Telewizja bośniacka poinformowała dziś, że mimo specjalnych udogodnień ze strony EBU nie będzie w stanie wysłać reprezentanta do Wiednia.

O powrocie Bośni i Hercegowiny mówiło się od jakiegoś czasu. Telewizja BHRT wyraziła chęć wysłania reprezentanta do Austrii i zgłosiła się w dozwolonym terminie. Problemy zaczęły się pod koniec października, gdyż wtedy wszyscy nadawcy mieli się jednoznacznie określić. W Sarajewie nie udało się podjąć decyzji, ale EBU zgodziła się na dodatkowe 2 tygodnie. Jednocześnie media zaczęły informować o umowie między telewizją a zespołem Hari Mata Hari. Niestety doszło do nieporozumień między stronami i parę dni temu dziennik „Avaz” poinformował, że Hari nie będzie chciał jechać na Eurowizję. Szybko pojawiły sie jednak nowe doniesienia – tym razem informowano o zaproszeniu wystosowanym przez BHRT do formacji Regina. Ich utwór „Bistra Voda” pamiętamy z Eurowizji 2009 w Moskwie. Lider zespołu powiedział, że chętnie przyjmie taką ofertę, co dawało szansę na powrót Bośni w wielkim stylu.

https://www.youtube.com/watch?v=58bb6OTGgxo

Nadawca bośniacki nie opublikował żadnego oświadczenia 14 listopada, chociaż wtedy mijał termin dany przez EBU. Ostateczną decyzją podzielił się z widzami dopiero dziś. Niestety z powodów finansowych Bośnia i Hercegowina nie weźmie udziału w Eurowizji 2015, bo jak się okazało – nie udało się zebrać odpowiednich funduszy i znaleźć sponsorów, którzy pomogliby BHRT. Nieoficjalnych powodów jest znacznie więcej, m.in. chaos komunikacyjny, brak dobrej organizacji i szacunku dla partnerów w negocjacjach – ale o tym telewizja bośniacka powiedzieć oficjalnie nie może.

Bośnia i Hercegowina zadebiutowała na Eurowizji w 1993, czyli w trakcie tragicznego oblężenia Sarajewa i wojny z rozpadającą się Jugosławią. Największy sukces odniosła w 2006 roku za sprawą Hajrudina, który za utwór „Lejla” zdobył 3. miejsce w finale. Nadawca bośniacki sprawiał pozory profesjonalnie przygotowanego do Eurowizji, a ponieważ dokonywał wyborów wewnętrznych, kraj ten często prezentował bardzo dobre utwory, napisane specjalnie z myślą o konkursie. Ostatni raz BiH wystartowała na Eurowizji 2012 w Baku. Reprezentantką była Maya Sar. W 2015 roku 4 z 6 państw b. Jugosławii wezmą udział w konkursie – będą to Czarnogóra (której reprezentantem jest Knez), Macedonia (12 listopada wybrano reprezentanta i będzie nim Daniel Kajmakoski), Serbia (preselekcje narodowe w lutym) i Słowenia.

Źródło: BHRT, Avaz, inf. własne, fot: Zachód słońca nad Sarajewem (whatscheaper.com)