Zaskakujące wiadomości! Chociaż Eurowizja Junior 2017 dopiero za nieco ponad miesiąc, już teraz wiadomo, że zwycięzca nie będzie miał prawa do organizacji konkursu w 2018. Chyba, że wygra Białoruś.

Telewizja BTRC, białoruski nadawca publiczny, będzie po raz drugi organizatorem Eurowizji Junior – zdecydowała Europejska Unia Nadawców, która, bez informowania mediów, zdecydowała o zniesieniu przywileju organizowania konkursu przez zwycięzcę, by zapewnić więcej czasu na przygotowania kolejnej edycji. Jak się okazuje, EBU przygotowała specjalny konkurs dla nadawców zainteresowanych organizacją JESC w przyszłym roku i spośród wszystkich aplikacji wybrano zwycięską propozycję – najlepszą ofertę zaprezentowała stacja telewizyjna Białorusi.

Jon Ola Sand przyznał, że nadawca telewizyjny organizujący JESC musi mieć więcej czasu na organizację, a propozycja strony białoruskiej była niezwykle mocna i wszyscy są pewni, że Białorusini wykażą się ogromnym entuzjazmem przy organizacji kolejnej edycji konkursu. Skąd przekonanie, że nadawcy potrzebują więcej czasu? Czy wynika to ze złych doświadczeń związanych z organizacją Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie, a może faktu, że w Eurowizji Junior uczestniczą głównie kraje Europy Wschodniej i Południowej, których telewizje nie mają tak dużego doświadczenia w organizacji wielkich imprez? Nie wiadomo. Pewne jest, że Polska (reprezentowana przez Alicję Regę) nawet, jeśli w tym roku wygra Eurowizję dla Dzieci, nie będzie mogła jej zorganizować w 2018 roku, bo impreza trafi do Mińska, stolicy naszych wschodnich sąsiadów.

Białoruś była organizatorem Eurowizji Junior w 2010 roku, co spotkało się z krytycznymi komentarzami wielu mediów eurowizyjnych. Sugerowano, że kraj rządzony przez dyktatora nie powinien mieć prawa do organizacji tego typu imprez, a Europejska Unia Nadawców nie powinna współpracować z telewizją reżimową. Ostatecznie jednak konkurs w Mińsku się odbył, show przygotowano na terenie Minsk Arena, a prowadzącymi byli Denis Kourian i Leila Ismailova. Wystartowało 14 państw, w tym po raz pierwszy Mołdawia. Triumf odniosła Armenia dzięki Vladimirowi Arzumanyanowi i jego piosence Mama. Drugie miejsce miała reprezentacja Rosji, trzecie Serbii. Gospodarze zajęli 5. pozycję, a na dnie znalazła się wokalistka z Ukrainy.

Udział w przyszłorocznej Eurowizji Junior zapowiedziała już Gruzja, która planuje zorganizować preselekcje w formie talent-show. W tym roku Białorusinów reprezentować będzie wokalistka Helena Meraai z utworem I am the one. Uznawana jest za jedną z faworytek do wygrania. Warto przypomnieć, że w 2011 roku mieliśmy już sytuację, w której gospodarz kolejnej edycji JESC został wybrany tak szybko. Eurowizja Junior 2011 odbywała się w Armenii, a miesiąc wcześniej zdecydowano, że kolejny konkurs trafi do Holandii, bez względu na wyniki.

Źródło: JuniorEurovision.tv, inf. własne, fot.: Vetliva

1 KOMENTARZ