Eurovision in Concert 2020 odwołany? Fot. materiały prasowe

Eurovision in Concert najprawdopodobniej zostanie odwołany ze względu na zagrożenie spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Holandii. Wcześniej eurowizyjne imprezy odwołano w Tel Awiwie i Madrycie.

Zgodnie z najnowszymi danymi liczba zakażonych wirusem COVID-19 wynosi już ponad 160 tysięcy. W ostatnich trzech miesiącach odnotowano łącznie nieco ponad 6000 przypadków śmiertelnych. Tylko w Holandii z koronawirusem zmaga się 1110 osób, 20 zmarło, a jedynie 2 wyzdrowiały.

Eurovision in Concert 2020 odwołany?

Organizatorzy Eurovision in Concert do końca wierzyli, że widowisko skupiające większość reprezentantów swoich krajów na Eurowizji oraz tysiące fanów odbędzie się. Dziś po południu holenderski rząd wydał szereg regulacji, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Zakazem objęto m.in. organizowanie przedsięwzięć, w których udział może wziąć więcej niż 100 osób. Wszystkie duże wydarzenia mające odbyć się przed 6 kwietnia zostały odwołane. Jednym z nich jest właśnie Eurovision in Concert, który według planu miał odbyć się 4 kwietnia.

STATEMENT REGARDING EUROVISION IN CONCERT 2020This afternoon the Dutch government decided to extend the ban on events…

Posted by Eurovision in Concert on Sunday, March 15, 2020

 

O fakcie organizatorzy poinformowali za pośrednictwem swojego fanpage’a. W lakonicznym komunikacie zapewnili, ze trwają prace nad znalezieniem innego satysfakcjonującego rozwiązania. Najprawdopodobniej rozważane jest przeniesienie koncertu o tydzień później. Ostatecznym krokiem jest odwołanie koncertu. W takiej sytuacji organizatorzy z pewnością zwrócą środki za bilety wszystkim niedoszłym widzom.

Eurovision in Concert 2020: co wiemy?

Eurovision in Concert w Amsterdamie to co roku największy koncert z udziałem reprezentantów krajów na Eurowizji. Celem jego organizacji jest promocja ich eurowizyjnych utworów. Dla fanów to przede wszystkim przedsmak majowego konkursu. To także okazja, by usłyszeć na żywo wykonawców i zweryfikować ich możliwości. W tegorocznym widowisku udział zapowiedzieli:

 • Benny Cristo (Czechy)
 • Jeangu Macrooy (Holandia)
 • Montaigne (Australia)
 • James Newman (Wielka Brytania)
 • Ben Dolic (Niemcy)
 • Tom Leeb (Francja)
 • Ulrikke (Norwegia)
 • The Roop (Litwa)
 • Vincent Bueno (Austria)
 • Arilena Ara (Albania)
 • Blas Canto (Hiszpania)
 • Victoria (Bułgaria)
 • Hooverphonic (Belgia)

Partycypacją w koncercie zainteresowana była też Alicja Szemplińska. Gościnnie wystąpić mieli: Maggie MacNeal (Holandia 1974, 1980), Linda Wagenmakers (Holandia 2000), Marga Bult (Holandia 1987), Brotherhood Of Man (Wielka Brytania 1976) i Bojana Stamenow (Serbia 2015). Wydarzenie mieli poprowadzić Edsilia Rombley (Holandia 1998, 2007) i Cornald Maas. 

Eurowizja 2020: prawdopodobne scenariusze

Po odwołaniu Eurovision in Concert oraz wydarzeń przedeurowizyjnych w Tel Awiwie (Izrael) i Madrycie (Hiszpania), eurowizyjni artyści najprawdopodobniej nie będą mieli szansy zaprezentować się europejskiej publiczności przed konkursem. Pod dużym znakiem zapytania stoi impreza w Londynie. Media spekulują, że ten może nie odbyć się w zaplanowanym na maj terminie. Na ten moment Europejska Unia Nadawców nie dopuszcza takiej możliwości i kontynuuje starania na rzecz organizacji widowiska w Rotterdamie. Planem „B” EBU jest zezwolenie na nagranie i transmisja każdego występu w miejscowym studiu krajowego nadawcy. Według holenderskiego dziennika AD.nl inne pomysły to przesunięcie konkursu na inną datę czy organizacja przedsięwzięcia bez udziału publiczności.

Eurowizja 2020 w cieniu epidemii koronawirusa. Znamy możliwe scenariusze!