Czy Litwa może jeszcze bardziej  skomplikować swoje selekcje?

Litewska telewizja LRT ogłosiła zmianę regulaminu selekcji Eurovizjos. Format służy do wyboru reprezentanta oraz piosenki eurowizyjnej tego kraju od 2014 roku. W przyszłym roku jednak zasady show w znaczącym stopniu ulegną zmianie.

Selekcja wykonawcy i utworu nie będzie całkowicie rozbieżna, tak jak to miało miejsce w ostatnich latach. Najbliższe selekcje będą składać się z dwóch równocześnie odbywających się konkurencji. Pierwsza z nich będzie niejako kontynuacją zasad z poprzednich edycji – wykonawcy nie posiadający własnych piosenek zmierzać się będą z utworami wyselekcjonowanymi przez LRT. Żaden artysta nie będzie przypisany do piosenki, stopniowo będzie następowała eliminacja jednych i drugich. Druga – i tu nowość – będzie przeznaczona dla artystów już posiadających własne utwory. Decyzja o utworzeniu takiej grupy może się wiązać z tym, że dwóch zwycięzców poprzednich Eurovizjos, pomimo rozdziału wyboru piosenki od wyboru wykonawcy, na Eurowizję i tak trafiali z piosenkami z własnego repertuaru.

Eurovizjos 2016 składać się będzie z 9 odcinków. Pierwsze dwa będą poświęcone artystom nie mającym własnych piosenek. W każdym z nich wystąpi przynajmniej 10 wykonawców oraz taka sama liczba utworów. Połowa zarówno artystów jak i piosenek zostanie wyeliminowana. Trzeci i czwarty odcinek będzie starciem wykonawców z przypisanymi kompozycjami. Również w każdym epizodzie usłyszymy minimum 10 artystów, z czego połowa przejdzie dalej. Odcinki piąty i szósty będą to półfinały grupowe kolejno wykonawców bez piosenek i z piosenkami. Liczba uczestników po raz kolejny zostanie zredukowana do połowy. Pozostali zmierzą się w głównym półfinale, który wyłoni finałową piątkę. Przedostatni epizod wyłoni litewskiego reprezentanta, od razu razem z piosenką – inaczej niż miało to miejsce w poprzednich latach. Ostatni odcinek będzie to ‚koncert wsparcia dla reprezentanta’. Oprócz zwycięzcy mają w nim wziąć udział wszyscy uczestnicy selekcji.

Należy pamiętać, że zasady mogą w już trakcie show ulec zmianie. W poprzednich dwóch edycji do takich sytuacji kilka razy dochodziło. Najgłośniejszą zmianą zasad było utworzenie przed finałem duetu z dwóch solowych uczestników selekcji. Monika Linkyte i Vaidas Baumila w takiej właśnie formie wygrali Eurovizjos, a w Wiedniu zaśpiewali piosenkę, This Time z którą początkowo sam Vaidas zgłosił się do eliminacji. Czy i tym razem wygra ktoś z własną piosenką? Czy tym razem wreszcie rezultat przyniesie dopasowywanie artysty do utworu? Przekonamy się w lutym, kiedy to najprawdopodobniej odbędzie się finał Eurovizjos.

Źródło: wiwibloggs.com  Foto: eurovision.tv