Ponad 35 lat temu miała miejsce Eurowizja 1987. Widowisko odbyło się w stołecznym mieście Belgii – Brukseli. Jakie zmiany wprowadziła Europejska Unia Nadawców, a także kim był dwukrotny zwycięzca Eurowizji Johnny Logan? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu To była Eurowizja!
32. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w Belgii. Wystartowała rekordowa ilość 22 krajów. Edycję wygraną przez Irlandię przedstawiamy w kolejnej części naszego cyklu.
Spór dwóch telewizji
Początkowo konkurs miały zorganizować dwie telewizje: RTBF nadająca programy w języku francuskim, oraz BRT (obecnie VRT) w języku niderlandzkim. Według informacji z kilku źródeł, miało to dać wizerunek zjednoczonego kraju, jednak do tego nie doszło. Powodem były liczne nieporozumienia przede wszystkim w miejscu, gdzie miał się odbyć koncert. RTBF zaproponowała Pałac Stulecia w Brukseli i lodowisko Coronmeuse w Liège. BRT wyznaczyła panel ekspertów, którzy twierdzili, że to Antwerpia jest najlepszym wyborem, kierując się obiektywnym spojrzeniem. Francuskojęzyczny nadawca mocno się temu sprzeciwiał. Poprzez prasę, na łamach dziennika Het Laatste Nieuws 6 października 1986, BRT odpowiedziało: jeśli wniosek BRT nie zostanie wzięty pod uwagę, RTBF będzie musiało samo zorganizować konkurs. 10 dni później RTBF ogłosiło organizację widowiska w Brukseli, co skutkowało obietnicą złożoną przez drugiego nadawcę. Warto wspomnieć, że obecnie te dwa środki masowego przekazu współpracują ze sobą. Co roku zmieniają się oni w sprawie udziału w Eurowizji.
Miejsce koncertu i sposób wykonania sceny
Finał zorganizowano w Pałacu Stulecia. Jest to zespół sal wystawowych zbudowanych w 1930 z okazji stulecia niepodległości państwa. Scena, jak na tamte czasy, była dosyć duża. Miała w sobie również dosyć sporą liczbę świateł, które można dostosować do każdej prezentacji. Składała się ona z rozległej platformy, na której umieszczono podium o asymetrycznym kształcie. Otoczono je prostokątami. Na podium postawiono klatkę schodową, w których zagłębiono nachylony sześcian oraz stożek. Z góry zawieszono ruchomą kulę. Po prawej stronie podium zainstalowano jeszcze nachyloną kostkę, którą zagłębiono i podzielono. Dzięki temu zrobiono wejście na scenie. Orkiestra znalazła swoje miejsce w lewej części sceny, zaś tabela wyników z prawej. Był to ostatni rok, kiedy była ona fizycznie obecna w sali.
Przebieg koncertu i nowy punkt w regulaminie
Eurowizja 1987 miała miejsce 9 maja. Jak wyżej wspomnieliśmy, zaprezentowała się rekordowa liczba 22 reprezentacji. Powróciły Grecja i Włochy. Nie było żadnych debiutów. W konsekwencji, Europejska Unia Nadawców wprowadziła punkt w regulaminie, który nie pozwalał na większą liczbę krajów uczestniczących. Miało to na celu zamknięcie się każdego koncertu w trzech godzinach. Prowadzącą została Victor Lazlo, a tak naprawdę była to Sonia Dronnier pod swoim pseudonimem. Na początek koncertu zaśpiewała ona swój utwór Breathless. Następnie powitała wszystkich, dodając, że ten wieczór to 30-lecie Wspólnot Europejskich. Głosowanie przybrało taką samą formę, jak w poprzednich latach. Po zakończeniu wszystkich prezentacji, wedle kolejności telefonicznie łączono się z sekretarzami. Początkowo prowadziła Jugosławia, następnie krótko Niemcy. Po włoskich głosach do końca pierwsze miejsce dzierżyła Irlandia, która i wygrała całość. Reprezentant – Johnny Logan, zdobył 172 punkty, w tym aż 8 dwunastek.
Kontrowersje związane z Izraelem i Szwecją
Nie obyło się bez kontrowersji. Izrael na Eurowizji reprezentował satyryczny duet Datner i Kushnir z kompozycją Shir Habatlanim. Kpiła ona z absurdu codziennego życia. Nie spodobało się to ministrowi kultury, który zagroził rezygnacją. Ostatecznie tak się nie stało, a sam kraj zakończył swój udział na 8. pozycji. Szwedzkie Melodifestivalen wygrała Lotta Engberg z utworem o tytule Fyra Bugg och en Coca-Cola. Jednakże zasady konkursu nie pozwalały na używanie komercyjnego przekazu w utworach. Zatem żeby nie dopuścić do dyskwalifikacji, zmieniono tytuł i tekst piosenki.
Irlandia triumfuje! Kim jest Johnny Logan?
Johnny Logan jest jedynym artystą, który wygrał dwukrotnie (lub trzykrotnie, jeśli weźmiemy pod uwagę również funkcję kompozytora) Eurowizję. Wokalista urodził się jako Seán Patrick Michael Sherrard w 1954 roku w Australii. Do Irlandii jego rodzina przeprowadziła się gdy miał 3 lata. Zaczął komponować w 13. roku życia. Swój pseudonim wziął od głównego bohatera Johnny Guitar. W 1979 pierwszy raz próbował dostać się na Eurowizję. Piosenka Angie zajęła w preselekcjach 3. miejsce. Rok później wystartował ponownie i to z dużym powodzeniem. What’s Another Year znalazło się w najlepszej dziesiątce w 12 krajach w Europie. 19 kwietnia 1980 zaprezentował się na scenie jako trzeci od końca i zatriumfował. Został kompozytorem irlandzkiej propozycji na Eurowizję 1984. Jego utwór Terminal 3 zaśpiewała Linda Martin. Państwo zajęło wówczas 2. lokatę. Zgłosił się do preselekcji w 1987 z autorskim Hold Me Now, a resztę historii już znamy.
Duży eurowizyjny sukces w jego życiu był jeszcze widoczny w 1992, gdzie ponownie skomponował piosenkę dla Lindy Martin. Why Me, bo tak brzmiał jej tytuł, wygrała Eurowizję w Sztokholmie. W ciągu całego swojego życia artysta wydał łącznie 14 albumów. Pojawia się od czasu do czasu na różnych imprezach, w tym związanych bezpośrednio z Eurowizją. W 2020 podczas koncertu, który miał zastąpić odwołaną Eurowizje – Eurovision Europe Shine A Light, zaśpiewał razem z chórem swój przebój z 1980 roku.
Źródła: YouTube, RTE, RTBF, Francuska Wikipedia