Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga, fot. moviezine.se

Chociaż Konkurs Piosenki Eurowizji 2020 nie doszedł do skutku nie możemy narzekać na różnorodność projektów które przybliżają nam ukochane wydarzenie. Właśnie światło dzienne ujrzała premiera amerykańsko-islandzkiej komedii Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga.

Pomysł na nakręcenie filmu zrodził się dwa lata temu w głowie aktora i producenta Willa Ferrella, który zafascynowany swoim pierwszym spotkaniem z konkursem w 1999 roku, postanowił nakręcić komedię, jaka dotąd nie powstała. Od dziś efekt końcowy możemy oglądać na Netlixie.

Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga

Fabuła filmu skupia się wokół Larsa Erickssonga i Sigrit Ericksdottir, aspirujących muzyków, marzących od dziecka o udziale w Eurowizji. Wiodącą rolę w zespole Fire Saga wiedzie Lars, który swojemu pragnieniu poświęcił całe życie. Z kolei Sigrit jest nieco bardziej nieśmiała, choć obdarzona wyjątkowym głosem. Wspólnie przygotowują hit Double Trouble, który ma ich zaprowadzić na największy konkurs piosenki na świecie. Łud szczęścia i zrządzenie losu sprawiają, że prowincjonalni i ekscentryczni artyści zostają wybrani reprezentantami Islandii na Eurowizję.

łączyć siły, by wystąpić w Söngvakeppnin, islandzkich selekcjach do konkursu.

W role głównych bohaterów wcielają się sam Will Ferrell oraz Rachel McAdams. Natomiast wśród innych znanych twarzy zobaczymy na ekranie takich aktorów jak Dan Stevens (Aleksander Lemtow, Rosjanin i główny konkurent Larsa i Sigrit w walce o wygraną), Pierce Brosnan (Erick Erickssong, szorstki rybak i ojciec Larsa, rozczarowany poświęceniem przez niego życia muzyce) czy Demi Lovato (Katiana, faworytka wszystkich do zwycięstwa w Söngvakeppnin, islandzkich selekcjach do konkursu).

Nie zabraknie także prawdziwych eurowizyjnych gwiazd! W filmie pojawią się m. in Alexander Rybak (Norwegia 2009), Loreen (Szwecja 2012), Conchita (Austria 2014), Jamala (Ukraina 2016) i Netta (Izrael 2018), których zobaczymy podczas sceny riff offu.

Netflix, Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga – scena z filmu, w której reprezentanci Islandii biorą udział w konferencji prasowej, fot. wiwibloggs.com, instagram.com/rachelmcadams1

Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga. Jak powstał film?

Przygotowując się do prac nad filmem, Ferrell odwiedził w 2018 roku Lizbonę. W tym czasie w stolicy Portugalii odbywał się Konkurs Eurowizji Piosenki. Udało mu się nawet odbyć zakulisowe rozmowy z uczestnikami. Rok później wraz ze swoją filmowa partnerką, Rachel McAdams zostali zauważeni w trakcie próby jurorskiej Eurowizji w Tel Awiwie.

Oprócz obsady amerykańskiej w komedii pojawiają się znani aktorzy z Islandii, m.in. Jóhannes Haukur Jóhannesson (Gra o Tron)Björn Hlynur Haraldsson (Wiedźmin, Rodzina Borgiów), Alftun Rose (Faworyta, Fantastyczne zwierzęta: zbrodnie Grindewalda). Zdjęcia do filmu odbywały się na Islandii, a także w szkockich miastach – w Edynburgu i w Glasgow.

Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga. Posłuchaj piosenki Volcano Man.

Obok filmu premierę miała dziś także ścieżka dźwiękowa, którą możecie przesłuchać m.in. w serwisie Spotify. Pochodzący z filmu singiel Volcano Man w rzeczywistości nagrała Molly Sandén. Artystkę fani Eurowizji mogą doskonale pamiętać z trzykrotnego jej udziału w Melodifestivalen.

Dowiedz się więcej o utworze „Volcano Man”

Volcano Man doczekał się także kilku coverów ze strony eurowizyjnych artystow. Wśród nich są m.in. Alexander Rybak (Norwegia 2009), Elina Neczajewa (Estonia 2018), Anna Odubescu (Mołdawia 2019) czy Dadi Freyr (Islandia 2020). O wykonanie głównego motywu muzycznego komedii pokusiła się także zwyciężczyni Eurowizji z 2016 roku – Jamala.

Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga: gdzie oglądać?

Pierwotnie premiera filmu Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga miała mieć miejsce 16 maja, w dniu finału tegorocznej edycji konkursu. Jednak w związku z epidemią koronawirusa Eurowizja 2020 została odwołana, a premiera przesunięta. Od dziś jednak komedię można nareszcie oglądać na Netlixie.

A czy wy obejrzeliście już pierwszy w pełni poświęcony Eurowizji film? Podzielcie się z nami waszymi wrażeniami w komentarzach.

Will Ferrell i My Marianne zaśpiewali „Volcano Man”, utwór z filmu o Eurowizji: Eurovision Song Contest: historia zespołu Fire Saga (fot. materiały prasowe)

Źródło: escxtra.com, eurovoix.com, eurowizja.org, instagram.com, wiwibloggs.com