ROXEN - niedoszła reprezentantka Rumunii na Eurowizji 2020 i uczestniczka Eurovision Home Concerts, źródło: Instagram

Już dzisiaj kolejny odcinek Eurovision Home Concerts, cyklu domowych koncertów, podczas których fani mogą usłyszeć tegorocznych niedoszłych reprezentantów oraz eurowizyjnych wykonawców z poprzednich lat. Tym razem w formacie weźmie udział aż dziewięcioro artystów z ośmiu państw. Kto wystąpi w kolejnym odcinku? Kiedy i gdzie można obejrzeć show? 

Z powodu pandemii koronawirusa, tegoroczna Eurowizja została odwołana. W obliczu nowej, dotychczas nieznanej sytuacji w historii konkursu, Europejska Unia Nadawców (EBU) zaproponowała szereg rozwiązań, mających wypełnić pustkę po odwołanym konkursie. Jedną z propozycji są cotygodniowe koncerty, które artyści eurowizyjni nagrywają ze swoich domów. Oprócz propozycji EBU, nadawcy z poszczególnych państw oraz środowisko fanów także przygotowało wiele zastępczych formatów, o czym więcej możecie przeczytać tutaj:

Eurowizja 2020: Które eurowizyjne programy warto obejrzeć? [HARMONOGRAM]

Eurovision Home Concerts: kto wystąpi w piątym odcinku?

Spośród artystów, którzy mieli pojawić się na eurowizyjnej scenie w tym roku, zobaczymy niedoszłych reprezentantów z siedmiu państw:

  • VAL (Białoruś) – Da vidna (Да відна)
  • Sandro (Cypr) – Running
  • Tom Leeb (Francja) – Mon Alliée (The Best In Me)
  • Samanta Tīna (Łotwa) – Still Breathing
  • Ben Dolic (Niemcy) – Violent Thing
  • ROXEN (Rumunia) – Alcohol You
  • Senhit (San Marino) – Freaky

Ponadto podczas koncertu zaprezentują się także wykonawcy z poprzednich edycji. W formacie weźmie udział duet ZIBBZ, który dwa lata temu reprezentował Szwajcarię z utworem Stones. Mimo dużej sympatii ze strony fanów, Szwajcarzy ostatecznie uplasowali się na trzynastym miejscu w półfinale i tym samym nie awansowali do finału widowiska. W koncercie weźmie udział jeszcze jeden uczestnik Eurowizji z Lizbony. Będzie to Michael Schulte, reprezentant Niemiec, który z balladą You Let Me Walk Alone zajął czwarte miejsce w finale konkursu.

Kilka dni temu na oficjalnej stronie Konkursu Piosenki Eurowizji na Twitterze pojawiła się ankieta, w której zapytano fanów, cover której piosenki chcieliby usłyszeć w wykonaniu Michaela Schulte. Do wyboru były dwie propozycje: Fly One The Wings Of Love (Dania 2000) oraz Together (Irlandia 2018). Ostatecznie fani, minimalną różnicą głosów, wybrali utwór z Irlandii. Piosenkę Together w Lizbonie zaprezentował Ryan O’Shaughnessy, plasując się na szesnastym miejscu w finale widowiska. Sam Ryan pojawił się również w nowym formacie EBU, występując w pierwszym odcinku domowych koncertów.

Kto jeszcze zmierzy się z eurowizyjnym repertuarem?

Podobne ankiety zostały przeprowadzone również na oficjalnej stronie Eurowizji na Instagramie. Fani zdecydowali, covery których piosenek chcieliby usłyszeć od poszczególnych wykonawców. Dla duetu ZIBBZ wybrano utwór Nobody But You Cesára Sampsona (trzecie miejsce dla Austrii w 2018 roku). Dla Toma Leeb’a przypadł zwycięski utwór z 2019 roku, czyli Arcade Duncana Laurence’a. Z kolei dla Senhit wybór padł na utwór L’essenziale, z którym Marco Mengoni zajął siódme miejsce w barwach Włoch w 2013 roku. Czy to właśnie te utwory zaśpiewają artyści? Tego przekonamy się już podczas dzisiejszego koncertu.

Koncert będzie można obejrzeć na oficjalnym kanale Eurovision Song Contest na YouTube. Transmisja rozpocznie się o godzinie 17:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Źródła: Instagram; Twitter