• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

To była Eurowizja: wspominamy zwycięstwo Lordi w 2006 roku

Tomasz Wilczak przez Tomasz Wilczak
20 maja 2021
w Eurovision Song Contest, Historia, HOT, Roczniki
4
Eurowizja 2006: Reprezentanci Finlandii, czyli zespół Lordi; żródło: eurovision.tv

Eurowizja 2006: Reprezentanci Finlandii, czyli zespół Lordi; żródło: eurovision.tv

198
SHARES
5k
WYŚWIETLENIA

Dziś mija piętnaście lat od spektakularnego zwycięstwa grupy Lordi, dzięki któremu Finlandia mogła choć na rok zapomnieć o swojej smutnej historii na Eurowizji. Jest to więc doskonała okazja, aby w ramach naszego cyklu przypomnieć zorganizowany w 2006 roku konkurs w Atenach. A trzeba przyznać, że jest co wspominać: nowy sposób podawania głosów, sensacyjne rozstrzygnięcia czy występ piosenkarki, przy której należy się zastanowić, czy Conchita Wurst rzeczywiście była skandalistką.

Pięćdziesiąta pierwsza edycja Eurowizji odbyła się w Atenach, a to wszystko za sprawą Éleny Paparízou, której My Number One przyniosło Grecji jedyne do tej pory zwycięstwo w konkursie. Wydarzenie zorganizowano w Olympic Indoor Hall, gdzie dwa lata wcześniej podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich rozgrywano między innymi finałowe mecze koszykówki mężczyzn i kobiet. Prowadzącymi zostali Maria Menounos – amerykańska aktorka o greckich korzeniach oraz piosenkarz Sákīs Rouvás (3. miejsce z utworem Shake It w 2004 r., 7. miejsce z utworem This Is Our Night w 2009 r.).

Zwycięzcy Eurowizji 2006 – fiński zespół Lordi

Eurowizja 2006: Kto zadebiutował, a kogo nie usłyszeliśmy?

Na eurowizyjnej scenie mogliśmy oglądać trzydzieści siedem występów. Udany debiut zaliczyła Armenia, której reprezentantem został Andrej Sergeji Ho’wnanjan. Piosenka Without Your Love uplasowała się ostatecznie na ósmym miejscu. Z konkursu wycofały się natomiast Austria oraz Węgry. 20 marca 2006 roku decyzję o rezygnacji podjęła również Serbia i Czarnogóra. Początkowo reprezentantem państwa został ponownie zespół No Name (7. miejsce w 2005 r.), jednak sposób wyboru budził spore kontrowersje. Członkowie czarnogórskiego jury podczas narodowych preselekcji nie przyznali bowiem ani jednego punktu dla faworyzowanych, serbskich propozycji. Podobna sytuacja miała miejsce rok wcześniej. Tym razem skala niezadowolenia była jednak tak duża, że nadawca postanowił wycofać się z konkursu. Mimo tego EBU nie zabroniła państwu głosowania podczas koncertu w maju, co, jak się później okazało, miało duży wpływ między innymi na wynik polskiej delegacji.

Eurowizja 2006: sceniczne powroty

W barwach Litwy ponownie mogliśmy ujrzeć Viktorasa Diawarę. W 2001 roku jako członek zespołu SKAMP zajął trzynaste miejsce; tym razem z LT United osiągnął szóste, które do tej pory pozostaje najlepszym rezultatem naszych sąsiadów na Eurowizji. Carola zaśpiewała dla Szwecji po raz trzeci (1983 r. – 3. miejsce, 1991 r. – 1. miejsce). Jej Invincible zakończyło zmagania na piątym miejscu. Występująca natomiast na eurowizyjnej scenie po raz trzeci Ánna Víssī zajęła dziewiąte miejsce dla Grecji (1980 r. – 13. miejsce wraz z grupą The Epikouri, 1982 r. – 5. miejsce dla Cypru).

Pozostali powracający artyści nie mieli już tyle szczęścia. Eddie Butler z Izraela (5. miejsce w 1999 r. jako członek zespołu Eden) znalazł się na dwudziestym trzecim miejscu, zaś Fabrizio Faniello (9. miejsce dla Malty w 2001 r.) zakończył konkurs na ostatnim miejscu z jednym punktem na koncie.

Nieudany powrót zaliczył również zespół Ich Troje. Piosenka Follow My Heart śpiewana z pomocą Justyny Majkowskiej, Magdy Femme oraz Olafa Jeglitzy z grupy Real McCoy zajęła jedenaste miejsce w półfinale, tracąc sześć punktów do dziesiątej Macedonii. Gdyby jednak Serbia i Czarnogóra nie otrzymała zgody na głosowanie w półfinale, to właśnie Polska cieszyłaby się z awansu.

Eurowizja 2006: Ich Troje – reprezentanci Polski z piosenką Follow My Heart

Nie taki potwór straszny…

Podczas Eurowizji w 2006 roku pierwszy raz zastosowano nową metodę przekazywania punktacji. Ze względu na coraz większą liczbę państw uczestniczących, a co za tym idzie i głosujących w konkursie, postanowiono, że punkty od 1 do 7 będą automatycznie wyświetlane na ekranie, natomiast rzecznicy ogłoszą tylko pierwszą „trójkę”.

Finlandia wysunęła się na prowadzenie już po drugim głosowaniu i nie oddała go do samego końca, zdobywając rekordową wówczas ilość 292 punktów. Było to pierwsze i jak dotąd jedyne zwycięstwo Suomi na Eurowizji. Drugie miejsce zajął Dima Biłan z Rosji, a trzecie zespół Hari Mata Hari z Bośni i Hercegowiny. Ten rezultat również pozostaje najlepszym w historii tego państwa.

Lordi pozostaje jednym z najpopularniejszych zwycięzców konkursu. Zespół wystąpi między innymi podczas sobotniego wielkiego finału Eurowizji 2021.

Eurowizja 2006: przypomnijmy najciekawsze momenty

Skandalistka Silvía

Chyba żaden występ w historii konkursu nie został „przywitany” w taki sposób jak Congratulations. Ale trzeba przyznać jedno – cały pobyt islandzkiej delegacji w Atenach był wyjątkowy.

Silvía Night to fikcyjna postać stworzona na potrzeby komediowego programu telewizyjnego. W jej rolę wcieliła się piosenkarka i aktorka Ágústa Eva Erlendsdóttir. Popularność tej postaci w Islandii była tak duża, że została nawet uznana za najseksowniejszą kobietę 2006 roku, podczas gdy jej odtwórczyni zajęła w tym plebiscycie dopiero czwarte miejsce. Nie ma się więc co dziwić, że Silvía w krajowych eliminacjach zdobyła ponad dwa razy więcej głosów niż druga Regína Ósk.

Postać Silvii miała pokazywać najgorsze ludzkie oblicza w obecnych czasach. To, co jednak było znane i lubiane w rodzimym kraju, okazało się być w Grecji potraktowane całkiem poważnie. Niewiele osób domyśliło się, że od początku do końca mamy do czynienia z grą aktorską. Ale czy jednak granice dobrego smaku nie zostały, w którymś momencie przekroczone?

Silvía Night jest uznawana za jedną z najbarwniejszych i najbardziej kontrowersyjnych uczestniczek Eurowizji

Królowa jest tylko jedna, więc spotkajmy się za rok w Islandii

Na pewno jedną z przyczyn wygwizdania piosenki był jej tekst. Silvía śpiewa, że jedynym słusznym wyborem na Eurowizji jest ona sama, a przyjechała po to, by ocalić widzów przed innymi piosenkami. Przy okazji zaprasza do Islandii na koncert w przyszłym roku. Już na odległość czuć, że nie należy tego traktować poważnie, ale w tamtym roku widownia nie rozumiała takich żartów, o czym również świadczy wygwizdanie piosenki litewskiej. Drugą przyczyną mogła być prezentacja sceniczna, którą po prostu trzeba zobaczyć! Moment, gdy piosenkarka oznajmia, że kocha widzów, a oni odwdzięczają się jej buczeniem, przeszedł już do historii Eurowizji.

Ale najważniejszą przyczyną było zachowanie wokalistki podczas prób. Po pierwsze, nie zgadzała się na zmianę tekstu w swojej piosence (ostatecznie jednak to uczyniła), a po drugie, obrzucała wyzwiskami wszystkich pracowników włącznie z kierownikiem planu. Wtedy to też jej słowa zostały prawdopodobnie źle usłyszane i rozeszła się wiadomość o tym, że nienawidzi ona Greków. To mogłoby tłumaczyć reakcję widowni.

Mimo tego Islandia zajęła trzynaste miejsce w półfinale, co uznano za dobry rezultat. Po ogłoszeniu wyników Silvía kontynuowała swoją grę. Wtedy to też oskarżyła o swoje niepowodzenie Carolę, gdyż jej zdaniem przespała się ona z głównym inspektorem wykonawczym konkursu w samochodzie, co zagwarantowało jej przepustkę do finału.

Tropem Gwiazd Eurowizji: Silvia Night

Bałkańskie przepowiednie

W kontekście Eurowizji 2006 warto zwrócić uwagę na dwa ciekawe fakty, które niektórzy uznają za prorocze.

Jak wcześniej była mowa, Serbia i Czarnogóra – mimo braku reprezentanta – zachowała prawo do głosowania. Podczas podawania punktów przez Jovanę Janković padła obietnica wysłania za rok najlepszej piosenki. Co wydarzyło się w Helsinkach? Tego chyba nie trzeba przypominać.

Podczas głosowania Serbia obiecała wysłać na następną Eurowizję najlepszą piosenkę. I tak też się stało.

Czy Ełena Risteska przewidziała światowe trendy w muzyce? A może po prostu potrafi dotrzymać danego słowa? Bo jak inaczej wytłumaczyć, że w swojej piosence śpiewa:

I can make Beyoncé and Shakira dance for you

a rok później otrzymujemy … Beautiful Liar.

Eurowizja 2006: Elena Risteska w barwach Macedonii zaśpiewała Ninanajna

Tego mogliście nie wiedzieć, czyli garść ciekawostek o Eurowizji 2006

  • La Coco-Dance jest do tej pory jedyną eurowizyjną piosenką, w której pojawił się język tahitański. To również ostatnia propozycja, którą mogliśmy usłyszeć z Monako.
  • Zaśpiewana w półfinale przez reprezentanta Irlandii piosenka Every Song Is a Cry for Love była tysięczną w historii całego konkursu.
  • Brian Kennedy przed występem na Eurowizji miał na koncie współpracę ze zwycięzcami z 1995 roku, czyli duetem Secret Garden. To właśnie jego głos możemy usłyszeć w utworze You Raise Me Up, który znany jest przede wszystkim z coveru Josha Grobana.
  • Po wycofaniu się Serbii i Czarnogóry, wolne miejsce w finale przypadło Chorwacji, która rok wcześniej zajęła jedenaste miejsce.
  • Piosenka Prevara śpiewana przez reprezentantkę Chorwacji Severinę uznawana jest za plagiat utworu Na sen z repertuaru Urszuli. Co ciekawe, „prevara” to po chorwacku „oszustwo”.
  • Reprezentantka Cypru Annét Artánī jest współautorką słów do jednego z największych hitów Britney Spears – Everytime.
  • Podczas koncertów mogliśmy oglądać występ państwa z najdłuższą nazwą w historii konkursu, a wszystko za sprawą grecko-macedońskiego konfliktu. Organizatorzy widowiska uznali, że widzowie nie mają pojęcia, co oznacza tajemniczy skrót F.Y.R., więc postanowili przy każdej możliwej okazji podawać pełną angielską nazwę kraju – Former Yugoslav Republic of Macedonia.
Tematy: 2006ESCESC 2006EurowizjaEurowizja 2006Finlandialordi

Powiązane wpisy

Bazylea 2025: znamy projekt sceny oraz motywy przewodnie konkursu!

Eurowizja 2025: drugi półfinał za nami! Znamy stawkę sobotniego finału! Kto awansował?

2025/05/15
Eurowizja 2025: PARG - SURVIVOR (Armenia), 1.Próba. Fot. Corinne Cumming / EBU

Eurowizja 2025: dziś drugi półfinał! Gdzie obejrzeć show?

2025/05/15
Eurowizja 2025: próba jurorska drugiego półfinału! Jak wypadli faworyci? [Relacja]

Eurowizja 2025: próba jurorska drugiego półfinału! Jak wypadli faworyci? [Relacja]

2025/05/14
Eurowizja 2025: Erika Vikman z Finlandii podczas próby. Fot. Alma-Bengtsson/EBU

Eurowizja 2025: przewodnik po uczestnikach drugiego półfinału

2025/05/14
Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

Eurowizja 2025: znamy wyniki pierwszego półfinału! Jak poradziła sobie Justyna Steczkowska?

2025/05/13
Eurowizja Junior 2024

Eurowizja Junior 2025 odbędzie się w Gruzji!

2025/05/13

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT