The Mamas
Szwedzkie trio The Mamas, www.eurovision.tv

Już dzisiaj kolejny szósty odcinek Eurovision Home Concerts, cyklu domowych koncertów, podczas których fani mogą usłyszeć tegorocznych niedoszłych reprezentantów oraz eurowizyjnych wykonawców z poprzednich lat. Tym razem w formacie weźmie udział dotychczas największa liczba artystów z dwunastu państw. Kto wystąpi w kolejnym odcinku? Kiedy i gdzie można obejrzeć show? 

Z powodu pandemii koronawirusa, tegoroczna Eurowizja została odwołana. W obliczu nowej, dotychczas nieznanej sytuacji w historii konkursu, Europejska Unia Nadawców (EBU) zaproponowała szereg rozwiązań, mających wypełnić pustkę po odwołanym konkursie. Jedną z propozycji są cotygodniowe koncerty, które artyści eurowizyjni nagrywają ze swoich domów. Oprócz propozycji EBU, nadawcy z poszczególnych państw oraz środowisko fanów także przygotowało wiele zastępczych formatów, o czym więcej możecie przeczytać tutaj:

Eurowizja 2020: Które eurowizyjne programy warto obejrzeć? [HARMONOGRAM]

Eurovision Home Concerts: kto wystąpi w szóstym odcinku?

Spośród artystów, którzy mieli pojawić się na eurowizyjnej scenie w tym roku, zobaczymy niedoszłych reprezentantów z sześciu państw:

  • The Mamas (Szwecja) – Move
  • Efendi (Azerbejdżan) – Cleopatra
  • Arilena Ara (Albania) – Fall From The Sky
  • Benny Cristo (Czechy) – Kemama
  • James Newman (Wielka Brytania) – My Last Breath
  • Blas Cantó (Hiszpania) – Universo

Ponadto podczas koncertu zaprezentują się także wykonawcy z poprzednich edycji. W formacie weźmie udział duet Paula Seling & Ovi, który dwukrotnie reprezentował Rumunię w 2010 i 2014 roku, wykonując piosenki Playing with Fire i Miracle. Podczas swojego eurowizyjnego debiutu rumuńsko-norweski duet zajął wysokie 3. miejsce. 4 lata później duet zajął miejsce w drugiej dziesiątce, wyprzedzając między innymi Cleo z piosenką My Słowianie. W koncercie weźmie udział jeszcze jedna uczestniczka Eurowizji z Oslo. Będzie to uwielbiana przez fanów Islandka Hera Björk, która z przebojowym utworem Je ne sais quoi zajęła 19. miejsce w finale konkursu. Co ciekawe Hera zmierzy się dzisiaj z hiszpańskojęzyczną piosenką Eres tú z 1973 roku.

Kto jeszcze zmierzy się z eurowizyjnym repertuarem?

Ankiety dotyczące wyboru piosenek dla uczestników na Twitterze i Instagramie wyłoniły piosenki również dla dwóch reprezentantek z Konkursu z Lizbony. Słowenka Lea Sirk zaśpiewa If Love Was A Crime z 2016 roku. Natomiast Brytyjka Surie zmierzy się z nieco cięższym brzmieniem piosenki Hard Rock Hallelujah. Dla przypomnienia obie Panie w głównym konkursie zajęły miejsca w trzeciej dziesiątce finału. Oprócz Lei i Surie wystąpi dzisiaj również związana z Portugalią przebojowa Suzy, którą eurowizyjni fani darzą niezwykłą sympatią. Chociaż piosenka Suzy nie dostała się w 2014 do finału w Kopenhadze to na stałe zagościła w Euro Clubie.

Dodatkowo dzisiaj wystąpią irlandzcy bliźniacy Jedward reprezentujący swój kraj dwukrotnie w 2011 i 2012 roku, a także Michela z Malty – jedyna solistka biorąca udział w zeszłorocznej edycji, która wystąpi w piątkowe popołudnie. Wykonawczyni Chameleona wykona duński utwór Where I Am z 2017 roku.

Koncert będzie można obejrzeć na oficjalnym kanale Eurovision Song Contest na YouTube. Transmisja rozpocznie się o godzinie 17:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Źródła: Instagram; Twitter