• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Eurowizja 1977: sensacyjny debiut nie dochodzi do skutku

Dawid Szwajcowski przez Dawid Szwajcowski
7 maja 2021
w Eurovision Song Contest, HOT, Newsroom, Roczniki
0
Marie Myriam - ostatnia francuska zwyciężczyni na Eurowizji w 1977, fot. Eurovision.tv

Marie Myriam - ostatnia francuska zwyciężczyni na Eurowizji w 1977, fot. Eurovision.tv

175
SHARES
4.4k
WYŚWIETLENIA

7 maja 1977 w Wembley Conference Centre w Londynie odbyła się 22. edycja Eurowizji. Po raz ostatni w swojej historii, Francja mogła cieszyć się ze zwycięstwa. Edycja z 1977 zapisała się na kartach historii jako jedna z najbardziej niepewnych i zaskakujących Eurowizji. Już w 1977 roku mogło dojść do sensacyjnego debiutu państwa spoza Europy! I nie chodzi tu bynajmniej o Izrael …

W kolejnej odsłonie cyklu To była Eurowizja wspominamy 22. Konkurs Piosenki Eurowizji, zorganizowany przez brytyjskiego nadawcę publicznego BBC. W 1977 roku w muzycznej rywalizacji wzięło udział 18 krajów, w tym powracająca po rocznej przerwie Szwecja. Liczba uczestników była taka sama jak rok wcześniej, gdyż z udziału zrezygnowała Jugosławia. Finałowy koncert 22. Konkursu Piosenki Eurowizji odbył się w Wembley Conference Centre w Londynie i poprowadziła go w pojedynkę Angela Rippon. Jednak organizacja konkursu w 1977 stała pod ogromnym znakiem zapytania. Dlaczego?

To była Eurowizja: organizacyjne zawirowania

Po zwycięstwie grupy Brotherhood of Man Eurowizja po raz szósty w historii Wielka Brytania organizowała konkurs. Początkowo Eurowizja 1977 miała odbyć się 2 kwietnia, lecz ze względu na strajk operatorów i pracowników technicznych stacji BBC konkurs został przesunięty o ponad miesiąc. Ostatecznie odbył się 7 maja i była to pierwsza edycja zorganizowana w maju po pierwszym konkursie w 1956 roku, który również zorganizowano w tym miesiącu. Co ciekawe, konkursy w latach 1957-1976 odbywały się wyłącznie w marcu lub kwietniu. Przez protesty pracowników brytyjskiej telewizji, organizatorzy nie zdążyli nagrać pocztówek pokazywanych pomiędzy konkursowymi utworami. Zamiast pocztówek w przerwach między piosenkami widzowie mogli podziwiać zgromadzoną na sali publiczność. Podczas ogłaszania punktów z poszczególnych państw, Clifford Brown odpowiedzialny za prawidłowy przebieg głosowania, kilkakrotnie przerywał prowadzącej i tablica wyników była zmieniana. Podejrzewa się, że tak częste błędy na tablicy wyników wynikały właśnie z braków kadrowych i strajku pracowników BBC.

Zmiana regulaminu i nieudany debiut

Rok 1977 przyniósł również zmiany w regulaminie konkursu. Powrócono do obowiązku śpiewania w języku narodowym. Śpiewanie po angielsku dopuszczalne było tylko w przypadku reprezentantów Irlandii, Malty i Wielkiej Brytanii. Pomimo nałożonego obowiązku śpiewania w języku narodowym ta reguła nie dotyczyła utworów Austrii, Belgii i Niemiec. Dlaczego? Zasada ta została opublikowana po terminie, w którym te kraje wybrały już swoje utwory na Eurowizję 1977.

W 1973 roku Izrael jako pierwsze pozaeuropejskie państwo dołączył do konkursu. W 1977 swój debiut miała mieć Tunezja. Występować miała jako czwarta w kolejności, lecz ostatecznie do debiutu Tunezji nie doszło. Co było powodem takiej decyzji? Podejrzewa się, że kością niezgody i przyczyną absencji Tunezji był udział w Eurowizji Izraela.

Eurowizja 1977: kto wystąpił?

Tak jak w poprzednich edycjach na Eurowizji 1977 zobaczyliśmy kilku powracających artystów, którzy w latach ubiegłych występowali już na eurowizyjnej scenie. Francuzka Michèle Torr tym razem reprezentowała Monako a nie jak 11 lat wcześniej Luksemburg. Podobnie poczyniły dziewczyny z belgijsko-holenderskiej grupy Dream Express, które 7 lat wcześniej reprezentowały Holandię. Wspomniany wcześniej Izrael postawił ponownie na swoją pierwszą reprezentantkę w historii Ilanit. Po swoich solowych występach Fernando Tordo i Paulo de Carvalho w 1973 i 1974 w barwach Portugalii tym razem panowie weszli w skład grupy Os Amigos. Kolejnymi powracającymi artystami byli Irlandczycy z grupy The Swarbriggs.

Jednak na szczególną uwagę zasługują powracający po 5 latach Austriacy, którzy zaprezentowali bardzo ciekawy i innowacyjny występ. Z tyłu na swoich głowach austriacka grupa Schmetterlinge miała zawieszone maski. Niektórzy uważają, że dwujęzyczny tekst austriackiej grupy poniekąd wyśmiewa samą ideę tworzenia utworów na Eurowizję. Już w pierwszych wersach piosenki Boom Boom Boomerang słychać fragment mówiący o tworzeniu muzyki tylko dla zysków wytwórni muzycznych, a nie dla samego wytworu artystycznego. Ostatecznie utwór grupy Schmetterlinge zajął przedostatnie 17. miejsce.

Z powracających artystów swój wynik z poprzednich edycji udało się poprawić wyłącznie reprezentantce Monako i Irlandczykom. Finalnie Irlandia zajęła najniższe miejsce na podium. Co ciekawe, trzecie miejsce w 1977 to dla Irlandii jedyne takie osiągnięte miejsce w całej bogatej historii ich startów.

Eurowizja 1977: piąte zwycięstwo Francji

Oprócz wspominanych wyżej reprezentantów Irlandii, Monako, Austrii, Portugalii, Izraela i Belgii wystąpili również artyści z Holandii, Norwegii, Niemiec, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, Grecji, Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii, Włoch, Finlandii i Francji. Jako pierwsi wystąpili Irlandczycy, którzy zajęli wspomniane wcześniej trzecie miejsce. Jako ostatnia w całej stawce zaprezentowała się Francja, która jak się potem okazało wygrała cały konkurs. Natomiast w samym środku stawki zaprezentowała się rozdzielająca w tabeli wyników Francję i Irlandię – Wielka Brytania. Sympatyczny duet Lynsey de Paul i Mike Moran z Wielkiej Brytanii wykonał utwór Rock Bottom, który poniekąd odzwierciedlał nastroje i sytuację na Wyspach Brytyjskich w tym czasie. Propozycja Brytyjczyków nawoływała do tego, by nie wpadać w depresję, lecz zawsze szukać wyjścia z ciężkiej sytuacji nawet jeśli tyczy się ona degrengolady finansowej społeczeństwa.

W pierwszej połowie głosowania Wielka Brytania była liderem głosowania. Od momentu, gdy zaczęła głosować występująca pod numerem dziesiątym Grecja, na pozycję lidera zaczęły się wysuwać Irlandia z Francją. Ostatecznie to Francja stopniowo zwiększała przewagę i po głosowaniu 16. w kolejności Finlandii było już wiadomo, że żaden inny kraj nie sięgnie po grand prix Eurowizji 1977. W przeddzień swoich dwudziestych urodzin Marie Myriam mogła cieszyć się z piątego w historii i jak dotąd ostatniego zwycięstwa Francji w historii Eurowizji. Urodzona w Demokratycznej Republice Konga artystka wygrała konkurs z kompozycją, pt. L’oiseau et l’enfant.

Ciekawe fakty o Eurowizji 1977, o których mogłeś nie wiedzieć

  1. Brytyjski dyrygent Ronnie Hazlehurst podczas występu Brytyjczyków standardowo zamiast batuty w ręce trzymał … rączkę od parasola i nią dyrygował.
  2. Niemiecka grupa Silver Convention, która przed konkursem uważana była za głównego pretendenta do zwycięstwa w Eurowizji 1977. Ze względu na swoją dotychczasową popularność i możliwość śpiewania po angielsku uważano Silver Convention za faworytów. Ostatecznie grupa zajęła 8. miejsce.
  3. Arena zmagań uczestników Eurowizji 1977 Wembley Conference Centre została oddana do użytku w styczniu tego samego roku. Była jednym z najnowocześniejszych obiektów tamtego okresu na Wyspach Brytyjskich. W 2006 roku budynek został zburzony.
  4. Londyn w 1977 roku po raz ostatni gościł Eurowizję. Pomimo dwóch późniejszych wygranych Wielkiej Brytanii, konkursy odbyły się już poza stolicą Zjednoczonego Królestwa.
  5. Szwecja zajęła ostatnie miejsce w finale. Taka sytuacja nie powtórzyła się już nigdy później w żadnym następnym konkursie.
  6. Po raz jedenasty z rzędu Wielka Brytania zajęła miejsce w czołowej czwórce! Rok później Brytyjczycy po raz pierwszy zajęli miejsce poza pierwszą dziesiątką.

Źródła: eurovision.tv, The Eurovision Song Contest: The Official History, YouTube.com

Tematy: 22. Konkurs Piosenki EurowizjiEurovision Song ContestEurowizjaEurowizja 1977FrancjaFrancja na EurowizjiKonkurs Piosenki EurowizjiLoiseau et lenfantTo była Eurowizja!Tunezja

Powiązane wpisy

Eurowizja 2025: próba jurorska pierwszego półfinału! Jak wypadła Justyna Steczkowska? [Relacja]

Eurowizja 2025: próba jurorska pierwszego półfinału! Jak wypadła Justyna Steczkowska? [Relacja]

2025/05/12
Eurowizyjna impreza kostiumowa

Eurowizja w Polsce! W którym mieście będziemy się bawić?

2025/05/12
Eurowizja 2025 Justyna Steczkowska Pierwszy półfinał

Eurowizja 2025: przewodnik po uczestnikach pierwszego półfinału

2025/05/12
Eurowizja 2025, Bazylea

Eurowizja 2025: jak zmieniły się przewidywania bukmacherów po próbach? Kto ma szanse na zwycięstwo?

2025/05/12
Eurowizja 2025: pobierz karty do głosowania!

Eurowizja 2025: pobierz karty do głosowania!

2025/05/12
Justyna Steczkowska prezentuje teledysk do utworu "GAJA"! /fot. EBU

Eurowizja 2025: Niespodzianka od Justyny Steczkowskiej! Zobacz teledysk do utworu „GAJA”

2025/05/12

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT