Litwa kontynuuje swoją selekcyjną „telenowelę” – już dziś o godz. 20:00 czasu polskiego zobaczymy szósty odcinek zmagań artystów z tego nadbałtyckiego kraju.

Dziś, tak, jak w zeszłym tygodniu, na scenie pojawią się wykonawcy, którym udało się przejść do drugiego etapu gry z czterech pierwszych koncertów. Przed nami wyjątkowo emocjonujący wieczór, ponieważ w jednej grupie znaleźli się zwycięzcy wszystkich odcinków pierwszego etapu.

Cała stawka dzisiejszego show wygląda następująco:

Živilė GedvilaitėMelody
Audrius PetrauskasIn My Bones
Agnė MichalenkovaitėGoing On
Saulės KliošasĮkvėpk ir nepaleisk (Man gaila)
Greta ZazzaBroken Shadows
Ruta LoopPositive Thoughts
MarijaThis Love
The RoopYes, I Do
Elizabeth OlsheyBejausmis
Monika MarijaThe Truth
Gabrielius VagelisThe Distant
Ieva ZasimauskaitėWhen We’re Old

Przypomnijmy sobie sylwetki wykonawców biorących udział w dzisiejszym odcinku Eurovizijos 2018.

ŽIVILE GEDVILAITE

Ta 32-letnia wokalistka zaczynała swoją przygodę z muzyką od talent show – w 2015 roku wzięła udział w litewskim „The Voice”. Jej kariera po programie jak na razie nie jest zbyt bogato rozwinięta, jednak być może udział w preselekcjach sprawi, że stanie się bardziej rozpoznawalna. Na co dzień Zivile pracuje jako nauczycielka.

AUDRIUS PETRAUSKAS

Wokalista ma za sobą zarówno udział w selekcjach jak i w X Factorze w 2017 roku. Jego piosenkę napisał Niemiec, Michael Schulte.

AGNE MICHALENKOVAITE

Karierę muzyczną rozpoczęła od udziału w litewskiej wersji programu X FACTOR w 2016 roku. Od tamtej pory zdążyła wydać kilka singli, które w jej rodzinnym kraju cieszyły się powodzeniem. Oprócz nagrywania własnych utworów pracuje jako nauczycielka muzyki.

SAULES KLIOSAS

Zespół ma duże selekcyjne doświadczenie. W tym roku o Eurowizję zawalczy po raz ósmy. Wiele lat temu jego członkiną była Viktorija Ivanovskaja. Grupa nagrała dwa albumy: Stubidubap w 2004 oraz Energy w 2012 roku.

TWOSOME

W skład duetu wchodzą wykonawca Justin Stanislovaitis oraz tancerz i choreograf Paulius Šinkūnas. Justin jest także członkiem grupy Justin 3, którą oglądać mogliśmy w poprzednim odcinku tegorocznych litewskich selekcji.

GRETA ZAZZA

Greta zyskała rozgłos w 2014 roku po nagraniu debiutanckiego singla „Let him go”. Wcześniej przez 12 lat udzielala się wokalnie w chórze dziewczęcym „Liepaitės“ a także była liderką zespołu rockowego „Days of Eclipce“. Młodą, utalentowaną piosenkarkę zauważył i zaprosił do współpracy szwedzki producent William Butt. Greta na stałe mieszka w Szwecji a pracuje w kawiarni, której właścicielem jest Richard Herrey- zwyciężył on Eurowizję w 1984 roku z zespołem Herreys. )

RUTA LOOP

Ruta Loop a właściwie Ruta Žibaitytė to młoda, wschodząca gwiazda litewskiej sceny muzycznej. Uczestniczyła w 3 edycji litewskiego The Voice. Jej muzykę można określić mianem elektro-popu z nietypowymi „zapętlonymi” wstawkami jej głosu (stąd pseudonim „Ruta Loop”). Na swoim kanale na portalu YouTube umieszcza nie tylko swoją autorską twórczość, ale także swoje interpretacje utworów innych artystów.

THE ROOP

Pop-rockowy zespół The Roop zadebiutował w 2014 roku singlem „Be mine”, a ich pierwszy album pojawił się rok później. Od tamtej pory zyskali dużą popularność, nie tylko na Litwie, ale i poza jej granicami. Występowali na wielu festiwalach muzycznych, koncertowali m.in. w Rydze, Bonn, a także… Gdańsku i Warszawie (w stolicy jako support zespołu Coma).

ELIZABETH OLSHEY

Polka, Elżbieta Olaszkiewicz, na codzień śpiewa w duecie Jazz Vibrations. Pochodzi z Limanowa, jej ojciec był muzykiem folkowym.

MONIKA MARIJA

Kilka tygodni temu środowisko eurowizyjne obiegła wiadomość, że Erica Jennings rezygnuje z udziału w preselekcjach z powodu niezadowolenia z udziału jury w procesie wyboru utworów. Jednak okazało się, że nie jest to jej ostatnie słowo, ponieważ… postanowiła poprosić o zaśpiewanie swojej piosenki inną wokalistkę! Na preselekcyjnej scenie usłyszymy więc The Truth, ale w wykonaniu Moniki Mariji Paulauskaite. Wiemy o niej na razie jedynie tyle, że jest zwyciężczynią ostatniej edycji The Voice. Czy udział w preselekcjach otworzy jej drzwi do kariery?

GABRIELIUS VAGELIS

Gabrielius zdobył sławę w swoim rodzinnym kraju dzięki udziałowi w „The Voice”. Kilkukrotnie też mogliśmy zobaczyć i usłyszeć go w preselekcjach do Eurowizji (w 2013 roku wystawiając dwa utwory „Sacrifice” i „Fall in love” w duecie z Ievą Zasimauskaite oraz w 2017 z kompozycją „Feel myself free”). Po ukończeniu szkoły średniej postanowił wyjechać do Wielkiej Brytanii, jednak szybko wrócił na Litwę, gdzie rozpoczął studia i karierę modela.

IEVA ZASIMAUSKAITE

Tegoroczne preselekcje nie dla 23-letniej Ievy Zasimauskaite pierwszym podejściem do walki o reprezentowanie swojego kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji – brała w nich już udział trzykrotnie (2014, 2016 i 2017), w zeszłym roku nie tylko samodzielnie ze swoim własnym utworem, ale również w duecie z Vidasem Bareikisem.

Transmisja szóstej odsłony Eurovizijos Atranka 2018 już dziś o godzinie 20:00 czasu polskiego w telewizji LRT lub na oficjalnej stronie internetowej nadawcy – TUTAJ.

UPDATE: Do następnego etapu przeszli: Saules Kliosas, Marija, The Roop, Monika Marija, Gabrielius Vagelis i Ieva Zasimauskaite.

Źródło: delfi.lt, wikipedia.org, facebook.com, 15min.lt
Foto (Gabrielius Vagelis): escxtra.com