Eurowizja 1998 w Birmingham: Dana International podbija serca telewidzów

Eurowizja 1998, Izrael, Dana International

Eurowizja 1998: Dana International z Izraela, fot. eurovision.tv

Telewidzowie większości państw po raz pierwszy w historii Eurowizji mogli wybrać zwycięzcę konkursu. Ich serca podbiła Dana International. Wynik muzycznej rywalizacji nie był jednak oczywisty do samego końca. Eurowizja 1998 w Birmingham to początek nowej epoki i pożegnanie ze starymi rozwiązaniami.

W Birmingham przełamano tabu kulturowe. Zwycięstwo Dany International, izraelskiego transseksualisty, miało być znakiem otwartości Europy na inność oraz różnorodność. Koncert z 1998 roku był również nowatorski ze względu na zmiany w systemie głosowania. Po raz pierwszy wprowadzono możliwość wyboru faworyta drogą telefoniczną we wszystkich krajach. Jednocześnie ostatni raz występom wokalistów towarzyszyła orkiestra, a artyści mogli śpiewać tylko w ojczystym języku, a nie w dowolnym, jak to miało miejsce w kolejnych konkursach.

Eurowizja 1998 w Birmingham: współprowadzącym Terry Wogan 

Wydarzenie zostało prowadzone przez Ulrikę Jonsson oraz Terry’ego Wogana. Terry Wogan, żyjący w latach 1938 – 2016, był irlandzkim prezenterem uważanym za jednego z najchętniej słuchanych komentatorów radiowych w Europie. Przez większość swojej kariery pracował dla brytyjskiego BBC. Jego poranny program Wake Up to Wogan cieszył się liczbą słuchaczy sięgającą 8 milionów. Był również komentatorem Eurowizji w Wielkiej Brytanii w latach 1971-2008 dla kanału BBC1. Wogan znany był w szczególności z sarkastycznych i często nieprzychylnych uwag wypowiadanych w trakcie komentowania konkursu. Mimo tego taki styl prezentowania wydarzenia, utrzymany nierzadko w humorystycznym tonie, przyniósł mu ogromną popularność.

Edsilia wysoko w ogólnej klasyfikacji w Birmingham

Okazję do występu w Birmingham i reprezentowania Holandii miała Edsilia Rombley, którą z pewnością kojarzą fani Eurowizji. W grudniu 2019 roku piosenkarka została ogłoszona jedną ze współprowadzących tegoroczny, odwołany konkurs w Rotterdamie. W Birmingham zaprezentowała się na scenie w piosence Hemel En Aarde. Dzięki zdobyciu 150 punktów udało jej się zająć wysokie, czwarte miejsce.

Eurowizja 1998 w Birmingham: kontrowersyjny występ Guido Horna 

W pamięci telewidzów mógł zapisać się szeroko komentowany, a później krytykowany przez niemiecką prasę występ Giudo Horna. Muzyk w trakcie występu na różne sposoby próbował przyciągnąć uwagę publiczności; między innymi wspiął się na rusztowanie będące częścią scenicznej instalacji. Artysta spotkał się jednak z pozytywnym odbiorem głosujących, szczególnie w Hiszpanii, Szwajcarii oraz Holandii, od których otrzymał po 12 punktów. Zajął ostatecznie siódme miejsce. Co więcej, po jego powrocie z Birmingham nastąpiło odrodzenie zainteresowania Eurowizją w Niemczech.

Eurowizja 1998:  rywalizacja między Izraelem, Maltą oraz Wielką Brytanią

Głosowanie okazało się bardzo emocjonujące, a na ogłoszenie zwycięzcy widzowie zmuszeni byli czekać do samego końca. W tabeli wyników najwyższe pozycje zajmowały naprzemiennie Malta, Izrael oraz Wielka Brytania. W grze o zwycięstwo rywalizowała Chiara z Malty w piosence The One That I Love:

Po głosowaniu Turcji, która przyznawała noty jako przedostatnia, Izrael oraz Malta miały na swoim koncie identyczną liczbę punktów, tymczasowo zajmując pierwszą pozycję w rankingu. Wielka Brytania uplasowała się na trzecim miejscu.

Zbieg okoliczności sprawił, że debiutująca w Birmingham Macedonia, ogłaszając zestawienie punktów jako ostatnia, odmieniła losy uczestników. Swoimi głosami zadecydowała o zwycięstwie Izraela w rywalizacji z Maltą, której Macedonia nie przyznała ani jednego punktu. Wielka Brytania wyprzedziła Maltę zaledwie jednym punktem, zajmując drugą pozycję w rankingu. Co ciekawe, w całej historii Eurowizji Wielka Brytania plasowała się na drugim miejscu aż 15 razy. Największą przegraną okazała się więc Chiara, która licząc na zwycięstwo, z goryczą przyjęła wiadomość o głosach z Macedonii. W Konkursie Eurowizji wystąpiła w barwach Malty jeszcze dwukrotnie w 2005 i 2009 roku, zajmując kolejno 2. oraz 22. miejsce. Po finale rezultaty zostały nieznacznie skorygowane, co nie wpłynęło na układ końcowej tabeli.

Dana International podbija serca telewidzów w Europie

Dana od najmłodszych lat zdradzała muzyczny talent. Jej życiową inspiracją była popularna w Izraelu Ofra Haza i to dzięki niej, jeszcze jako młody chłopiec, postanowiła zostać piosenkarką. Będąc Żydem jemeńskiego pochodzenia wychowywała się w Tel Awiwie. W okresie dojrzewania zaczęła odkrywać swoją odmienną tożsamość płciową. W związku z tym Dana International poddała się operacji zmiany płci.

Od 20. roku życia występowała w nocnych klubach, co przyniosło jej również wielką popularność. Jednak to współpraca z Dj-em Offerem Nassimem umożliwiła jej nagranie pierwszego albumu zwanego Dana International. Drugi krążek uzyskał miano platynowej płyty, a samą Danę uznano za izraelską piosenkarkę roku. W tym samym czasie próbowała swoich sił w narodowych preselekcjach do konkursu Eurowizji, jednak zajęła dopiero drugie miejsce. Wokalistka nie poddała się i cztery lata później zyskała szansę reprezentowania swojego kraju.

Autorami piosenki Diva, którą zaśpiewała przed międzynarodową publicznością w Birmingham, byli Yoav Ginai oraz Tzvika Pick. Co ciekawe, srebrna sukienka, którą widzowie zobaczyli podczas konkursu, nie była jej głównym strojem. Artystka miała przygotowaną specjalną kreację wybitnego projektanta, Jean-Paul Gaultiera, wartą 250 tysięcy dolarów. Ostatecznie tuż przed finałem zrezygnowała ze spektakularnej sukienki z ptasimi piórami na rzecz dużo skromniejszej. Zwycięstwo umożliwiło Danie międzynarodową karierę, a piosenkarka stała się jedną z ikon kultury lat 90. oraz Eurowizji. Dotychczas pojawiła się m.in. podczas jubileuszowych koncertów z okazji 50 i 60 lat konkursu czy też konkursu w Tel Awiwie.

Dana International (Eurowizja 1998) podczas występu specjalnego w Tel Awiwie. Fot. eurovision.tv / Anders Putting

Źródło: eurovisionary.com, eurovision.tv, eurovision-fr.net, i.dailymail.co.uk

Exit mobile version