Eurovision Pre-Party Riga 2018 – zobacz występy zaproszonych gości!

0
1987

Wczoraj wieczorem odbyła się impreza eurowizyjna w stolicy Łotwy – Rydze! Kto wystąpił? Co zaśpiewał? Zobaczcie! 

Chociaż Eurovision Pre-Party Riga odbywa się już po raz piąty, w tym roku organizatorom nie udało się zebrać zbyt wielu gości z tegorocznej stawki. Do stolicy Łotwy przyjechało jedynie czterech tegorocznych reprezentantów – z Czech, Łotwy, Litwy i Mołdawii. Nie przeszkodziło to jednak w świetnej zabawie. Przed samą imprezą odbyła się konferencja prasowa z udziałem DoReDos (ze wsparciem Filipa Kirkorova), Ievy Zasimauskaite, Mikolasa Josefa, Laury Rizzotto i gościa specjalnego – Amber z Malty (2015). Przebieg spotkania z dziennikarzami (w języku angielskim) obejrzeć można poniżej:

Imprezę rozpoczął Markus Riva, wielokrotny uczestnik preselekcji narodowych na Łotwie. Wokalista wykonał trzy utwory: Lights On, Take me down oraz tegoroczne This Time. Piosenkarz nie chciał zagwarantować, że w 2019 znów spróbuje swoich sił w konkursie Supernova, ale liczy na to, że znajdzie inspirację do przygotowania świetnego utworu, z którym będzie mógł się zgłosić i w końcu wygrać.

Drugim gościem specjalnym była reprezentantka Malty z 2015 roku – wokalistka Amber, której utwór Warrior nie awansował do finału w Wiedniu. Piosenkarka przygotowała dla widzów recital w którym uwzględniła też dwa zwycięskie utwory z Eurowizji – Satellite i My Number One. Amber jest nadal wielką fanką Eurowizji i nigdy nie mówi „Nie” ponownemu uczestnictwu w preselekcjach, ale wszystko zależy od piosenki. Podkreśla też, że uwielbiam tegoroczny utwór Malty Taboo, a Christabelle jest jej przyjaciółką, za którą będzie mocno trzymać kciuki.

A jak zaprezentowali się tegoroczni uczestnicy Eurowizji? Mikolas Josef z Czech wykonał eurowizyjne Lie to me oraz swój utwór Free. Wokalista w jednym z wywiadów powiedział, że teledyskowego wielbłąda na eurowizyjnej scenie nie będzie, ale niektóre elementy z klipu chciałby przenieść do swojego występu w Lizbonie. Reprezentant naszych południowych sąsiadów zapowiedział, że spróbuje odwiedzić wszystkie imprezy promocyjne przed Eurowizją, bo zależy mu na zdobyciu jak największego doświadczenia scenicznego i chce jak najczęściej wykonywać Lie to me na żywo.

Reprezentantka Litwy, Ieva Zasimasukaite (na zdj.) zaprezentowała widzom balladę When We’re Old o miłości i wewnętrznym spokoju. W drugiej połowie kwietnia wokalistka jedzie do Portugalii by nagrywać pocztówkę eurowizyjną, a w trakcie promocji odwiedzi też Londyn, Amsterdam i Tel-Awiw. Kieruje też do widzów prośbę, by głosować na utwór, który najbardziej się polubi, bez względu na to, z jakiego kraju pochodzi.

Laura Ritzzotto, brazylijsko-amerykańska reprezentantka gospodarzy imprezy przygotowała cały recital, ale nie zapomniała o swojej eurowizyjnej piosence Funny Girl czy o coverze Shape of you Eda Sherrana, który rok temu wykonywało wielu uczestników Eurowizji (taka moda…). Laura pracuje nad występem eurowizyjnym z wieloma łotewskimi profesjonalistami i przygotowania idą w bardzo dobrym tempie. Wokalistka jest niezwykle podekscytowana udziałem w konkursie i ma nadzieję, że Funny Girl spodoba się Europie i Australii.

Jako ostatni na scenie zaśpiewali reprezentanci Mołdawii – trio DoReDos – które ze względu na obecność w swoim team’ie Filipa Kirkorova promowało się też podczas jego koncertów na Litwie. Zapowiedziano, że podczas Eurowizji zobaczymy nowy występ do My Lucky Day, który wprowadzi widzów w dobry humor i będzie czymś nietypowym. Podczas wczorajszej imprezy DoReDos zaśpiewali nie tylko swój eurowizyjny przebój ale też Bella Ciao i Constantine.

Poza konferencją prasową i występami na żywo uczestnicy imprezy mieli okazję pospacerować po ryskiej starówce, a dziś rano (o ile udało im się wstać…) organizatorzy zabrali ich do Jurmali nad Bałtykiem. Już 5 kwietnia odbędzie się kolejna impreza eurowizyjna, tym razem będzie to London Eurovision Party, w której (na ten moment) udział zapowiedzieli reprezentanci Albanii, Australii, Austrii, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Islandii, Irlandii, Litwy, Czarnogóry, Rumunii, San Marino, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski czyli Gromee i Lukas Meijer.

Więcej nagrać z imprezy w Rydze znaleźć można m.in. na kanale ESCkaz portalu YouTube.

Źródło: ESCkaz, fot.: Eurodiena.lt