Eurovision: Europe Shine A Light. Co wiemy? Jak fani oceniają koncert?

Eurowizja 2020: Eurovision: Europe Shine A Light - specjalny program EBU już 16 maja!

Eurovision: Europe Shine A Light to inicjatywa holenderskich nadawców oraz EBU, która ma zastąpić anulowaną Eurowizję. W ostatnich godzinach organizatorzy ujawnili kilka nowych szczegółów dotyczących koncertu. Jak fani konkursu oceniają ten projekt?

31 marca EBU ogłosiła, że NPO, NOS i AVROTROS wspólnymi siłami zorganizują koncert Eurovision: Europe Shine A Light. W programie, który odbędzie się 16 maja, wezmą udział wszyscy artyści wybrani na odwołaną Eurowizję 2020. Nie będą oni jednak ze sobą rywalizować. Format potrwa dwie godziny, zostanie nagrany w Hilversum, a poprowadzą go niedoszli gospodarze konkursu w Rotterdamie: Chantal Janzen, Edsilia Rombley i Jan Smit oraz NikkieTutorials. 

Eurovision: Europe Shine A Light – co wiemy?

EBU ogłosiła we wtorek wieczorem, że podczas transmisji usłyszymy zwycięską piosenkę Wielkiej Brytanii z 1997 roku, której tytuł firmuje inicjatywę. Co ciekawe utwór Love Shine A Light zostanie wykonany przez wszystkich reprezentantów wyłonionych na Eurowizję 2020. To z jednej strony ukłon wobec wybranych artystów, którzy nie mogą wziąć udziału w konkursie. Z drugiej zaś to potężne przesłanie, które mówi o tym, że Europa jest razem w obliczu pandemii.

Podczas programu Eurovision: Europe Shine A Light usłyszymy także zwycięską kompozycję Johnny’ego Logana z 1980 roku w całości zaśpiewaną przez fanów. Do nagrania swojej wersji utworu zaproszeni są wszyscy miłośnicy konkursu. Wystarczy nagrać film w rozdzielczości HD i rozmiarze obrazu 1920×1080 i zapisać plik w formacie .mov, a następnie przesłać go pod wskazany adres e-mail. Organizatorzy zapowiadają wykorzystanie najciekawszych fragmentów z przesłanych propozycji.

Eurovision: Europe Shine A Light: krytyka fanów Eurowizji

Mimo atrakcji, które EBU kieruje do fanów konkursu, Ci co najmniej umiarkowanie oceniają idęę Eurovision: Europe Shine A Light. Przeważają komentarze, w których internauci zwracają uwagę na brak elementu głosowania, powszechnie kojarzonego z Eurowizją.

W tym trudnym czasie niezwykle istotne jest zachowanie formatu zbliżonego do Eurowizji. To właśnie łączy ludzi: rywalizacja, głosowanie, kibicowanie ulubionym utworom […] Dlaczego zatem nie jest możliwe dodanie do tej alternatywnej inicjatywy głosowania online? Wiadomo, że to nie będzie ten sam konkurs, gdy nie ma występów na żywo, ale powinniśmy dalej nazywać go Eurowizją 2020, a nie alternatywnym programem.

W podobnym tonie wypowiadają się fani Eurowizji w Polsce. Na fanpage’u eurowizja.org pojawiły się głosy popierające projekt ze względu na szczytną ideę organizatorów. Ubolewają jednak nad brakiem organizacji głosowania online, w którym EBU wskazałaby choćby nieoficjalnie zwycięzcę lub wyróżniłaby najlepsze piosenki. Negatywne komentarze pod adresem formatu są także efektem decyzji EBU o niedopuszczeniu piosenek wybranych w tym roku do rywalizacji w Eurowizji 2021. Jak czytamy na oficjalnym profilu Konkursu Piosenki Eurowizji:

To duża zniewaga dla artystów i producentów tegorocznych piosenek, że nie pozwalacie im wykonać ich w przyszłym roku. Honorując ich w ten sposób [chodzi o wspólne zaśpiewanie Love Shine A Light – przyp. red.], tak naprawdę w ogóle nie macie do nich szacunku.

Eurovision: Europe Shine A Light to tylko jeden z projektów zastępujący Eurowizję 2020. Swoje osobne widowisko zamierza wyemitować SVT. Szwedzi na czele z Christerem Björkmanem, wieloletnim producentem Melodifestivalen, stworzą program Sveriges 12:a. Widzowie wybiorą swoje ulubione utwory zgłoszone do Eurowizji 2020, a następnie wskażą faworyta w specjalnym głosowaniu. Własny format Eurovision Come Together chce pokazać BBC. Zobaczymy eurowizyjne klasyki, posłuchamy wywiadów z osobistościami Eurowizji oraz dowiemy się, co szykowali organizatorzy na konkurs w Rotterdamie. Swoją alternatywę zaproponowali także Włosi. bogatą ofertę dla fanów Eurowizji zadbają też Finowie, Norwegowie i Niemcy.

Exit mobile version