Po tygodniu przerwy wracamy do litewskich zmagań. Ten nadbałtycki kraj już tradycyjnie funduje widzom wielotygodniowe zmagania, niejednokrotnie pełne dramatycznych zwrotów akcji. Dziś kolejnych 12 uczestników poddanych zostanie eliminacji. Do kolejnego etapu awansuje tylko 6 z nich. Na scenie zaprezentuje się m.in. Polska, Elżbieta Olaszkiewicz. 

UPDATE: Odcinek wygrała grupa Saulės Kliošas. Awansowali także Twosome, Paula, Elizabeth Olshey, Jouzas Martin oraz Audrius Petrauskas. 

Dziś w panelu jurorskim zobaczymy Vaidasa Baumilę, który wraz z Moniką Linkytė reprezentował Litwę na Eurowizji w Wiedniu trzy lata temu.

W tym odcinku na scenie wystąpią:

 • Juozas Martin  Don’t Give Up
 • Justina Žukauskaitė – Love Doesn’t Lie
 • Elvina Milkauskaitė z Balysem Kulikauskasem– So long My Love, My Lover
 • Lukas JonatisOver Now
 • Rūta KotrynaGhost
 • Saulės KliošasMan Gaila 33
 • TwosomeHello
 • Paula1 2 3
 • Audrius PetrauskasIn My Bones
 • Elizabeth OlsheyBejausmis
 • MiaArrows
 • Emilija ValiukevičiūtėBye Bye

Kim są uczestnicy tego odcinka?

Juozas Martin

Karierę muzyczną rozpoczął w 2006 roku. Współpracował z wieloma artystami. M.in. wyprodukował dwie płyty dla grupy Insearch. Obecnie pracuje nad własnym debiutanckim albumem, którego ma zamiar wydać w tym roku. Ma na koncie singla Neša tolyn.

Justina Žukauskaitė

Justina ma za sobą dwukrotny udział w litewskim X Factorze. Doświadczenie ze śpiewem ma od dzieciństwa – naukę muzyczną rozpoczęła w wieku czterech lat.

Elvina Milkauskaitė z Balysem Kulikauskasem

Elvina jest bardzo doświadczoną wokalistką, nagrała Ostatnio rozpoczęła współpracę z grupą Dvyniai. Była uczestniczką i lauretką wielu międzynarodowych przeglądów. Ma za sobą udział w programach takich jak The Voice, X Factor, czy reality show Aš super hitas. W selekcjach na scenie będzie jej towarzyszył Balys Kulikauskas. Jej utwór, So long My Love, My Lover, skomponowała Aminata Savadago (ESC 2015).

Lukas Jonatis

Loukas ma 35 lat. Jest astronomem, szanowanym ojcem rodziny oraz liderem rockowej gruoy Inferno. To kolejny uczestnik X Factora.

Rūta Kotryna

Jest jedną z najbardziej tajemniczych uczestniczek litewskich selekcji. Wiadomo, że jej piosenkę skomponowali Mia Milan, Christopher Wortley oraz Marcus Lindberg. Wortley jest autorem wielu selekcyjnych utwórów, nie tylko litewskich ale m.in. mołdawskich

Saulės Kliošas

Zespół ma duże selekcyjne doświadczenie. W tym roku o Eurowizję zawalczy po raz ósmy. Wiele lat temu jego członkiną była Viktorija Ivanovskaja. Grupa nagrała dwa albumy: Stubidubap w 2004 oraz Energy w 2012 roku.

Twosome

W skła duetu wchodzą wykonawca Justin Stanislovaitis oraz tancerz i choreograf Paulius Šinkūnas. Justin jest także członkiem grupy Justin 3, którą oglądać mogliśmy w poprzednim odcinku tegorocznych litewskich selekcji.

Paula

Czyli Paula Poderytė. Była finalistką zeszłorocznego litewskiego finału narodowego. Zajęła wtedy 4 miejsce z piosenką Let U go. Od tego czasu jej kariera nabrała rozpędu.Tegoroczną propozycję dla Pauli skomponował Donny Montell (ESC 2012, 2016).

Audrius Petrauskas

Wokalista ma za sobą zarówno udział w selekcjach jak i w X Factorze w 2017 roku. Jego piosenkę napisał Niemiec, Michael Schulte.

Elizabeth Olshey

Polka, Elżbieta Olaszkiewicz, na codzień śpiewa w duecie Jazz Vibrations. Pochodzi z Limanowa, jej ojciec był muzykiem folkowym.

Mia

Naprawdę nazywa się Vilija Pilibaitytė. Dwukrotnie otarła się o wyjazd na Eurowizją – w 2014 i 2015 roku. Wzięła też udział w zeszłorocznych selekcjach, tym razem jednak bez sukcesów. Do tej pory nagrała dwa albumy. Jest nie tylko wokalistką, ale też prezenterką telewizyjną.

Emilija Valiukevičiūtė

Wokalistka mieszka aktualnie w Londynie. Ma powiązanie z takimi produkcjami jak serial Black Mirror czy film Jason Bourne 5.

Tradycyjnie kolejng odcinek preselekcji na Litwie rozpocznie się o godz. 20:00 i będzie można obejrzeć go TUTAJ.

 

Źródła: lrt.lt, music.lt, 15min.lt, zw.lt

Foto: lrt.lt