W wieku 88 lat zmarła Patricia Bredin. Wokalistka miała zaledwie 22 lata, gdy została pierwszą reprezentantką Wielkiej Brytanii w Konkursie Piosenki Eurowizji. I choć Eurowizja 1957 nie zakończyła się dla Brytyjczyków wielkim sukcesem, to ona przetarła BBC szlaki w wydarzeniu, które przed kilkoma miesiącami gościło w Liverpoolu. Co więcej, jej eurowizyjna piosenka zapisała się w historii na wiele lat.
Mimo że pierwsza Eurowizja odbyła się w 1956 roku, Wielka Brytania nie wzięła udziału w premierowej edycji widowiska, ale za to ją transmitowała. Brak startu Brytyjczycy tłumaczyli organizacją własnego koncertu – Festival of British Popular Songs. To właśnie on rok później wyłonił pierwszą reprezentantkę BBC na Eurowizji, którą została Patricia Bredin.
Patricia Bredin i Eurowizja 1957
Wielka Brytania już od pierwszego swojego startu wskazywała reprezentantów za pomocą selekcji. Były one transmitowane w telewizji, a o zwycięzcy w Festival of British Popular Songs decydowali jurorzy z różnych regionów kraju. Po latach Patricia Bredin tak wspominała w nich swój udział:
Wybrano dwa utwory i każdy z nich miał zostać wykonany przez dwóch różnych wokalistów. Był jednak jeden problem. Nikt nie chciał śpiewać tej okropnie krótkiej piosenki pt. „All”.
Patricia Bredin dla BBC w 2016 roku
Eurowizja z najkrótszą piosenką
Ostatecznie do Frankfurtu pojechała właśnie kompozycja All, wykonywana przez samą Patricię. Piosenkarka nie bez powodu wspominała długość piosenki. W tamtych czasach Eurowizja nie miała jeszcze uregulowanej tej kwestii i każdy kraj mógł wystawić utwór o dowolnej długości. I tak Włosi zaprezentowali w 1957 roku piosenkę, która trwała 5 minut i 9 sekund. Dla kontrastu Patricia Bredin wykonywała All dokładnie 1 minutę i 52 sekundy. Przez prawie sześć dekad to właśnie ten utwór uchodził za najkrótszy w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Mało chlubny rekord odebrała mu dopiero fińska propozycja z 2015 roku – Aina mun pitää.
Eurowizja 1957 była dla Patricii Bredin była wspaniałym przeżyciem, co później podkreślała w reportażach poświęconych konkursowi. Jak wówczas dodawała, występując z 60-osobową orkiestrą, czuła się jak w chmurach. Ostatecznie Wielka Brytania zakończyła rywalizację dopiero na siódmym miejscu na dziesięć uczestniczących krajów. Punkty przyznało pięć krajów, w tym Szwajcaria aż dwa. Po jednym punkcie na konto Brytyjczyków trafiło z Austrii, Belgii, Luksemburga i późniejszych zwycięzców – z Holandii.
Patricia Bredin – dalsza kariera
Choć Patricia Bredin wzięła udział w Eurowizji, nie jest raczej znana z kariery wokalnej. Dlaczego? Po pierwsze, nie wydano jej eurowizyjnej piosenki jako singla oraz nie był on notowany na UK Charts – już wtedy znaczącej liście muzycznej. Tym samym pamięć o niej jako o wokalistce nie zdążyła się utrwalić. Po drugie jej pasją było aktorstwo i to tu osiągała większe sukcesy. Jej pierwszą ważną rolą była rola Molly w muscialu Free as Air, wystawianym na słynnym West Endzie. W 1959 roku zagrała w filmie Left Right and Centre, za co krytycy ocenili ją jako jedną z najbardziej perspektywicznych młodych aktorek. Koniec lat 50. i początek lat 60. obfitował w kolejne role w mniej lub bardziej popularnych brytyjskich filmach. Jej talent aktorski został dostrzeżony za granicą i w 1962 roku przez trzy miesiące występowała w jednym ze spektaklów wystawianych na nowojorskim Broadwayu.
W 1964 roku wyszła za mąż za walijskiego piosenkarza Ivora Emmanuela. Ich małżeństwo nie potrwało długo, bo już po dwóch latach rozwiedli się. Potem poślubiła milionera z Kanady, Charlesa MacCullocha. Pech sprawił, że zmarł on podczas miesiąca miodowego pary. Patricia Bredin porzuciła karierę i przez następne lata zajmowała się hodowlą krów na odziedziczonej po mężu posiadłości. Pierwsza reprezentantka Wielkiej Brytanii na Eurowizji zmarła 13 sierpnia 2023 roku w wieku 88 lat w Nowej Szkocji, w Kanadzie.
Źródła: BBC.com, esctoday.com