emocji w trakcie finału.

Eesti Laul cieszy się w Estonii coraz większą renomą i popularnością. Wiele gwiazd biorących udział w eliminacjach otwiera sobie w ten sposób drogę kariery i zyskuje rozgłos na krajowym rynku nawet mimo ostatecznej porażki w narodowych selekcjach. Czy tym razem Estonia wybierze piosenkę, która podbije serca Europejczyków jak Tanel Padar, Dave Benton & 2XL w 2001? To jak na razie jedyne zwycięstwo tego kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji. Od nieudanego debiutu w 1994 (2 pkt. i 24. miejsce) Estonia aż 8 razy plasowała się w pierwszej 10, co należy uznać za całkiem dobry wynik. Poniżej Ott Lepland, który w 2012 zajął 6. pozycję w finale Eurowizji. A Wy, którą estońską piosenkę lubicie najbardziej?

Źródła: eurovision.tv, eestilaul.err.ee, fot.: eestilaul.err.ee

Poprzedni artykułPublikacja piosenki nastąpi niebawem
Następny artykułZnamy białoruskich finalistów!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...