Zaczął się kwiecień, czyli miesiąc imprez z udziałem artystów Eurowizji 2019! Już jutro startuje Eurovision in Concert w Amsterdamie. Sprawdź, kogo zobaczymy na scenie AFAS Live!

Tradycją stało się już, ze kwiecień jest tym okresem w kalendarzu eurowizyjnym kiedy wielu artystów po raz pierwszy ma okazje wykonać na żywo swój konkursowy utwór. Pierwsza, a zarazem największa, tego typu okazja jest Eurovision in Concert, ktory juz jutro o godz. 20.00 wystartuje w holenderskiej stolicy. Prowadzącym będzie jak co rok dziennikarz i komentator eurowizyjny Cornald Maas a towarzyszyć mu tym razem będzie Marlayne (ESC 1999). Impreza z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu a w tegorocznej edycji zobaczymy reprezentantów 28 państw. W Amsterdamie pojawia się:

Jonida Maliqi (Albania)
Srbuk (Armenia)
Kate Miller-Heidke (Australia)
Paenda (Austria)
Zena (Bialorus)
Eliot (Belgia)
Lake Malawi (Czechy)
Leonora (Dania)
Darude & Sebastian Rejman (Finlandia)
Oto Nemsadze (Gruzja)
S!sters (Niemcy)
Katerine Duska (Grecja)
Joci Pápai (Wegry)
Hatari (Islandia)
Sarah McTernan (Irlandia)
Kobi Marimi (Izrael)
Jurij Veklenko (Litwa)
Anna Odobescu (Moldawia)
D Moll (Czarnogora)
Duncan Laurence (Holandia)
KEiiNO (Norwegia)
Tulia (Polska)
Ester Peony (Rumunia)
Serhat (San Marino)
Nevena Bozovic (Serbia)
Miki (Hiszpania)
Luca Hanni (Szwajcaria)
Michael Rice (Wielka Brytania)

Ponadto organizatorzy zaprosili do udziału w koncercie byle reprezentantki Holandii w Konkursie Piosenki Eurowizji. Publiczność będzie mogła zobaczyć występy Sienneke (ESC 2010), Justine Pelmelay (ESC 1989) oraz członkini formacji Harmony (ESC 1978) – Rosiny.

To jednak nie koniec emocji! Specjalnie na EiC w Amsterdamie pojawia się aż dwie zwyciężczynie Eurowizji. W trakcie sobotniego koncertu na scenie AFAS Live bedzie mozna podziwiac Nicole (ESC 1982)oraz Dana International (ESC 1998).

W nadchodzących tygodniach czeka nas jeszcze kilka koncertów przedeurowizyjnych. Za tydzień w piątek 12 kwietnia odbędzie się już Eurovision PreParty w Rydze, dwa dni później muzyka eurowizyjna zawita do stolicy Zjednoczonego Królestwa podczas kolejnej odsłony London Eurovision Party zaś w przedostatnim tygodniu miesiąca fani będą bawić się na Eurovision PreParty Madrid (20 kwietnia) oraz moskiewskim Eurovision Party (26 kwietnia).
Warto zauważyć, ze wszystkie wspomniane koncerty to nie tylko okazja do zabawy a dla artystów kontakt z publicznością. Przede wszystkim pełnią one rolę dobrego miernika szans poszczególnych artystów podczas konkursu w maju. Można się spodziewać, ze na początku maja dojdzie do zmian w obecnych rankingach, ale to dopiero pierwszy tydzień prób technicznych w Tel Awiwie, pozwoli realnie ocenić jakie szansę mają poszczególne kraje. Wtedy wówczas po raz pierwszy będzie można zobaczyć jakie rozwiązania wizualne i techniczne zostaną zastosowane podczas Eurowizji 2019.

Nasza redakcja będzie na miejscu w trakcie Eurovision in Concert! Śledźcie Nas na portalach społecznościowych po najświeższą dawkę doniesień z Amsterdamu!

 

źródło: eurovisioninconcert.nl, eurovisionworld.com;
foto: eurovisioninconcert.nl

Poprzedni artykułEurowizyjny szał przygotowań – cz. 3
Następny artykułMadonna gościem specjalnym w Tel Awiwie
Karol Bołotin
W Stowarzyszeniu OGAE Polska od 2008 roku. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji obejrzałem w telewizji w 2003 roku, kiedy miastem gospodarzem była Ryga. Każdy członek rodziny miał wówczas swój ulubiony kraj na jaki głosował. Tradycyjnie tylko mojej mamie udało się wytypować zwycięzcę. Sertab była jej faworytką od samego początku. Natomiast wśród wszystkich artystów którzy sięgnęli po eurowizyjne trofeum, do grona moich osobistych ulubieńców zaliczam Conchitę, Carolę oraz Dane International. Jeżeli chodzi o państwa które lubię najbardziej, to zdecydowanie muszę wymienić Szwecję (co raczej nie powinno dziwić), jak również Hiszpanię, Francję i Holandię. Tą ostatnią opiekuję się również w swojej pracy dla eurowizja.org. Królestwo Niderlandów jest zdecydowanie najbliższe mojemu sercu ponieważ to tutaj mieszkam i pracuję na co dzień.