Od finału 59. Konkursu Piosenki Eurowizji minęło już ponad 2 tygodnie. Reprezentanci Polski zajęli w nim 14. miejsce, jednak czy sukces Donatana i Cleo spowodował, że nasze rodzime rozgłośnie radiowe zaczęły puszczać tegoroczne propozycje w swoich pasmach?

Trzeba przyznać, że trudno znaleźć eurowizyjne akcenty nie tylko w największych, ale i lokalnych polskich rozgłośniach radiowych. Na próżno szukać w radiowych archiwach finałowych propozycji z Azerbejdżanu („Start a Fire” Dilary), Czarnogóry („Moj svijetSergeja Ćetkovića), Islandii („No Prejudice” zespołu Pollapönk), czy nawet „wybuczanej” piosenki z Rosji („Shine” sióstr Tołmaczewych), promowanego w Programie Trzecim Polskiego Radia Arama MP3 z Armenii („Not Alone„), a nawet zdobywczyni trzeciego miejsca, czyli Sanny Nielsen ze Szwecji („Undo„), i emocjonalnego kawałka Węgier („Running” Andrása Kállaya-Saundersa) . Nawet grecki utwór „Rise UpFreaky Fortune i RiskyKidda, pomimo typowo radiowego brzmienia, nie zagościł (jeszcze) na stale w żadnym polskim radiu, poza małym akcentem w katowickim Radiu Express, gdzie został zagrany raz, 22 maja.

Wśród 37 utworów znalazły się jednak i takie, które w radiach pojawiają się, i to nawet systematycznie. Oczywiście, największym powodzeniem cieszy się nasza propozycja „My Słowianie – We Are Slavic” Donatana i Cleo, która popularnością w rozgłośniach cieszyła się na długo przed wyborem duetu na reprezentantów, ale i przed ogłoszeniem powrotu Polski do stawki konkursowej. Kawałek w radiu nadal ma się dobrze i od samego maja usłyszeć można go było nie tylko w lokalnych stacjach, takich jak Blue FM Poznań, MC Radio (Poznań), Radio FaMa Kielce i Tomaszów, Radio Olsztyn, Radio Bielsko, Radio Gra, Weekend FM (Tarnobrzeg), Radio 94i4fm (program Polskiego Radia Szczecin), Radio Freee (Lublin) czy w akademickim Radio Index z Zielonej Góry. Przebój regularnie grany jest także w największych krajowych rozgłośniach, takich jak radia Grupy RMF (RMF Polskie Przeboje, RMF Maxxx czy RMF w pracy), Radio WaWa, Eska, Eska Hity, Radio Zet, a także litewskie Radio Znad Wilii (nadające w języku polskim), stacja wytwórni płytowej MyMusic oraz jedyna stacja mniejszości polskiej nadająca z Wielkiej Brytanii, czyli Polskie Radio Londyn.

A jak często słuchacze mogą usłyszeć tegoroczną zwycięską piosenkę, czyli „Rise Like a Phoenix” Conchity Wurst? Pomimo ogromnego zainteresowania wyglądem drag queen oraz publicznymi (głównie politycznymi) debatami na temat normalności lub nienormalności zjawiska gender, utwór prezentowany jest często jedynie w wielkopolskim Radiu Elka oraz ogólnopolskim Radiu PiN. Utwór został doceniony natomiast przez Radio Zet, znalazł się bowiem w propozycjach do Listy Przebojów.

Największym zainteresowaniem w Polsce cieszy się natomiast propozycja niemieckiego zespołu Elaiza, którego wokalistka – Ela Steinmetz – ma polskie korzenie. Eurowizyjny numer „Is It Right?„, który zdobył od Polski aż 8 punktów, nie tylko puszczany jest często w RMF Hot New, Radiu PiN, Polskim Radiu Szczecin, Blue FM Poznań czy Radiu Znad Wilii, ale także znalazł się w propozycjach do listy POPlisty RMF FM, a także… zajął pierwsze miejsce w „Gorącej 20” radia Eska! Jest to jedyny kawałek eurowizyjnych reprezentantów obecny w zestawieniu, nie licząc nowych singli Donatana i Cleo („Cicha Woda” i „Slavica„) oraz najnowszego singla reprezentantów Niemiec z ubiegłorocznego konkursu, czyli zespołu Cascada – „Blink„, który znajduje się obecnie w propozycjach do „Gorącej 20”.

Jeżeli chodzi o częstotliwość prezentowania eurowizyjnych piosenek w polskich radiach, to całkiem nieźle radzi sobie także propozycja z Holandii, czyli utwór „Calm After the Storm” duetu The Common Linnets. Kawałek, który zajął drugie miejsce w konkursie i zdobył od Polski 12 punktów, prawie codziennie usłyszeć można w Radiu Centrum (Kalisz), RMF Hot New czy Radiu Znad Wilii. Utwór zadebiutował 23 maja na 50. miejscu Listy Przebojów Trójki, zaprezentowany też został w Radiu Łódź, a w miniony poniedziałek Radio Merkury usłyszeć go można było aż cztery razy w odstępie ok. dwóch godzin, od 9:30 do 15:15. A skoro już mowa o tym radiu, to warto wspomnieć, że aż siedem tegorocznych piosenek znalazło się w propozycjach do listy przebojów: wspomniane wyżej propozycje z Niemiec, Austrii, Holandii, a także  „Hunter of Stars” Sebaltera ze Szwajcarii i te, o których wspomnieliśmy na początku, czyli „Undo” Sanny Nielsen, „Running” Andrása i „Not Alone” Arama MP3.

Są to jednak ostatnie eurowizyjne akcenty udokumentowane przez ostatni miesiąc w jakimkolwiek polskim radiu. Na szczęście, polscy fani konkursu mogą posłuchać tegorocznych (i nie tylko) propozycji eurowizyjnych w audycji Maćka Mazańskiego pt. Dobry Wieczór, Europo!„, nadawanej w każdą niedzielę od 18:00 w internetowym Radiu Praga. Warto wspomnieć, że czwarte miejsce na liście przebojów radia zajmuje holenderski utwór „Calm After the Storm” duetu The Common Linnets.

5 KOMENTARZE

  1. To jeszcze nie wszystko szanowny panie redaktorze Sergiuszu – w minionym tygodniu w opolskim Radiu Doxa w ramach audycji „Gorączka Sobotniej Nocy” obok polskiej propozycji została zagrana propozycja słoweńska czyli „Round & Round” Tinkary Kovač. Mam z tym pewien związek ponieważ to ja podsunąłem autorowi audycji tą piosenkę 🙂